میگرن

میگرن مجموعه علائم متنوع عصبی و سردرد را شامل می شود که با زمینه ژنتیکی و فامیلی ظاهر شده  و شیوع آن اغلب از نوجوانی است. شیوع میگرن در خانم ها حدودا 18% و در درمردان 6% است. اغلب بصورت سردرد عود کننده بوده و هر بار از 4 ساعت تا 3 روز دوام می یابد . بعضا با تهوع و گیجی و حساس شدن به نور و صدا همراه می شود. تکرار حملات از چند بار در ماه تا هر چند ماه یکبار متغیر است. حملات میگرن معمولا بدنبال بی خوابی، عصبانیت، بهم خوردن نظم و وقت استراحت و غذا ظاهر می شود. در خانم ها میگرن قبل از عادت ماهانه قاعدگی بیشتر دیده می شود.

در مواقعی میگرن شدید، سردرد مداوم بمدت چند روز فعالیت روزمره شخص را مختل می نماید. در مواردی میگرن صرفا بصورت علائم عصبی بوده و بدون درد می باشد.

سردرد و دیگر علائم اغلب با خوابیدن برطرف می شود. استثناً میگرن منجر به عوارض مغزی گذرا و یا دایم می گردد.

آناتومی و فیزیوپاتولوژی درد در میگرن

اعضای حساس به درد در سر عبارت است از پرده های مغز، دیواره شراین و وریدها و عضلات و رابط های (فاشیا) چسبیده به استخوان های سر می باشند. این مناطق از شاخه افتالمیک عصب سه قلو منشعب شده و محل شروع آن از هسته کدال تریژیموی ساقه مغز است که تا سگمان C3 گردن ادامه دارد. با تحریک مراکز مختلف عصبی از جمله قشر مغز و ساقه مغز و انتقال آن به اعضای حساس به درد و با ترشح انتقال دهنده های التهاب زا (ترانسمیتورهای نوروپپتید، نیتریک اکساید، سابیستنس P، کالسیتونین، نوروکینین A) اتساع عروقی و تراوش پروتئین به بیرون رگ ها پدید می آید.ترکیبات ارگو، تریپتانها، آسپرین، ایندومتاسین و …. با اثر انقباضی عروقی و مهار گیرنده های ساقه مغز مانع درد میگرنی می شوند. مغز افراد میگرنی آستانه تحریک پذیری پایینی به عوامل مختلف دارند.

میگرن عادی

در این نوع میگرن علایم مغزی قبل از حمله وجود نداشته، گاهاً تغییر در خلق و اشتها قبل از شروع میگرن احساس می شود. سردرد در ناحیه گیجگاه و پشت چشم و یا در ناحیه پشت سر و گردن، اغلب یک طرفه و ضربان دار بوده و حساس به لمس و فشار می باشد.

میگرن با اورا

در این نوع میگرن علایم عصبی متنوع بعلت اسپاسم قسمتی از شریان های مغز و چشم، کم خونی ناشی از آن پدید می آید. اختلال دید در یک طرف از هر دو چشم بعلت اسپاسم شریان مغزی خلفی و یا در یک چشم بعلت اسپاسم شریان رتین (شبکیه)  ظاهر می شود. گسترش تاری دید و یا اشکال مختلف اختلال دید سیر پیشرفت تدریجی داشته و پس از 20 دقیقه تا یک ساعت پسرفت و بهبودی تدریجی نشان می دهد. اختلال حس نیز در صورت یا دست بطور یک طرفه سیر صعودی داشته و بعد از 30 تا 60 دقیقه فروکش می کند.اختلال حرکتی میگرن ندرتاً به شکل فلج گذرا یا تشنج ظاهر می شود.اختلال تکلم واختلال خواندن و نوشتن نیز گاها در مرحله اورای میگرنی مشاهده می شود.از علایم نادر اورای میگرن فراموشی گذرا، اختلال روانی موقت وتوهمات است.اورای میگرنی در جوانان با صرع و در سالمندان با سکته مغزی اشتباه می شود.بررسیهای پاراکلینیکی  با نوار مغز و اسکن CT وMRI در میگرن معمولاً طبیعی است.

میگرن با علایم ساقه مغز

در کودکان و نوجوانان و به ندرت در برگسالان اسپاسم شریان بازیلر موجب کم خونی ساقه مغز شده و با علائم سردرد پشت سری و تاری دید دو طرفه، استفراغ، گزگزانتهاها،اختلال تعادل وتکلم،وندرتا تشنج و کوما همراه می گردد.گاهاً بروز کوما بدون اورا یا دیگر علائم میگرن مشکل تشخیصی با دیگر بیماریها را پیش می اورد.

میگرن با فلج چشمی

میگرن در کودکان گاهی با درد چشمها و استفراغ ظاهر شده و بمدت یک تا چهار روز دوام می یابد.افتادگی پلک وانحراف چشم بعلت فلج عصب سوم کرانیال و ندرتاً سایر اعصاب حرکتی چشم پدید می آید.در این موارد بررسی با اسکن مغز اغلب  طبیعی است. آنژیوگرافی برای رد احتمال آنوریسم بعمل می آید.

