میگرن

میگرن مجموعه علائم متنوع عصبی و سردرد را شامل می شود که با زمینه ژنتیکی و فامیلی ظاهر شده  و شیوع آن اغلب از نوجوانی است. شیوع میگرن در خانم ها حدودا 18% و در درمردان 6% است. اغلب بصورت سردرد عود کننده بوده و هر بار از 4 ساعت تا 3 روز دوام می یابد . بعضا با تهوع و گیجی و حساس شدن به نور و صدا همراه می شود. تکرار حملات از چند بار در ماه تا هر چند ماه یکبار متغیر است. حملات میگرن معمولا بدنبال بی خوابی، عصبانیت، بهم خوردن نظم و وقت استراحت و غذا ظاهر می شود. در خانم ها میگرن قبل از عادت ماهانه قاعدگی بیشتر دیده می شود.

در مواقعی میگرن شدید، سردرد مداوم بمدت چند روز فعالیت روزمره شخص را مختل می نماید. در مواردی میگرن صرفا بصورت علائم عصبی بوده و بدون درد می باشد.

سردرد و دیگر علائم اغلب با خوابیدن برطرف می شود. استثناً میگرن منجر به عوارض مغزی گذرا و یا دایم می گردد.

آناتومی و فیزیوپاتولوژی درد در میگرن

اعضای حساس به درد در سر عبارت است از پرده های مغز، دیواره شراین و وریدها و عضلات و رابط های (فاشیا) چسبیده به استخوان های سر می باشند. این مناطق از شاخه افتالمیک عصب سه قلو منشعب شده و محل شروع آن از هسته کدال تریژیموی ساقه مغز است که تا سگمان C3 گردن ادامه دارد. با تحریک مراکز مختلف عصبی از جمله قشر مغز و ساقه مغز و انتقال آن به اعضای حساس به درد و با ترشح انتقال دهنده های التهاب زا (ترانسمیتورهای نوروپپتید، نیتریک اکساید، سابیستنس P، کالسیتونین، نوروکینین A) اتساع عروقی و تراوش پروتئین به بیرون رگ ها پدید می آید.ترکیبات ارگو، تریپتانها، آسپرین، ایندومتاسین و …. با اثر انقباضی عروقی و مهار گیرنده های ساقه مغز مانع درد میگرنی می شوند. مغز افراد میگرنی آستانه تحریک پذیری پایینی به عوامل مختلف دارند.

میگرن عادی

در این نوع میگرن علایم مغزی قبل از حمله وجود نداشته، گاهاً تغییر در خلق و اشتها قبل از شروع میگرن احساس می شود. سردرد در ناحیه گیجگاه و پشت چشم و یا در ناحیه پشت سر و گردن، اغلب یک طرفه و ضربان دار بوده و حساس به لمس و فشار می باشد.

میگرن با اورا

در این نوع میگرن علایم عصبی متنوع بعلت اسپاسم قسمتی از شریان های مغز و چشم، کم خونی ناشی از آن پدید می آید. اختلال دید در یک طرف از هر دو چشم بعلت اسپاسم شریان مغزی خلفی و یا در یک چشم بعلت اسپاسم شریان رتین (شبکیه)  ظاهر می شود. گسترش تاری دید و یا اشکال مختلف اختلال دید سیر پیشرفت تدریجی داشته و پس از 20 دقیقه تا یک ساعت پسرفت و بهبودی تدریجی نشان می دهد. اختلال حس نیز در صورت یا دست بطور یک طرفه سیر صعودی داشته و بعد از 30 تا 60 دقیقه فروکش می کند.اختلال حرکتی میگرن ندرتاً به شکل فلج گذرا یا تشنج ظاهر می شود.اختلال تکلم واختلال خواندن و نوشتن نیز گاها در مرحله اورای میگرنی مشاهده می شود.از علایم نادر اورای میگرن فراموشی گذرا، اختلال روانی موقت وتوهمات است.اورای میگرنی در جوانان با صرع و در سالمندان با سکته مغزی اشتباه می شود.بررسیهای پاراکلینیکی  با نوار مغز و اسکن CT وMRI در میگرن معمولاً طبیعی است.

میگرن با علایم ساقه مغز

در کودکان و نوجوانان و به ندرت در برگسالان اسپاسم شریان بازیلر موجب کم خونی ساقه مغز شده و با علائم سردرد پشت سری و تاری دید دو طرفه، استفراغ، گزگزانتهاها،اختلال تعادل وتکلم،وندرتا تشنج و کوما همراه می گردد.گاهاً بروز کوما بدون اورا یا دیگر علائم میگرن مشکل تشخیصی با دیگر بیماریها را پیش می اورد.

میگرن با فلج چشمی

میگرن در کودکان گاهی با درد چشمها و استفراغ ظاهر شده و بمدت یک تا چهار روز دوام می یابد.افتادگی پلک وانحراف چشم بعلت فلج عصب سوم کرانیال و ندرتاً سایر اعصاب حرکتی چشم پدید می آید.در این موارد بررسی با اسکن مغز اغلب  طبیعی است. آنژیوگرافی برای رد احتمال آنوریسم بعمل می آید.

میگرن  با  عارضه عصبی

بعضاً میگرن موجب فلج یک طرفه صورت و دست شده و ندرتا بطور تکراری مشاهده می گردد.ضعف از چند ساعت تا چند هفته دوام می یابد.در اسکنMRI و CT مغز ایسکمی گذرا و بندرت انفارکتوس مشاهده می شود. در میگرن همیپلژیک فامیلی فلج یک طرفه با اختلال تعادل و نستاگموس و بعضا کما مشاهده می گردد. این اختلال مربوط به ژن کروموزم 19P13 بوده و این ژن و چند ژن دیگر در مبتلایان به انواع دیگر میگرن ها نیز وجود دارد.

در معاینه فیزیکی بیماران میگرنی معمولا زمینه های تشدید کننده میگرن از قبیل تحریک پذیری، افسردگی، چاقی و فشار خون مشاهده می شود. بررسی های تخصصی از قبیل آزمایشات اختلالات متابولیک(آنتی فسفولیپید آنتی بادی …) و آنژیوگرافی در موارد استثنایی ضرورت پیدا می کند. وجود سایر بیماریهای مغزی و عروقی از قبیل مالفورماسیون AVM و آنوریسم دلیل بر نبود میگرن در بیمار نمی باشد. در آزمایش خون گاهاً کمی منیزیم مشاهده می شود. منیزیم در فسفریلاسیون اکسیداتیو میتوکندری ها و گیرنده های NMDA (N-methyl-D-Aspartate)و جلوگیری از تحریک پذیری نورون ها دخالت دارد. پلاکت های خون بیماران میگرنی در تماس با کاتاکلامین ها و سروتونین و تیرآمین چسبندگی بیشتر نشان می دهند. به علت این پدیده بیماران میگرنی زمینه ترومبوز عروقی بیشتری دارند. در اثنای میگرن سروتونین خون بالا و سروتونین پلاکت ها کم می باشد. درمراکز عصبی محل اصلی تولید سروتونین در هسته Raphe ساقه مغز بوده و از این مرکز به واسطه ارتباط نورونی گسترده به سایر مناطق مغز منتقل می شود. با تخریب مراکز تولید سروتونین، افراد غیر میگرنی به میگرن مساعد می شوند. تولید داروهای موثر روی گیرنده های سروتونین در کنترل میگرن تحول عظیم ایجاد نموده است.

درمان میگرن

در درمان میگرن توضیح ماهیت و سیر بیماری به بیمار اهمیت دارد. اطمینان از نبود ضایعه مغزی و بیماری خطرناک به درمان کمک می کند. در درمان میگرن موضوع درد را نباید مسئله روانی تلقی نمود. در موارد تردید تشخیص انجامCT  یا MRI ضرورت پیدا می کند. اجتناب از عوامل برانگیزنده میگرن مانند استرس، الکل، قهوه، سیگار، بی خوابی ، خستگی و…. برای بیماران توصیه می شوند. داروهایی مانند نیفیدیپین، تئوفیلین، نیتروگلیسیرین، استروژن و… باعث تشدید میگرن می شوند. غذاهای کنسرو شده حاوی نیتریت ها و گلوتامات سدیم، باعث تشدید میگرن می شوند. غذاهای حاوی تیرامین مانند پنیر کهنه و کبد مرغ و… میگرن را برمی انگیزد. بوهای تند، صداهای بلند و اختلال در برنامه خواب و غذا از عوامل برانگیزنده میگرن است.

درمان علامتی میگرن (کنترل درد و حمله)

در مرحله اورا تیریپتان های تزریقی، آسپرین، آستامینوفن، ناپروکسین و بروفن و…. به تنهایی یا توام با کافئین برای کنترل حمله درد معمولا کافی است. معمولا بیمار با دریافت مسکن و خواب و استراحت از پیشرفت درد راحت می شود.

 • تریپتان ها: آگونیست های گیرنده های سرتونین 5HT1B بوده و موجب تنگی عروق مراکز عصبی و نیز کاهش آزاد شدن نوروپپتیدهای جدار رگهای محیطی می شوند. تزریق زیر جلدی سوماتریپتان(Sumatriptan) و مصرف خوراکی زولمی تیریپتان (Zolmitriptan) در مدت یک ساعت معمولا سر درد را برطرف می کند. عوارض شایع این نوع داروها احساس گزگز در انتهاها و احساس فشار در سینه به مدت کوتاه می باشد. تجویز این داروها در بیماران با نارسایی کرونر و فشار خون کنترل نشده و نیز در دوران حاملگی و شیردهی مجاز نمی باشد. همچنین در میگرن فلجی و عارضه عصبی و میگرن در دوران حاملگی و شیردهی نباید تجویز شود.
 • ارگتامین تارتارات: مکانیسم اثرش مانند تریپتانها است. از راه دهان به مقدار 2 میلی گرم و یا به صورت تزریق دی هیدروارگوتامین 5/0 تا 1 میلی گرم زیر جلد مصرف می شود با تزریق متوکلوپروماید 10 میلی گرم IV و یا سولفات منیزیم 1 گرم و یا کلرپرومازین نیم میلی گرم IV اثر آن تقویت می شود.
 • دگزامتازون: تزریق عضلانی یا وریدی به همراه داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی در موارد مقاوم موثر است.

پیشگیری حملات میگرن

درمواردی که سر درد بیش از چند بار در ماه بوده و یا حملات گاه و بیگاه بسیار شدید باشد درمان پیشگیری به مدت سه ماه یا بیشتر تجویز می شود.

 • بتابلوکرها: پروپرانولول 80 تا 240 میلی گرم در روز تجویز می شود. سایر ترکیبات بتابلوکر از نظر تاثیر و عوارض تفاوت زیادی با پروپرانولول ندارد. عوارض این داروها کاهش فشار خون و ضربان قلب، آسم، افسردگی، ناتوانی جنسی، بی خوابی، چاقی، کابوس و افزایش قند در بیماران دیابتی میباشد.
 • ضد افسردگی های سه حلقه ای: در درمان میگرن آمی تریپتیلین و ترکیبات مشابه آن از مقادیر کم 10 میلی گرم شروع شده تا مقدار 150 میلی گرم افزوده می شود. اثر آن ممانعت از برداشت مجدد نورآدرنالین و سروتونین بوده و عوارض آنها به صورت خواب آلودگی و اثرات آنتی کلینرژیک (خشکی  دهان و تاری دید و مشکل دفع ادرار و ….) می باشد.
 • مسدود کننده های کانال کلسیم: وراپامیل و ترکیبات مشابه آن از طریق جلوگیری از اسپاسم عروقی و مهار برداشت سروتونین مانع حملات میگرن می شود.
 • ضد صرع ها: والپروات به صورت دی والپرواکس 500 تا 1500 میلی گرم در 50 درصد موارد حملات میگرن را کاهش می دهد. عوارض این دارو گیجی، خستگی، چاقی، ریزش مو، بروز کیست تخمدان، عوارض کبدی و ممنوعیت مصرف آن در حاملگی است. توپیرامات موثرترین دارو در پیشگیری میگرن در بین این گروه از داروهاست. روی گیرنده های GABA و گلوتامات اثر می کند. ضمن کنترل میگرن باعث کاهش وزن می شود. عوارض موقت آن اختلال شناخت و گزگز انتهاها در تعدادی از بیماران است. در افراد با زمینه گلوکوم نباید تجویز شود. گاباپنتین و سایر داروهای ضد صرع اثرات کمتری دارند.

کنترل میگرن زمان قاعدگی

معمولا از 2 روز قبل تا 3 روز بعد قاعدگی به جهت کاهش استروؤن و پروستاگلاندین F و ملاتونین پدید می آید. کنترل حملات با تجویز دوره ای ملاتونین به همراه داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی انجام می گیرد.

قرص های ضد حاملگی و میگرن

قرص های ضد حاملگی اغلب موجب تشدید میگرن و گاهی عوارض شدید عروقی مغزی به علت ترومبوز شریانی یا وریدی می گردد. در افراد با سابقه فامیلی سکته مغزی، چاقی، فشار خون، چربی خون بالا و مصرف سیگار احتمال عوارض بیشتر است. ترکیبات ضد حاملگی پروژسترونی به تنهایی عامل تشدید میگرن نمی باشد.