میگرن  با  عارضه عصبی

بعضاً میگرن موجب فلج یک طرفه صورت و دست شده و ندرتا بطور تکراری مشاهده می گردد.ضعف از چند ساعت تا چند هفته دوام می یابد.در اسکنMRI و CT مغز ایسکمی گذرا و بندرت انفارکتوس مشاهده می شود. در میگرن همیپلژیک فامیلی فلج یک طرفه با اختلال تعادل و نستاگموس و بعضا کما مشاهده می گردد. این اختلال مربوط به ژن کروموزم 19P13 بوده و این ژن و چند ژن دیگر در مبتلایان به انواع دیگر میگرن ها نیز وجود دارد.

در معاینه فیزیکی بیماران میگرنی معمولا زمینه های تشدید کننده میگرن از قبیل تحریک پذیری، افسردگی، چاقی و فشار خون مشاهده می شود. بررسی های تخصصی از قبیل آزمایشات اختلالات متابولیک(آنتی فسفولیپید آنتی بادی …) و آنژیوگرافی در موارد استثنایی ضرورت پیدا می کند. وجود سایر بیماریهای مغزی و عروقی از قبیل مالفورماسیون AVM و آنوریسم دلیل بر نبود میگرن در بیمار نمی باشد. در آزمایش خون گاهاً کمی منیزیم مشاهده می شود. منیزیم در فسفریلاسیون اکسیداتیو میتوکندری ها و گیرنده های NMDA (N-methyl-D-Aspartate)و جلوگیری از تحریک پذیری نورون ها دخالت دارد. پلاکت های خون بیماران میگرنی در تماس با کاتاکلامین ها و سروتونین و تیرآمین چسبندگی بیشتر نشان می دهند. به علت این پدیده بیماران میگرنی زمینه ترومبوز عروقی بیشتری دارند. در اثنای میگرن سروتونین خون بالا و سروتونین پلاکت ها کم می باشد. درمراکز عصبی محل اصلی تولید سروتونین در هسته Raphe ساقه مغز بوده و از این مرکز به واسطه ارتباط نورونی گسترده به سایر مناطق مغز منتقل می شود. با تخریب مراکز تولید سروتونین، افراد غیر میگرنی به میگرن مساعد می شوند. تولید داروهای موثر روی گیرنده های سروتونین در کنترل میگرن تحول عظیم ایجاد نموده است.

درمان میگرن

در درمان میگرن توضیح ماهیت و سیر بیماری به بیمار اهمیت دارد. اطمینان از نبود ضایعه مغزی و بیماری خطرناک به درمان کمک می کند. در درمان میگرن موضوع درد را نباید مسئله روانی تلقی نمود. در موارد تردید تشخیص انجامCT  یا MRI ضرورت پیدا می کند. اجتناب از عوامل برانگیزنده میگرن مانند استرس، الکل، قهوه، سیگار، بی خوابی ، خستگی و…. برای بیماران توصیه می شوند. داروهایی مانند نیفیدیپین، تئوفیلین، نیتروگلیسیرین، استروژن و… باعث تشدید میگرن می شوند. غذاهای کنسرو شده حاوی نیتریت ها و گلوتامات سدیم، باعث تشدید میگرن می شوند. غذاهای حاوی تیرامین مانند پنیر کهنه و کبد مرغ و… میگرن را برمی انگیزد. بوهای تند، صداهای بلند و اختلال در برنامه خواب و غذا از عوامل برانگیزنده میگرن است.

درمان علامتی میگرن (کنترل درد و حمله)

در مرحله اورا تیریپتان های تزریقی، آسپرین، آستامینوفن، ناپروکسین و بروفن و…. به تنهایی یا توام با کافئین برای کنترل حمله درد معمولا کافی است. معمولا بیمار با دریافت مسکن و خواب و استراحت از پیشرفت درد راحت می شود.

 • تریپتان ها: آگونیست های گیرنده های سرتونین 5HT1B بوده و موجب تنگی عروق مراکز عصبی و نیز کاهش آزاد شدن نوروپپتیدهای جدار رگهای محیطی می شوند. تزریق زیر جلدی سوماتریپتان(Sumatriptan) و مصرف خوراکی زولمی تیریپتان (Zolmitriptan) در مدت یک ساعت معمولا سر درد را برطرف می کند. عوارض شایع این نوع داروها احساس گزگز در انتهاها و احساس فشار در سینه به مدت کوتاه می باشد. تجویز این داروها در بیماران با نارسایی کرونر و فشار خون کنترل نشده و نیز در دوران حاملگی و شیردهی مجاز نمی باشد. همچنین در میگرن فلجی و عارضه عصبی و میگرن در دوران حاملگی و شیردهی نباید تجویز شود.
 • ارگتامین تارتارات: مکانیسم اثرش مانند تریپتانها است. از راه دهان به مقدار 2 میلی گرم و یا به صورت تزریق دی هیدروارگوتامین 5/0 تا 1 میلی گرم زیر جلد مصرف می شود با تزریق متوکلوپروماید 10 میلی گرم IV و یا سولفات منیزیم 1 گرم و یا کلرپرومازین نیم میلی گرم IV اثر آن تقویت می شود.
 • دگزامتازون: تزریق عضلانی یا وریدی به همراه داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی در موارد مقاوم موثر است.