میگرن و حاملگی

در 70 درصد موارد میگرن در دوران حاملگی خود به خود فروکش کرده و یک هفته بعد از زایمان عود می کند. در موارد سردرد میگرن با حاملگی درمان با آستامینوفن و روش های بیوفیدبک معمولا برای درمان کافی است ولی در موارد میگرن مداوم که خطر بیشتری در حاملگی دارد تزریق استروئیدها ضرورت پیدا می کند.

سردرد همه روزه

اگر سردرد بیش از 15 روز در ماه و بیش از سه ماه متوالی وجود داشته باشد و اگر عوامل ارگانیک مغزی (عفونی، تومورال، عروقی، بیماری های سیستمیک و…) منتفی باشد میگرن مزمن یا سردرد تانسیونی مزمن و یا سردرد ناشی از عادت به مسکن ها و ترکیبات ارگو مطرح می شود. در سردردهای مزمن و مقاوم، مسائل روان تنی، افسردگی، اعتیاد به الکل و یا مواد مخدر مطرح می شود. در این موارد حل مشکل اصلی و تغییر رویکرد به مسائل زندگی توصیه می شود.

سردرد کلاستر یا سردرد هیستامینی

این نوع میگرن به طور دوره ای به مدت چند روز تا چند هفته در یک طرف پیشانی و کاسه چشم و صورت به طور درد شدید ضربان دار با آب ریزش چشم و گرفتگی بینی همراه بوده و در مردان شایع است. کنترل درد و پیش گیری آن مانند میگرن عادی است.

این نوشته در تخصصی ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

192 Responses to میگرن

 1. ستاره می‌گوید:

  آقای دکتر سلام…… متشکرم که با حوصله تمام سوالات را پاسخ می دهید.. بنده سردرد میگرن دارم برخی مواقع همرا این سردرد سرگیجه دارم احساس می کنم تعادل راه رفتن ندارم..میگرن من بستگی به وضعیت تغذیه و اعصاب و گرما و نور آفتاب بدتر می شه و زمانی بوههای تند استشمام کنم شدت می گیره. میخوام بدونم این سرگیجه همراه با سردرد میگرن علتش چیه واقعا نگرانم….چون من قبلا سینوس اسفنوئیدم هم عفونی بود سرگیجه داشتم…و در واقع سینوزیت من هم فعاله و بصورت فشار در پیشانی و چشم و صورت و درد خفیف ظاهر میشه… جناب دکتر سر گیجه های من مربوط به سینوزیت است یا میگرن؟ ضرورت درمان میگرن و سینوزیت کدام ارجحیت دارد؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   عوارض سینوزیت اغلب گذرا و و خود محدود است، سرگیجه عود کننده به همراه سردرد اغلب بعلت میگرن است، با درمان میگرن احتمالا سردرد و سرگیجه منتفی جواهد شد.

 2. حمیده می‌گوید:

  آقای دکتر سلام…… متشکرم که با حوصله تمام سوالات را پاسخ می دهید.. بنده سردرد میگرن دارم برخی مواقع همرا این سردرد سرگیجه دارم احساس می کنم تعادل راه رفتن ندارم..میگرن من بستگی به وضعیت تغذیه و اعصاب و گرما و نور آفتاب بدتر می شه و زمانی بوههای تند استشمام کنم شدت می گیره. میخوام بدونم این سرگیجه همراه با سردرد میگرن علتش چیه واقعا نگرانم….چون من قبلا سینوس اسفنوئیدم هم عفونی بود سرگیجه داشتم…و در واقع سینوزیت من هم فعاله و بصورت فشار در پیشانی و چشم و صورت و درد خفیف ظاهر میشه… جناب دکتر سر گیجه های من مربوط به سینوزیت است یا میگرن؟ ضرورت درمان میگرن و سینوزیت کدام ارجحیت دارد؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   عوارض سینوزیت اغلب گذرا و و خود محدود است، سرگیجه عود کننده به همراه سردرد اغلب بعلت میگرن است، با درمان میگرن احتمالا سردرد و سرگیجه منتفی جواهد شد.

 3. حمیده می‌گوید:

  جناب دکتر وقتتون بخیر… میگرن من با ضربان شقیقه و سرگیجه و درد شدید سر هست گاهی وقتها 18 ساعت یا بیشتر درد دارم البنه ای میگرن ماهی یک یا دو بار می گیره بهترین درمان برای من چی هست؟ ایمی پرامین هرشب؟ پروپرانول؟ حتی از وقتی اسید فولیک می خورم میگرنم کمتر میگره…… یه دوره پردنیزولون برا حساسیت می خوردم بازم سردرد دام شدت کمتری داشت….خلاصه من یه درمان با عوارض کم می خوام… یه پزشک هم بهم سیپروهپتادین داد اما بخاطر عوارض نخوردم….. جناب دکتر وقتی اینطور میگرنی میگیره چه قرصی باید بخورم چون طاقت فرساست و به ژلوفن و استامینوفن کمی جواب می دهد….لطفا مرا راهنمایی کنید..

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   نوع درمان میگرن برای هر بیمار نسبت به شرایط فیزیکی و زمینه روان شناختی فرق میکند. تجویز درمان غیابی برای بیماران صلاح دانسته نشده است.

 4. reza می‌گوید:

  با عرض سلام و سخته نباشید اقای دکتر خیلی ممنون بابت پاسخ های خوبتون من چن ماه پیش مبتلا به میگرن شدم وبه پزشت مراجعه کردم که دارو های تجویز کردن و اصلا خوب نشدم تا این که مصرف دارو هارو قطع کردم و تحمل کردم بد یه مدت حالم بهتر شد هراز گاهی دچار حمله ی میکزنی میشم ولی میتونم تحمل کنم اما بد اون بیماری من دچار بعضی حالت هاشدم مثلا دیگه نمتونم هواسمو جمع کنم دیگه نمیتونم مطلب های طولانی رو بخونم اذیت میششم زودرنج شدم و زود عصبی میشم اصلا نمیتونم فکرمو متمرکز کاری اونم یه فشاری رو سرمم هست که اصلا از بین نمیره و همیشه باهامه خواهش میکنم راهنمایم کنید دیگه بریدم.ممنون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در مواردی بدتر از سردرد حالتهای منگی و تغییر خلق در میگرن مسئله ساز است، بهمین خاطر است درمان میگرن هم از طریق داروئی و هم به روش تغییر در تعامل ها و رویکردها به زندگی روز مره مهم است.

 5. افشین می‌گوید:

  سلام من میگرن دارم از نوع عصبی و همچنین به بعضی غذاها هم حساسیت دارم قصد تغییر جنسیت دارم بعد تغییر جنسیت بدنم هیچ هورمونی تولید نمیکنه و مجبورم استروژن مصرف کنم ایا مصرف استروژن باعث نشدید میگرن من میشه و احتمالش هست که با خوردن قرص استروژن هر روزه دچار سردرد بشم؟یا اینکه چون بدنم به این میزان هورمون نیاز داره مشکلی برام ایجاد نمیکنه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بحران روحی کم و بیش بعد از این تحول بزرگ در هویت و استفاده از هورمون استروژن ممکن است تشدید میگرن را موجب بشود، ولی در همه حال معمولا با درمان میگرن قابل کنترل است.

 6. باران می‌گوید:

  سلام.من میگرن عصبی دارم.درد ضربان دار سر و بی حسی و درد سمت چب بدنم.چشم چپم هم سوزش و تاری دید داره.دکتر برام دپاکین500 نوشته گفته داروت همینه..ولی الان مدتیه اثر نداره.باید چیکار کنم.؟؟؟در ضمن افسردگی دارم فل کستین هم میخورم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   داروهای موثر دیگر برای کنترل میگرن وجوددارد که صرفآ در معاینه بالینی میشودتجویزنمود

   • سحر می‌گوید:

    سلام اقای دکتر من سر درد تقریبا روزانه دارم به دکتر مراجعه کردم نوار مفز گرفتم گفتند هم میگرن و هم عصبی و یکسری قرص از جمله دپاکین و پروپرانول تجویز کردند و گفتند برای اطمینان ام ار ای بدهم.ایا انجام ام ار ای با وجود نوار معز ضروری است؟اگر مشکل حادی بود در نوار مغز نشان میداد؟ممنون

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     اگر در معاینه اعصاب علائم عارضه عضوی و فشار ته چشم دیده نشود ادامه درمان و توجه به پاسخ درمان بلامانع خواهد بود.

 7. علی صفری می‌گوید:

  سلام دکتر جان شرمنده از اینکه شرح بیماری کامل می نویسم درد از پیشانی یکطرف شروع شده بعدش تحت درمان قرارگرفتم ولی بدتر شدم درد به پشت سرم و گوش راست بیشتر از چپ حمله می کند درد در رگهای سرم بصورت خطی دارم و درد در بازویهام بصورت نبض و یا پاهام دارم که بعضی موقع حتی استخوان سرم درد می کند و صدای اذیتم می کند و گوشم یکسره وز وز می کند و دوست دارم چیزی توش بچرخانم درد عضله گردن دارم و خشکی گردن و عضلات دارم گز گز دست و پا و کمی بی حس بودن و بیحالی و کمی تکلم بهم می خوره بعضی کلمات و احساس درد در رگهای مغز ودردی در لگن و بازوی چپ و نقطه ای پشت گوشم درد شدیدی داره وانجام ام ار ای دادم دوتا ضایعه کوچک در سر وجود دارد که متخصص محترم میگن بر اثر میگرنه چیزی مهم نیست و هم اذیت هستم هم کمی ناراحت لطفا خواهشا راهنمیای فرمایید نوار مغز و نوار عصب و عضله سالم بوده

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بنظر میرسد علائم شرح داده شده در رابطه با میگرن توام با نشانه های استرس و اضطراب است، بیماری عضوی جدی مطرح نمیشود.

 8. محمدعلی می‌گوید:

  سلام وخسته نباشید خدمت شما دکتر.من چند مدته نیم کره سمت راست سرم درد میکنه بطوری که درد با پرش همراه است میخاستم ببینم میگرن دارم؟

 9. پریسا می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  من دچار سردرد شدم.حس میکنم ب پیشونیم فشار وارد میشه و بعد اون شقیقه هام درد میکنه و پیشونیم
  گردنمم خشک میشه
  ب دکتر مراجعه کردم.بهم دپاکبن و پراپرونولول داد
  عوارض جدی برام نداشته باشه؟!؟!
  ممنون دکتر

 10. مصطفی امینی می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  من 31 سال سن دارم و چند سالیه که سردردهای شدید داشتم تا اینکه پارسال به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کردم و پس از پیگیری ، تشخیص ایشان میگرن بود و چون من بدلیل ابتلا به کولیت اولسروز نمیتونستم از مسکن هایی مثل ژلوفن و ایبوپروفن و ناپروکسن استفاده کنم ، ایشان داروی سوماتریپتان ( بصورت قرص 50 میلی گرم ) در هنگام بروز حمله میگرن را برای من ، تجویز کردند که خیلی هم موثره ، حالا نگرانی که دارم با توجه به اینکه گاها تا سه بار در هفته نیز از این قرص ها مصرف می کنم ، میخواستم خواهشا راهنمایی بفرمایید که این دارو در بلند مدت ، اثرات ناگوار دیگه ای روی سیستم قلب و یا مغزم نداره ؟ آیا باعث ایجاد بیماری فشارخون در بلند مدت نمیشه ؟
  بسیار ممنون و متشکرم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   نظر به اینکه سوماتریپتان اثر تسکینی در میگرن دارد و هر یکی دو هفته ممکن است یکی دو قرص برای موارد شروع سردرد مصرف شود مشکلی پیش نمی آورد، ولی برای موارد میگرن شدید درمان معالجه بهتر با نظارت پزشک توصیه میشود.

 11. محمد می‌گوید:

  سلام اقای دکتر سیفی خسته نباشید
  شرح حال : من 23 سالمه .. هم خانواده پدری توشون میگرن زیاده هم مادری …مادرم هم میگرن دارن..مدت دو سال هست که از سردرد رنج میبرم وخسته م کرده ..اقای دکتر سردرد من از پشت سرم شروع میشه و به جلو سر کشیده میشه و همراهش گوش درد هست تازگیا ب چشام میزنه و احساس سنگینی میکنم گردنمو هم سست میکنه بدون حالت تهوع و استفراغ طوری که از درس خوندن منو 1 ساله گذاشته. از خواب که پا میشم تا شبش سردرد دارم شاید 4 ساعت بی سردرد باشم…این مدت به دکتر فوق تخصص اعصاب روان و چنتا متخصص مغز واعصاب مراجعه کردم …این مدت 6 ماه دپاکین خوردم ک اثر نداشت جز ریزش مو .. 5ماه گابا پنتین و باکلوفن و پرگابالین و لوتیراستام و ممورال جدا جدا بوده اینا.ی دارو هم بود سوماترییپتان که سردردمو بدتر میکرد..ک اثر نداشتن باز …بعدش 8 ماه آمی ترپتیلین و توپیرامات 100 که 4 ماه اثر داشت بعد اون اثر نداشت و هم اکنون 250 میلی گرم دپاکین و دومپریدون و جین سینگ روزانه مصرف میکنم..این مدت دوبار ام ار ای مغز و ی بار گردن شدم و همه چی نرمال بوده..سردردم که میگیره هیچ مسکنی ارومم نمیکنه .تشخیص دکترا … ضعف عصبی سردرد تنشی ..میگرن …و دکتر الطافی تشخیص میگرن عصبی دادن با علایم غیر جسمی … اقای دکتر چیکار کنم از سردرد مدتی خلاص شم لطفا راهنماییم کنید.. ببخشید طولانی شد

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   معالجه میگرن با این شدت و مقاومت به درمان با مهارت زیاد در زمینه دارو درمانی و رفتار درمانی نیاز دارد که با پیگیری بالینی از نزدیک امکان پذیر است.