پیشگیری حملات میگرن

درمواردی که سر درد بیش از چند بار در ماه بوده و یا حملات گاه و بیگاه بسیار شدید باشد درمان پیشگیری به مدت سه ماه یا بیشتر تجویز می شود.

 • بتابلوکرها: پروپرانولول 80 تا 240 میلی گرم در روز تجویز می شود. سایر ترکیبات بتابلوکر از نظر تاثیر و عوارض تفاوت زیادی با پروپرانولول ندارد. عوارض این داروها کاهش فشار خون و ضربان قلب، آسم، افسردگی، ناتوانی جنسی، بی خوابی، چاقی، کابوس و افزایش قند در بیماران دیابتی میباشد.
 • ضد افسردگی های سه حلقه ای: در درمان میگرن آمی تریپتیلین و ترکیبات مشابه آن از مقادیر کم 10 میلی گرم شروع شده تا مقدار 150 میلی گرم افزوده می شود. اثر آن ممانعت از برداشت مجدد نورآدرنالین و سروتونین بوده و عوارض آنها به صورت خواب آلودگی و اثرات آنتی کلینرژیک (خشکی  دهان و تاری دید و مشکل دفع ادرار و ….) می باشد.
 • مسدود کننده های کانال کلسیم: وراپامیل و ترکیبات مشابه آن از طریق جلوگیری از اسپاسم عروقی و مهار برداشت سروتونین مانع حملات میگرن می شود.
 • ضد صرع ها: والپروات به صورت دی والپرواکس 500 تا 1500 میلی گرم در 50 درصد موارد حملات میگرن را کاهش می دهد. عوارض این دارو گیجی، خستگی، چاقی، ریزش مو، بروز کیست تخمدان، عوارض کبدی و ممنوعیت مصرف آن در حاملگی است. توپیرامات موثرترین دارو در پیشگیری میگرن در بین این گروه از داروهاست. روی گیرنده های GABA و گلوتامات اثر می کند. ضمن کنترل میگرن باعث کاهش وزن می شود. عوارض موقت آن اختلال شناخت و گزگز انتهاها در تعدادی از بیماران است. در افراد با زمینه گلوکوم نباید تجویز شود. گاباپنتین و سایر داروهای ضد صرع اثرات کمتری دارند.

کنترل میگرن زمان قاعدگی

معمولا از 2 روز قبل تا 3 روز بعد قاعدگی به جهت کاهش استروؤن و پروستاگلاندین F و ملاتونین پدید می آید. کنترل حملات با تجویز دوره ای ملاتونین به همراه داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی انجام می گیرد.

قرص های ضد حاملگی و میگرن

قرص های ضد حاملگی اغلب موجب تشدید میگرن و گاهی عوارض شدید عروقی مغزی به علت ترومبوز شریانی یا وریدی می گردد. در افراد با سابقه فامیلی سکته مغزی، چاقی، فشار خون، چربی خون بالا و مصرف سیگار احتمال عوارض بیشتر است. ترکیبات ضد حاملگی پروژسترونی به تنهایی عامل تشدید میگرن نمی باشد.

میگرن و حاملگی

در 70 درصد موارد میگرن در دوران حاملگی خود به خود فروکش کرده و یک هفته بعد از زایمان عود می کند. در موارد سردرد میگرن با حاملگی درمان با آستامینوفن و روش های بیوفیدبک معمولا برای درمان کافی است ولی در موارد میگرن مداوم که خطر بیشتری در حاملگی دارد تزریق استروئیدها ضرورت پیدا می کند.

سردرد همه روزه

اگر سردرد بیش از 15 روز در ماه و بیش از سه ماه متوالی وجود داشته باشد و اگر عوامل ارگانیک مغزی (عفونی، تومورال، عروقی، بیماری های سیستمیک و…) منتفی باشد میگرن مزمن یا سردرد تانسیونی مزمن و یا سردرد ناشی از عادت به مسکن ها و ترکیبات ارگو مطرح می شود. در سردردهای مزمن و مقاوم، مسائل روان تنی، افسردگی، اعتیاد به الکل و یا مواد مخدر مطرح می شود. در این موارد حل مشکل اصلی و تغییر رویکرد به مسائل زندگی توصیه می شود.