 12. دنیا می‌گوید:

  به نام خدا.با سلام و عرض ادب و خسته نباشید.دکتر من 26 ساله مجرد مونث هستم.که به تازگی حدود 2 ماه عمل بینی انجام دادم.قبل از عمل هر از گاهی سر درد رو داشتم ولی بعد از عمل 10 روز سر درد من وحشتناک شد.درد در پشت بود که کلا با استشمام بعضی عطرها یا خوردن بعضی شیرینی جات یا گرمای هوا یا خستگی زیاد میشد. به دکتر مراجعه کردم که نوار مغز و سیتی اسکن از سر و سینوس ها گرفتم که خوب بود. تشخیص دادن ک علاءم میگرن هستش و برای من 1ماه نصف دپاکینگ و ن1عدد گاباپنتین هر شب تجویز کردند.توی این 1 ماه 2.3 باری سر درد داشتم ولی معمولی.جناب آقای دکتر میشه به من بگید چطور این قرصهارو کم کنم با توجه به این ک نباید یهو قطع کنم؟و آیا تشخیص دکترم درست بوده؟ممنونم.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بعد از جراحی سر و صورت میگرن شدت مییابد، درمان میگرن مزمن چند ماهی با نظر پزشک معالج باید ادامه یابد و کاستن و قطع درمان نیز با کنترل بالینی توصیه میشود.

 13. کوشا می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید.اقای دکتر پدر من حدودا دوماهه که سردرد شدید دارند و ام ار ای و سونوگرافی مغز و نوار مغزی انجام دادن که نشان داده که دچار التهاب ساقه مغز هستند و دکتر براشون دپاکین و گاباپنتین داده.میخواستم علت این مشکل رو بدونم و اینکه ایا این داروها برای صرع نیست؟! چرا تجویز شده؟

 14. مریم می‌گوید:

  سلام وقتتون بخیر من یک سوال داشتم . من در طول هفته ۵تا۶ قرص میگرستاپ ۵۰mg میخورم عوارض این قرص رو میخواستم بدونم چون با هیچ چیزی جز این قرص خوب نمیشم . ایا این قرص احتمال سکته مغزی دارد ممنونم

 15. نوید می‌گوید:

  سلام دکتر من میگرن اورایی دارم چندسالی قسمت سمت چپ سرم کمی بی حس شده و در کشاله ران هم گاهی اوقات گزگز می کند البته ناگفته نماند مدتی بصورت خیلی شدید گرفتار تحریک جنسی بودم ایا ربطی ب این موضوع دارد؟؟

 16. سامان می‌گوید:

  آیا میگرن میتواند باعث معافیت از خدمت سربازی شود

 17. شيوا می‌گوید:

  سلام اقاي دكتر من بخاطر ميگرن قرص دپاكين مصرف ميكنم و زمان قاعدگيم عقب افتاده ايا مربوط به مصرف قرص است؟؟؟ ازدواج هم كردم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   مصرف طولانی مدت دپاکین اختلال هورمونی پیش می آورد، ولی اگر احتمال حاملگی باشد بهتر است دارو مصرف نشود.

 18. شيوا می‌گوید:

  سلام من مطمينم به جلوگيريم ولي ميخام بدونم اين عقب افتادگي مربوط به مصرف اين داروست؟؟؟

 19. مهناز می‌گوید:

  سلام اقای دکتر من 28 سالمه ده ساله میگرن دارم که الان تحت درمان هستم و مدت دوماه هست مرتب قرص دپاکین و و ایمی پرپرانوپرامین میخورم ولی قاعدگیم دوماه عقب افتاده آیا عوارض قرص ها میباشد.از نظر تخمدان همه نوع ازمایشی دادم مشکلی ندارم حتی سونوفقط روز سوم قاعدگی پرولاکتینم 46 بود ک دکتر قرص داکسی دادن چندماه پیش.قرص دروسپیل و داکسی خوردم چندماه منظم بود دوباره این ماه با وجود امپول پروژسترون 60 روز نشدم.در ضمن مجردم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بهتر است از نظر پرکاری هیپوفیز بررسی بعمل آید معاینه توسط متخصص اعصاب یا غدد و در صورت لزوم ام آر آی هیپوفیز کمک خواهد کرد.

 20. مهناز می‌گوید:

  خسته نباشید از توجهتون و پاسخ ب سوالات.از لحاظ تیرویید هیچ مشکلی ندارو و ام ار ای هم انجام دادم که تایید کردند مشکلی ندارم فقط میگرن ارثی دارم.اما قاعدگیم نامنظمه دلیلش مصرف همین داروهاست؟

 21. مهسا می‌گوید:

  باسلام و خسته نباشید سوالی داشتم .میخواستم بپرسم میگرن بیماری هست که تا اخر عمر گریبان گیر ادم هست؟یاخوب میشه؟یعنی میشه ک فقط چندسال میگرن باشه و بعدش خوب بشه و دیکه تموم شه این سردردها؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در غالب موارد با درمان و رعایت اصول بهداشت سلامتی خواب و خوراک و ورزش و آرامش میگرن قابل کنترل است.

 22. کیوان نصرت خواه می‌گوید:

  با سلم و خسته نباشید
  امروز صبح ‍پسر 12 ساله مرا ویزیت نموده و بیماری ایشان را میگرن تشخیص دادید و دو دارو Belladonna pb و Divaldoprex (شبانه یک عدد از هر کدام ) تجویز نمودید
  می خواهم بدانم ما بایستی Belladonna Ergotamine pb تهیه کنیم یا Belladona pb و یا اساسا هر دو یک دارو می باشد
  با تشکر

 23. بهناز می‌گوید:

  سلام
  خسته نباشید.
  من دو سال پیش جراحی بینی داشتم. به محض تزریق داروی بیهوشی احساس درد شدیدی در سر کردم. همون لحظه به من گفتند چیزی نیست داری بیهوش میشی. از فردای روز عمل سردردهای وحشتناکی شروع شد به نور حساس شدم و خودم رو در تاریکی نگه میداشتم. به صدای انسان یا هر صدای دیگه ای حساس شدم. فقط دنبال سکوت مطلق می گشتم. تا اینکه یکی بهم گفت اینا نشانه های میگرن هست.
  من تا قبل از عمل تجربه ی سردرد عادی رو هم نداشتم.
  حالا با گذشت دو سال از عمل هنوز این سردردها میاد سراغم و منو افسرده و کلافه می کنه. دوست نداشتم بخاطرش دارو استفاده کنم که بعدها بدنم به اون دارو هم جواب نده یا عوارض نشون بده. فقط دارم تحمل می کنم.
  میخواستم بدونم راه درمان کامل وجود داره؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بعد از جراحی های زیبائی هم اضطراب مزمن و هم برانگیخته شدن زمینه میگرن دیده میشود. درمان در زمینه اصلاح رویکرد و کنترل میگرن با درایت پزشک صلاح تر از تصمیم گیری سلیقه ای است.

 24. ﺣﻤﻴﺪ می‌گوید:

  ﺳﻼﻡ و ﺳﭙﺎﺱ
  اﻗﺎﻱ ﺩﻛﺘﺮ ﻫﻤﺴﺮﻡ ﺗﻮﭘﻴﺮاﻣﺎﺕ و ﻧﻮﺭﺗﺮﻳﭙﺘﻴﻠﻦ ﻣﺼﺮﻑ ﻣﻴﻜﺮﺩ ﻭﻟﻲ ﺑﻌﺪ اﺯ ﺩه ﺭﻭﺯ اﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ ﺳﺮﺩﺭﺩ ﺷﺪ و ﺩاﺭﻭﻳﺶ ﺭاﻗﻂﻊ ﻛﺮﺩ.ﺑﻪ اﺻﺮاﺭﻣﻦ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ ﺷﺮﻭﻉ ﺑﻪ ﻣﺼﺮﻑ ﺗﻮﭘﻴﺮاﻣﺎﺕ و ﭘﺮاﻧﻮﻝ ﻛﺮﺩ و اﻳﻨﺒﺎﺭ ﺑﻌﺪ اﺯ ﭘﻨﺞ ﺭﻭﺯ ﺳﺮﺩﺭﺩ ﺷﺪ و اﺯ ﺧﻮﺭﺩﻥ ﺩاﺭﻭ ﺳﺮﺑﺎﺯ ﺯﺩ و ﻣﺎﻳﻮﺱ ﺷﺪوو ﺩﺭﻣﺎﻥ ﺭا اﺩاﻣﻪ ﻧﺪاﺩ. ﺣﺎﻝ ﺳﻮاﻝ ﻣﻦ اﻳﻦ اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﻴﻤﺎﺭاﻥ ﻣﻴﮕﺮﻧﻲ ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﻣﺼﺮﻑ ﺩاﺭﻭﻱ ﭘﻴﺸﮕﻴﺮﻱ ﻫﻢ ﺩﭼﺎﺭ ﺳﺮﺩﺭﺩ ﻣﻲ ﺷﻮﻧﺪ و اﻳﻦ ﺳﺮﺩﺭﺩﻫﺎ ﺗﺎ ﺯﻣﺎﻥ اﺛﺮ ﺩاﺭﻭﻫﺎﻱ ﭘﻴﺸﮕﻴﺮﻱ ﻃﺒﻴﻌﻲ ﻣﻲ ﺑﺎﺷﺪ

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   درمان میگرن با داروهای گفته شده یا انواع دیگر معمولا در مدت سه تا شش ماه بتدریج کامل میشود درمانهای داده شده از انواع مسکن برای درد نیستند. اگر زمینه افسردگی یا وسواس دارند بهتر است همزمان درمان شود.

 25. نیلوفر می‌گوید:

  سلام جناب دکتر سوال من این است که ایا قطع مصرف دپاکین موجب شروع سردرد میگرنی میشود ..ی

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بعد از یکی دو ماه کنترل بهتر است قطع درمان را امتحان نمود.

   • پری می‌گوید:

    با عرض سلام و خسته نباشید.دکتر میخواستم بدونم دپاکین باعث عدم باروری بعد از مصرف و اتمام درمان با ان نمیشود؟یعنی جزو عوارضش بعدا ناباروری نیست؟چون خیلی داره به درمان میگرن هر روزه من کمک میکنه ولی نگران بعدشم

 26. مهران رستگار می‌گوید:

  با سلام من 5 روزه مداوم سمت راست پشت سرم بیشتر نزدریک ب گردن دردی حالت فشار و بغضی اوقات حالت فرو کردن سیخ دارم که خوردن روزی 3تا ژلوفن و 4تا گاباپنتین هم حلش نکرده ( البته 2 دیسک گردن هم دارم و موقع تکان دادن سر پشت سرم صدای خش خش و تق تق دارد ) رفتم پیش دکنر ترسلی بهم دپاکین 200 دادن ک البته از آنجایی که خیلی سخت دارو مصرف میکنم هنوز قرصهارو استفاده نکرده
  خواهشا کمک کنید هنوز درد دارم داره میشه یک هفته

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این علائم اغلب در نورالژی پشت سری که نوعی التهاب عصبی عروقی است دیده میشود اگر به گیجگاه و پیشانی منتشر شود میگرن تشخیص داده میشود و در ان صورت برای پیشگیری دپاکین خوب است. با استراحت و درمانهای ضد التهاب اغلب در چند روز فروکش میکند.

 27. مهران رستگار می‌گوید:

  به گیجکاه و پیشانی منتشر نمیشود پس دپاکین نخورم ؟
  چی بخورم ک بهتر بشم دقیقا یک هفتس ک درد میکنه و ژلوفن و گاباپنتین هم درد رو رفع نمیکنه

 28. عماد می‌گوید:

  سلام ، به نظر شما مصرف دپاکین برای میگرن نمیتونه خطرناک باشه و میشه یعد از یک دوره مصرف قطع کردش ؟

 29. هادی می‌گوید:

  ایا مصرف قرص دپاکین برای میگرن میباشد و یا صرع،چون من میگرن دارم ولی دوستم که صرع داره میگه دپاکین برای تشنج هستش و اگه تو هم قرص رو قطع کنی دچا صرع میشی؟

 30. نغمه می‌گوید:

  با سلام.همیشه تا یک روز بعد از حمام باید مراقب باشم باد سرد به سرو صورتم نخوره و کلا در حالت عادی هم باید از باد سرد و یا نسیم خنک سرو صورتم و ببپوشونم وگرنه حالت های سرماخوردگی و سردرد برام به وجود میاد.خیلی این قضیه اذیتم میکنه.لطفا بگید درمان داره؟؟علتش چی هست؟؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   به احتمال زیاد زمینه حساسیت به سرما دارید. اغلب با نرمش و ورزش در هوای آزاد و سالم حساسیت رفع میشود.