سردرد کلاستر یا سردرد هیستامینی

این نوع میگرن به طور دوره ای به مدت چند روز تا چند هفته در یک طرف پیشانی و کاسه چشم و صورت به طور درد شدید ضربان دار با آب ریزش چشم و گرفتگی بینی همراه بوده و در مردان شایع است. کنترل درد و پیش گیری آن مانند میگرن عادی است.

این نوشته در تخصصی ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

245 Responses to میگرن

 1. بهزاد می‌گوید:

  دکتر جان
  دارویی هم داره؟ یا اینکه این نگرانی از تشنج باید همیشه با من باشه

 2. ندا می‌گوید:

  با سلام خدمت جناب دکتر سیفی
  جناب دکتر قرص ایمی پرامین ۲۵ برای درمان میگرن خوبه؟

 3. ریحانه می‌گوید:

  با سلام خدمت دکتر سیفی و با تشکر بابت وقت گرانبهای شما من بيماريه cis و همچنین میگرن دارم دکتر به من توپيرامات دادن که از دوز های کم شروع شد و به علت سر درد های زیاد تا دوز صبح 100 و شب 100 افزایش یافت الان یک هفتس که من حالاتم تغییر کرده و از پریشب دست راست و نیمه ی راست صورتم لمس شده طوری که انگار آمپول بی حسی زدم به صورتی که حس میکنم داغ شده و گز گز میکنه حتی نمیتونم دست به آب بزنم دستم ميسوزه انگار توش آتیشه خیلی میترسم میشه دليلشو بگید واقعا خواب ندارم آیا از عوارض توپيرامات هست اگر اينطوره واقعا تحمل میکنم درضمن 28 سالمه و یک فرزند پنج ساله دارم خیلی بداخلاق شدم الان این حالم هم مزید بر علت شده آقای دکتر خواهش میکنم خواهش میکنم جوابم رو بدید نمیدونم چرا دکترای مغز و اعصاب خیلی سخت جواب میدن و مريضاشون رو با حال بدی که دارند درک نمیکنن من واقعا بهتون حق میدم شما هم سرتون خیلی شلوغه خیلی دغدغه دارید ولی باور کنید بعد از خدا تمام امید ما بيمارها به شما پزشکان هست ممنونم از شما

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   گزگز اندامها ناشی از توپیرامات بطور منتشر دیده میشود. اختلال حس یک طرفه ممکن است ناشی از استرس یا عود علائم بیماری در زمینه سی آی اس باشد که در معاینه مشخص میشود. بعضا بدون حضور برای کنترل و معاینه پزشک دستش از کمک بسته است.

 4. علی می‌گوید:

  سلام جناب دکتر؛ وقت بخیر؛
  بنده میگرن با اورا دارم. این نوع درد میگرنی به صورت مزمن برام وجود نداره ولی وقتی فوتبال بازی میکنم و یا فعالیت ورزشی سنگین انجام میدم دچار حمله میگرنی میشم. اولین بار ۷ سال پیش برام چنین اتفاقی افتاد. علائم به صورت اختلال در دید و عدم تکلم به صورت صحیح، عدم تمرکز و سست شدن بخشی از دست پا یا زبان و حتی گلو خودش رو نشون میده و بعد هم سر درد بسیار شدید. ضمنا بنده سال ها هست که فوتبال بازی میکردم و فعالیت ورزشی بالایی داشتم. دو بار هم ام آر آی انجام دادم که تشخیص پزشک هم همین نوع میگرن بوده. سوال اینجاست که دلیل این بیماری واقعا چیه و چرا به یکباره به سراغ بنده امده؟ ضمنا معافیت از خدمت سربازی رو شامل میشه؟ همچنبن صحت داره که خطر وقوع سکته قلبی و مغزی برای این نوع میگرن بسیار بالاست؟
  مرسی از پاسخویی شما

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بعضی افراد میگرن شان با فعالیت بروز میکند میتوانید قبل از ورزش با دستور پزشک قرص پیشگیری میگرن مصرف کنید در سنین بالا ممکن است تکرار زیادی حملات عارضه عروقی دهد میگرن شامل معافی نمیشود

 5. سمیرا فاضلی می‌گوید:

  سلام خدمت آقای دکتر ، من بعلت گردن درد شدید که توان نشستن را ازم میگرفت و به دنبال آن سردرد به پزشک مراجعه کردم و پس از انجام ام آی آی ،دکتر معتقدند که گردن درد من برای شروع سردرد است و دپاکین ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت و آلپرازلام ۰/۵ یک عدد شبها تجویز کردند امروز ۴ روزه این دارو را مصرف کردم و هر صبح با سردرد از خواب بلند شدم . آیا بخاطر مصرف دپاکین است .با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این نوع عارضه از دپاکین بعید بنظر میرسد بهتر است علل احتمالی دیگر اعم از دیسک گردن و ضایعات دیگر موضعی تحقیق شود

 6. مجید می‌گوید:

  با سلام حضور محترم آقای دکتر
  بنده مدت 2 سال و نیم میباشد که بدلیل سردردهای میگرنی دکتر برایم داروهای دپاکین 200، نورتریپتلین10، متورال و کلونازپام تجویز کرده و هر شب آنها را مصرف میکنم و هر بار که به دکترم مراجعه کردم داروها را تمدید نموده و میگوید فعلا باید مصرف کنی. ممنون میشوم بفرمایید دوره درمان این قبیل بیماریها تا چه مدت است و عوارض آنها با توجه به این دوره زمانی بر روی بدنم چه خواهد بود؟

  با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   روش پزشکان متفاوت است معمولا سعی بر این میشود که در 6 ماه با روشهای مختلف مثل ورزش و درمان افسردگی …به درمان داروئی میگرن خاتمه داده شود.

 7. مجید می‌گوید:

  ممنون میشوم بفرمایید عوارض آنها با توجه به دوره زمانی 2 سال و نیم بر روی بدنم چه خواهد بود؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر منظور عوارض میگرن است و اگر در این مدت عارضه نداده با درمان بعد از این جای نگرانی نخواهد بود.

 8. نیلوفر می‌گوید:

  سلام 12 سال هست که سر درددارم همیشه سمت راست بوده و هفته ای یک بار بود بدون هیچ گونه حالت تهوعی این 6سال اخیر هم 4بار زیکزاک متحرک و براق دیدم که یک ربع بعد خودش خوب شد البته من اصلا نه قبل نه بعدش سر درد نمیگرفتم فقط این زیکزاک رو میدیدم و خودش خوب میشد.از 9ماه پیش تقریبا هر روز سر درد دارم سی تی اسکن انجام دادم خداروشکر نرمال بود ته چشمم هم پزشکمعاینه کردن گفتن مشکلی نیست.6ماه دپاکین و پراپرانوا خوردم با قطع دارو سردرام برگشت البته خفیف شده بود بعد تومیرامات و پراپرانول خوردم بازم از هفته سوم هر روز شقیقم منقبض میشد حالت فشردگی داشت و چشمم درد میکرد.الان هم برام راپامیل40روزی دوتا .سیتالوپرام20روزی یکی و کلوپرامین10 نوشتن.
  سردردامهمش شده شقیقه حالت انقباض و قشردگی دارم.ایا با این وصعیت و این همه دوره درمان دارو باید الان ام ار ای هم بدم؟؟؟؟
  به نظر شمامن مشکل مهم تر از یک سر درد عادی و میگرن دارم یعنی یک مشکل مغزی البته سی تی دادم نرمال بود ولی میگن همه چی در سی تی معلوم نمیشه،و اینکه زیکزاک بدون سر درد میدیدم خطرناک نبوده الان 8 ماهه ندیدم.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این سیر بیماری نشانه میگرن مقاوم است میگرن مقاوم در زمینه افسردگی و مصرف زیادی مسکن پیش می آید. در ام آر آی هم چیز مهم معمولا دیده دیده نمی شود. اگر درمعاینه به عارضه ای مشکوک باشند توصیه میکنند.

 9. لطفا راهنماییم کنید می‌گوید:

  سلام
  من به علت سر درد قرص سیتالوپرام و واراپامیل و کلی پرامین میخورم از وقتی سیتالوپرام رو خوردم مردمک چشمم گشاد شده البته در نور که میگیرم کوچیک میشه اما نسبت به روزای عادی بزرگ تر و گشادتره و حالت گرما دارم دست و پاهام داغه پزشک داخلی گفت باید سریع دارو قطع بشه من تا حالا سه روز هر روز یک عدد خوردم.میخوام بدونم بعد از قطع این قرص مشکلم حل میشه و نیاز به مراجعه به مرکز درمانی نیست؟؟خطرناک نیست مسموم نشدم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این عوارض احتمالا به مصرف سیتالوپرام ارتباط ندارد. با مصرف کلومیپرامین خشکی دهان و اتساع مردمک دیده میشود یک امر عادی است.

 10. نیاز فوری به کمک و راهنماییتون دارم لطفا می‌گوید:

  سلام اقای دکتر عذرخواهی میکنم مزاحمتون میشم
  پزشک برای سردرد برام سیتالوپرام و کلومیپرامین10 هر کدوم روزی یکی و وراپامیل40 روزی دوتا نوشتن.از روزی که خوردم مردمک چشمم گشاد شد کسل وخسته هستم و بی حال و همش گرمم هست.پزشک خودم تایک ماه دیگه نیستن به پزشک داخلی که مراجعه کردم گفتن این قرص ها همش سطح سرتونین رو بالا میبره و گشاد شدن مردمک هم به این علت هست و باید قطع کنید .سیتالوپرام ک کلومیپرامین رو دو روزه نخوردم و فقط وراپامیل40 روزی دوتا میخورم.حالا نگرانم چرا مردمک چشمم به حالت عادی بعد دو روز بر نگشته ممکنه همین وراپامیل هم برای بدن من زیاده و باز سطح سروتونین بدنم هنوز بالاست؟؟؟؟؟؟یعنی به نظر شما این دارو رو هم قطع کنم کلا5روز از شروع داروها گذشته.
  و سوال دیگه اگر نیاز به قطع وراپامیل نیست این دارو به تنهای برای میگرن و سر دردم مفیده یا باید با داروهای دیگه مصرف شه؟؟؟؟
  لطفا درباره مردمک چشم که چند روز بعد به حالت عادی برمیگرده راهنمای کنید؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   از علت گشادی مردمک در رابطه با دارو مطمئن نیستم بسته به اینکه به همرا میگرن وسواس باشد سیتالوپرام و اگر افسردگی باشد کلومیپرامین توصیه میشود. خواندن عوارض دارو و نگرانی از عوارض بیشتر از عارضه دارو درمورد شما جدی بنظر میرسد.

 11. الناز می‌گوید:

  سلام وخسته نباشید بنده حدود 11 ساله میگرن دارم 6 سال قبل چشمم رو لازیک کردم وچند ماه بعدش زیکزاک متحرک و براق دیدم که حدود 10 دقیقه یه ربع طول کشید و بعد خودش خوب شد و طی این 6 سال 4 یا 5 بار کلا زیکزاک متحرک دیدم الان 9 ماه هم هست که از اخرین بار میگذره و ندیدم.من اوایل فکر میکردم بهخاطر اینکه چشمم رو لازیک کردم هست بعد فهمیدم بهش میگن میگرن ب اورا، فقط اینکه در توضیحات بالا گفته شداین علایم یعنی دیدن زیکزاک براق قبل سر درد هست اما من نه قبلش نه بعدش اصلا سر درد نمیگرم یعنی اصلا اون روز سر درد نمیگرفتم.ایا با این وجود بازهم میگرن بااورا حساب میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  یک نگرانی دیگه شنیدم این افراد در اینده بالاخره با احتمال زیاد دچار سکته مغزی میشن ایا من که این زیکزاک متخرک میبینم اما فاصله اتفاق افتادنش برام زیاده مثلا سالی یک بار هست هم احتمال سکته مغزیم بالاست؟؟؟؟؟؟؟؟؟یا اینکه این افراد فقط در صورتی که قرص های هرمونی و جلوگیری مصرف کنن احتمال سکته مغزی دارند؟؟؟؟؟؟؟؟
  ببخشید سوالاتم زیاد شد ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.تشکر

 12. مینا می‌گوید:

  سلام اقای دکتر عزیز
  من هفته ای یک یا دو بار سر درد دارم.یک طرفه سمت راست بیشتر حول و حوش شقیقه و چشم و پشت گوش حالت فشردگی وانقباض در شقیقه انگار انگشت میزارن روی شقیقم فشار میدن.
  7ماه پیش سی تی اسکن دادم و معاینه ته چشم خداروشکر هر دو نرمال بود.حالا سوالم اینه ایا زمانی که سر درددارم یعنی همون هفته ای یک یا دوبار خوردن مسکن مثل نوافن یا استامینوفن کدئن ضرر داره؟؟؟؟
  من بیشتر وقت ها از ترس ضرر مسکن ها سردرد رو تحمل میکنم اما گاهی که مسکن میخوردم احساس میکردم بعد از یک مدت سردردام خفیف شده.شما اقای دکتر صلاح چی میدونید تحمل سر درد یا خوردن مسکن هایی که اسمشون رو گفتم یعنی هفته ای دوتا مسکن.
  این هم عرض کنم طی یک مدت سر دردام هر روزه شده بود و 6ماه دپاکین و پراپرانول و یک ماه توپیرامان و پراپرانول خوردم که سرانجام هفته ای دوبار سردرد و روزهای دیگه هم یا خوب خوبم یا هراز گاهی احساس انقباض در شقیقه دارم.
  پیشاپیش تشکر بابت راهنمایی و پاسخگوییتون.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   سردرد میگرن بهتر است با درمانهای غیر و روشهای غیر داروئی تغییر رویکرد زندگی بخوبی معالج شود.