 31. آنیسا می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما من میخوام باردار بشم منتها قرص میگرستاپ۵۰مصرف میکنم البته نصف استفاده میکنم میخوام بدونم ضرر نداره اگه الان باردار بشم؟
  با تشکر از شما

 32. زهره می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  مونت و 28 ساله هستم. برای میگرن به پزشک مراجعه کردم و دو ماهه که پرپرانولول20 وتوپیرامات 50 مصرف میکنم. به جز گز گز دست و پا و تاری دید مشکل خاصی با توپیرامات نداشتم، که البته با گذر زمان عوارضش خیلی ملایم تر و قابل تحمل تر شده بود. تا اینکه از دو هفته پیش موهام ریزش پیداکرده. در حد نگران کننده نبود منم جدی نگرفتم. اما حیلی ناگهانی از دو روز پیش به شدت شروع به ریزش کرد. به طور دسته ای میریزه. فقط کافیه به موهام دست بکشم!!!!
  خیلی نگرانم آقای دکتر، لطفا هر چه سریعتر راهنماییم کنین.
  چه کنم؟

 33. مهیار می‌گوید:

  سلام جناب دکتر شدیدا به کمک نیاز دارم…همسرم دو هفته پیش گرفتار یک ناراحتی شدید شد و پس از ان هر روز سر درد می گیرد و به دکتر متخصص مراجعه کردیم تشخیص تی تی اچ و میگرن دادند…و سه تا دارو نوشتند… پس از مصرف دارو ها همسرم روزی چند بار به حالت غش می افتد…ایا اثر حمله میگرن است یا تاثیر دارو هاست…به نظرتان دارو ها را قطع کنیم یا ادامه دهیم…توضیح اینکه انگار درد هایش یه کم کمتر شده اما از زمین اتادنش می ترسیم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   منظور شان از تی تی اچ را متوجه نیستم. اگز مشکل صرع کاذب یا علت عضوی دیگر است بایستی با راهکار مناسب درمان شود.

 34. حسام می‌گوید:

  سلام اقای دکتر بنده ۳۵ سالمه از حدود ۶ ماه پیش به علت ناراحتی معده از نظر روانی و استرس روزهای سختی رو را پشت سر گذاشتم و بالاخره پس از اندوسکوپی خداروشکر مشکلی خاصی وجود نداشت اما پس از اون استرسها بیخوابی به سراغ بنده اومد که کلا اصلا خوابم نمیبرد و مجبور بودم قرص خواب استفاده کنم تا بتونم بخوابم اما اصلا سردرد نمیشدم تا اینکه این مشکل بیخوابی هم خود بخود خوب شد ولی الان دو ماه هست هر روز سردرد دارم سردردمم هم به صورت فشار در دو طرف گیجگاهم هست mri هم شدم چیز خاصی نبود اینم بگم دیگه الان هیچ مشکل استرسی ندارم ولی همیشه سردردم توروخدا اگه راهی میدونید واسه سردردام بگید از خواب که پامیشم به امید یه روز بی سردردم ممنون اگه جواب بدید.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اختلال گوارش و بیخوابی و سردرد علائم شایع روان تنی است که ممکن است یکی جای دیگری را بگیرد. بهتر است درمان اساسی و ریشه ای را با کنترل بالینی پیگیر باشید.

 35. Vajihe می‌گوید:

  با سلام من سردرد میگرنی دارم ..طبق تشخیص متخصص مغز و اعصاب .2سال پیش داروهای توپیرامات 25و نوروتریپتیلین 25یک عدد از هرکدام شبها مصرف میکردم به مدت 6 ماه.مسکن هم سوماتریپتان 50 میخوردم. بعد دوسال دوباره عود کرده سردردهام..دقیقا همون علائم رو دارم .میتونم همون داروهارو بخورم?

 36. داريوش می‌گوید:

  سلام آقاي دكتر اول تشكر ميكنم بابا وقت و حوصله اي كه براي جواب به سوال كاربران ميزاريد
  ٢٤ ساله هستم مدتيه كه درد خيلي ملايم در بالاترين ناحيه پشت سرم يعني قسمت خلفي آهيانه ها هر ٢ طرف حس ميكنم كه اين درد مزمن حدودا روزانهً١٥ الي ٢٥ بار در روز حمله ميكنه و بعد از چند دقيقه رفع ميشه در طول روز مدت زمان حمله تا رفع درد به مراتب كوتاه تر از مدت زمان درد در هنگام شبه دردها مقاوم به مسكن هست و با مصرف ميگراستاپ شديدتر شد
  به دستور پزشك پرانول و نورتريپتلين مصرف كردم هيچ تاثيري نداشت البته در نسخه وي دپاكين نيز تحويز شد كه مصرف نكردم
  در ضمن در جواب ام ار اي همه چيز نرمال شرح داده شده و فقط دقيقا در ناحيه اي كه من احساس درد دارم اختلال خفيف مهاجرت قشر مغز ذكر شده
  لازم به ذكره كه اين درد ها ملايم بوده و تاثيري بر روند زندگبم نداره اما كيفيت زندگيم به كلي از بين برده از طرفي چند ماه گذشته تحت استرس هاي شغلي و تحصيلي زيادي بودم كه به كلي استرس ها رفع شده اما اين مشكل به تازگي ايجاد شده
  عمل جراحي درناحيه لوزه ها داشتم كه همراه با بيهوشي بوده
  اگر ميشه تشخيص خودتونو شرح بدين براي درمان به پزشك مراجعه ميكنم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این نوع سردردها اغلب تنشی است با کم کردن استرس و انجام تمرینهای کششی و ورزش و در صورت لزوم درمان مناسب کنترل میشود.

 37. bahram می‌گوید:

  مدت ده ساله متوجه شدم میگرن اورا دارم بسیار توضیحاتتون عالی بود یعنی کاملترین…نسبت به بقیه مقاله هایی که تا بحال خوندم چه خارجی چه داخلی. به دوستان همدرد خودم باید بگم که بهیچوجه سیگار نکشید من توجه نکردم یک بار TIA کردم یعنی حمله مغزی گذرا و به دلیل استرس یکبار هم سکته مغزی کردم که اول سه مرتبه گونه راستم پرید و از بالای لبم تا دست راستم کم کم لمس شد که خوشبختانه رد کردم و فقط دیگه مثل سابق نمیتونم پیانو بزنم البته هنوز وقتی ناراحت میشم نمیتونم کلمات رو به خوبی به یاد بیارم یا ادا کنم و چندی پیش هم یکباره چشم راستم به طرف داخل منحرف شد که بعد از یک دقیقه به حالت عادی برگشت ولی خیلی ترسیدم و سیگار رو ترک کردم میدونید ارزشش رو نداره شوخی نگیرید بهوجه اجازه ندید شخصی ناراحتتون کنه و اگر شغلتون از گارهای استرسی است حتماً شغلتون رو عوض کنید و در آخر تو اینترنت مواد غذایی که تیرامین داره رو سرچ کنید و به نوبت امتحان کنید ببینید با کدومهاشون حمله بهتون دست میده…وامید بهبودی دارم برای همتون …

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   امیدوارم با رعایت جوانب پیشگیری میگرن که 1- نظم خواب خوراک 2- ورزش 3- رژیم بدون الکل و سیگار و هورمون و غذاهای مانده از هر نوع ازجمله پنیر و ترشی و…4- کم کردن استرس است، بتوانید از حملات میگرن فلجی مصون باشید. بهتر است با کنترل بالینی پزشک بطور دایم آسپیرین 80 و توپیرامات با دوز مناسب را مدتها ادامه دهید.