 13. آیناز می‌گوید:

  سلام جناب دکتر سیفی
  چند ماهی هست که اسپری بینی میگرن کات وارد داروخانه ها شده و به عنوان دارویی هست که میگرن رو برای همیشه خوب میکنه و زمان درد هم مثل مسکن باعث کاهش درد میشه.اقای دکتر شما این اسپری رو تایید و توصیه میکنید یا خیر؟
  ممنون

 14. نیلوفر می‌گوید:

  سلام
  ده سالی هست سر درد یک طرفه دادم تمام این ده سال سمت راستم بوده سی تی اسکن مغز دادم نرمال بود درد در اطراف چشم و شقیقه و ابرو و گاه تا پشت سر یعنی پشت گوشم میره هیچ وقت هم حالت تهوع نداشتم گاهی هفته ای یک بار و اخیرا هفته ای دو تا سه بار سر درد میشم.جایی خوندم که سر دردی که همیشه یک طرف خاص باقی میمونه و حا به جا نمیشع به خصوص اگر سمت راست باشه خطرناکه و باید بررسی بشه واحتمال التهاب شریان اصلی مغز یا گرفتگی عروق هست.اقای دکتر ایا این نظر صحت داره و من باید حتما ام ار ای رنگی بدم؟؟؟؟و ایا احتمال زیاد مشکل عروقی در مغزم هست؟؟؟؟
  میشه راهنمایی کنید کسایی کخ مشکا اتهاب شریان اصلی مغز دارن یا گرفتگی عروق غیر از سر درد چه علایم دیگه دارن؟؟؟
  توصیه به ام ار ای میکنید؟

 15. نیلوفر می‌گوید:

  سلام وقت بخیر دکتر سیفی
  من 33 ساله هستم 12 ساله سر درد دارم.همیشه هفته ای یک بار که بعد از ظهر شروع میشد بدون حالت تهوع و اغلب روزشم مشخص بود از 6 سال پیش سالی یک بار هم زیکزاک براق و متحرک میدیدم بدون اینکه سر درد بگیرم.از اخرین زیکزاک الان 10 ماه میگذره.این یک سال اخیر سر دردام شده بود هر روز حتی گاهی از خواب که بلند میشدم سر درد میگرفتم هنوزم سمت راست و بیشتر حول و حوش چشم و شقیقهانگار فشار به شقیقممیومد حالت انقباض و فشردگی در شقیقه داشتم دکتر رفتم دپاکین و پراپرانول و یک ماهی هم توپیراپات خوردم.الانم دو ماه هست هیچ دارویی نخوردم سه روز درمیون سر درد میگیرم که عصر شروع میشه.این حدود 8 ماه اخیر شب وقتی چراغ خاموش میکنم تصویر جلوی چشمم میلرزه یا شایدم نور انگار کم و زیاد میشه بعد حدود 30 ثانیه یا یک دقیقه خوب عادی میبینم.چند مدت خوب بود یا نمیدونم شاید دقت نمیکردم الان چند روزه دوباره اینجوریم .دوبار چشم پزشک رفتم عص چشمم هم بررسی کردن سالم بود این بار که رفتم چشمپزشک تا گفتم بهم گفت سر دردم داری.و گفت مال اونه.در صورتی که پزشک مغز و اعصاب خودم میگفت مال چشمه.حالا من موندم بالاخره مربوط به مغز و سر درده یا نه؟؟؟شما چی تشخیص میدید به نظرتون مشکل از مغزم هست و باید حتما ام ار ای بدم؟؟خطرناکه؟؟؟؟؟؟؟

 16. آوا می‌گوید:

  سلام اقای دکتر من صبح یک کپسول اوینتا35.7 خوردم چند ساعت بعد یکپراپرانول 20 مردمک چشمم گشاد شده.خیلی نگرانم ایا باید قرص رو قطع کنم تازه شب هم باید یک نوتریپلیتن بخورم.
  به سندرم سروتونین دچار نشده باشم؟
  لطفا راهنمایی کتید گشاد شدن مردمک چشم باخوردن این داروها عادی عست و مشکلی در روند وادامه مصرف دارو ایجاد نمیکنه یا بایدحتما قطع کرد و این گشاد شدن از علایم و هشدار هست.تشکر

 17. آذاده می‌گوید:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  سردردی که یک طرف سر فقط هست مثلا سمت راست شقیقه چشم و ابرو و پشت گوش این سردردمیتونه تنشی باشه.یا چون یک طرفه هست قطعا میگرن محسوب میشه؟
  یعنی میشه کسی سر درد یک طرفه داشته باشه و این سر دردش تنشی باشه بدون میگرن؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   هر دو سردرد اغلب بدرجاتی با هم هستند و درمان مشترک در در نظر گرفته میشود، نوع تنشی اغلب مستمر است، درد میگرن اعلب فاصله میدهد

 18. دختر می‌گوید:

  با سلام و ا حترم
  عذرخواهی میکنم وقتتون رو میگیرم. ممنون میشم راهنمایی کنید.
  به جهت میگرن شدیدی که داشتم، متخصص مغز و اعصاب نورتریپتیلین10 هر شب یک عدد و برای مدت سه ماه تجویز کردن. 14 مرداد شروع به مصرف کردم و بلافاصله سردردم کاملا برطرف شد و از اون شب به بعد سردردی نداشتم. 30 مرداد عادت شدم، و بعد از یک هفته مثل روال قبل و طبیعی، برطرف شد. اما از دیشب دچار خونریزی در حد یک قره و امروز (9 شهریور) دچار چندین قطره خونریزی شدم که شباهتی به دوره عادتم نداره. در اینترنت خوندم از عوارض مصرف این قرص، خونریزی از واژن/ رحم و خونریزی های غیرمعمول هست. ممنون میشم راهنمایی کنید که باید چه بکنم. آیا در حالیکه کمتر از یک ماه از مصرف دارو میگذره، باید دارو رو قطع کنم؟
  با سپاس فراوان

 19. پرستو می‌گوید:

  سلام
  اقای دکتر قرص مسکن ریزاملت بازشونده در دهان تنها مناسب برای سردرد از نوع میگرن هست یا سر درد تنشی هم خوب میکنه؟ شنیدم در بروشور دارو نوشته شده برای کسانی که تشخیص قطعی میگرن درموردشدن داده شده این یعنی روی سر دردتنشی وخوب شدنش تاثیر مسکنی نداره؟؟؟؟؟؟

 20. ایدا می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید اقای دکتر سیفی
  من سالهاست سرم درد میگیره یک طرفه سمت راست اخیرا با بهم ریختن تیرویدم( کم کاری تیروئد هاشیموتو دارم که پرکارشده بود قرصم رو کم کردن و دوباره منظم شد)سر دردهام هر روزه شده سی تی اسکن دادم نرمال بود.نوار مغز هم مشکلی نبود.میخواستم بدونم در سونوگرافی عروق مغز و گردن اگر لخته خون در رگ ها باشه یا گرفتگی رگ و عروق دلشته باشم معلوم میشه؟؟؟شما ام ار ای رو توصیه میکنید یا سونوگرافی.
  مدت6 ماه دپاکین و پراپرانول بعد توپیرامات الان هم الوینتا و قرص منیزیم و پراپرانول و نورتیپتلین میخورم بازم هفته ای یک بار و گاهی دوبار سر درد دارم

 21. آزاده می‌گوید:

  سلام
  جناب دکتر من حدودا13 سالی هست که سردرد سمت راست دارم اغلب اوقات هفته ای یک بار بود وحتی روزش هم معلوم بود مثلا مدت ها شنبه بود و بعد مدت ها چهارشنبه و…. البته الان بیشتر شده که به پزشک مراجعه کردم .
  6 سال بعد از اولین سردردام زیکزاک متحرک هم دیدم حدود بیست دقیقه و بعد خودش خوب میشه منتهی من بعدش سر درد نمیگیرم و البته دقت هم نکردم که فرداش یا چندین ساعت بعد تر هم سردرد میگیرم یا نه چون اون موقع نمیدونستم این زیکزاک دیدن مربوط به مغز هست.الان فهمیدم بهش میگن اورا و داروهای هرمونی نباید مصرف کرد.
  دوتا سوال ذهنم رو درگیر کرده
  اول اینکه من سالی یک بار زیکزاک میبینم اخرین بار هم شهریور سال پیش بوده ایا اینقدر کم در سال زیکزاک دیدن باوجود تعداد سر درد زیاد در سال باز هم این یک بار زیکزاک دیدن اورا محسوب میشه؟؟؟؟
  سوال دومم اینکهددکار پوست برام کپسولی نوشته بودن که روش نوشته بود هرمون بالانس البته من مشکل هرمونی نداشتم فقط برای احتیاط که جوش نزنم برام نوشتن و 60 تا خوردم اون موقع نمیدونستم نبایدقرص هرمونی بخورم تقریبا بعد از اتمام قرص ها یهمدت بعد سر دردام زیاد و هر روزه شد.و شنیدم قرص هرمونی در افرادی که اورا دارن سبب سکته مغزی میشه خیلی نگرانم این قرص اگر میخواست در من سبب سکته مغزی بشه همون زمان مصرف باید میشد یا هنوز هم ممکنه عوارضش و سکته دامنم رو بگیره یک ساله که گذشته از خوردنش.
  سپاسگزار میشم در هر دو مورد سوال راهنمایی بفرمایید.

 22. آیناز می‌گوید:

  سلام من به علت سردردمیگرنی وتنشی قرص الوینتاونلافاکسین 37.5 ودوتا پراپرانول40 و یک عدد مگنیفورت و یک عدد نورتیپتلین میخورم.حالا وقتی سرم دردمیگیره و قاعدگی مسکن میخورم.نوافن میخوردم که ایبوپروفن داخلش با پراپرانول تداخل داره نمیدونستم از وقتی فهمیدم قطع کردم استامینفون کدئین حالا میخورم که درجایی خوندم استامینوفن با داروهای اعصاب تداخل داره .ایا با این قرص هایی که منم میخودپ تداخل داره حالا پس چه مسکنی بخورم؟؟؟؟؟

 23. دکتر سیفی می‌گوید:

  خستگی عضلات چشم و حساسیت هم این نوع عارضه دارد

 24. دکتر سیفی می‌گوید:

  در موارد حمله شدید و مقاوم یک تزریق تجویز میشود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


شش × = 36

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>