 38. فائزه می‌گوید:

  سلام آیا مصرف تخم مرغ و شلغم برای میگرن مضر است؟

 39. سمیه می‌گوید:

  سلام وخسته نباشید اقای دکتر درداز کیجگاه راستم شروع میشه وسریع وارد چشم راستم میشه طوری که نمیتونم باز کنم حتی. باید چشمم رابا فشار نگه دارم تا بخوابم درضمن خیلی بیخواب میشم باید چه کار کنم. میگرن هست

 40. ........ می‌گوید:

  سلام…..آقای دکتر میخواستم بپرسم که من سردرد میگرنی حاد دارم و هر روز از داروی سوماتریپتان استفاده می کنم از آنجا که من دانش آموز هستم میخواستم بپرسم مصرف مکرر و روزانه این دارو برای یادگیری و مغز من مشکلاتی هم داره یا نه؟
  ممنون.

 41. ساقر می‌گوید:

  آقای دکتر سلام
  من ام اس دارم، ام اس من پیشرفته نیست، سرکار میرم ، ولی به علت سرگیجه میخوام ترک کار کنم، شاید بهتره بگم عدم تعادل که با خوردن نصف آلپرازولام ./5 ،سه چهارساعت خوب هستم، دکتر مقدسی میگن این مربوط به ام اس نیست؛ و روحیه ات خرابه؛ قرص های شیمیایی سرتونین دار به من نمیسازن، داپلر عروق مغز دادم نرمال بوده؛ پلاک های من روی مخچه هستن که تا حالا پیشرفتی نداشتن و غیر فعال هستن؛آیا این عدم تعادل که با آرام بخش ساکت میشه مربوط به ام اس هست ؟ یا قابل درمان هست؟ اگه میشه جواب من رو از طریق ایمیل من بفرمایید ، ممنون میشم ؛ چون نمی دونم جواب رو کجا ببینم، با تشکر از حضور شما

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اختلال تعادل به عارضه مخچه ناشی از خود بیماری مربوط میشود. هرچه با تمرینهای فیزیکی بیشتر کار بکنید نتیجه بهتر خواهد بود. اگر افسردگی احساس میکنید قابل درمان خواهد بود. در هر مورد که سوال مطرح بکنید در زیر همان عنوان پاسخ منعکس میشود.

 42. علی می‌گوید:

  آقای دکتر سلام، خواستم بپرسم برای درمان سینوزیت بغیر از راهکار دارویی، درمان دیگری هم وجود داره? داروها درمان رو مقطعی میکنن و با اولین تحریک بیماری برمیگرده. لطفا اگه راهکار جدییی وجود داره راهنمایی بفرمایین. با تشکر از تحمل و حس انساندوستیتون.

 43. علی می‌گوید:

  سلام
  حدود دو ماهی است که همسرم سردرد داره.نوار مغز.mri.mra موردی نشان نداد.اتفاقات استرس زا درراین دو ماه داشته.پزشک اول تشخیص سردرد تنشی با تجویز پرفنازین سرترالین پروپرانولول ناپروکسن داد که فقط پروپرانوال و ناپروکسن شروع کردیم و بعد از یک هفته که جواب نداد قطع کردیم.پزشک دوم تشخیص میگرن دپاکین 200و ادویل داد که فقط ادویل مصرف کردیم که اونم دو سه روز اول تاثیر داشت و الان تاثیرش کم تر شده.پزشک سوم تشخیص سینوزیت داد سفتریاکسون دو تا داد و یک دگزا که مصرف کردیم و کواموکسی کلاو داد که در حال مصرفه.که اینم تاثیری نداشت.تو این دو ماه یک بار هم پنج روز تاوانکس و لوراتادین دادن و یک کترولاک و یک بتامتازون که اونم دو سه روز خوب بود و دوباره هیچ.پزشک دیگری هم ریزاتریپتان داد که یک بار خورد و سرش داغ شد و اوضاعش به هم ریخت که اونم ادامه ندادیم.سردرد ها ابتدا ضرباندار یکطرفه بود و عمومآ صبح ها با درد بیدار میشد.تو این مدت مواقعی که انتی بیوتیک دادن و همراهش یک کورتیکواسترویید هم دادن تا دو سه روز بعدش به نسبت خوب بوده.حساسیت به نور و صدا نداره.سه روز پیش سردرد به گردن درد تبدیل شدبه خصوص پشت سر روی مهره ها و حساس به لمس که البته به سر و گوش و کاسه چشم هم گسترش داشت.قدام گردن قسمت راست به لمس حساسه.البته این حساسیت میره و میاد.هنگام سردرد حتی از درد بلع سخت میشه.سرفه کردن درداور میشه.تکان دادن سر در مواقع سردرد غیر قابل تحمله حتی خم کردن سر به پایین برای مثلآ برداشتن چیزی از روی زمین.
  شرمندم از بابت توضیحات زیادم.ممنونم از حسن توجهتون به مشکلات بیماران

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این سیر بیماری و بی اعتمادی به ادامه درمان در زمینه های مختلف بیشتر در شرایط وسواس و اختلال روان تنی دیده میشود. بهتر است تحت نظر یک پزشک ترجیحا مز و اعصاب با ادامه درمان تجویز شده پایش بعمل آید در جریان درمان چنانکه مقاومت دیده شود و متوجه علائم مشکوک دیگر بشوند اقادامات تشخیصی و درمانی بیشتر بعمل می آورند. تعویض مکرر پزشک و درمان اغلب موجب مشکلات بیشتر میشود.

 44. آزاده می‌گوید:

  سلام آقاي دكتر و ممنون از پاسخگويي شما
  حدوداً يكماه پيش دقيقا پيش از شروع دوره ماهيانه ، صبح ها دچار حمله سردرد گيجگاهي كه بلافاصله تبديل به سرگيجه و حالت تهوع ميشد، شدم. حالت منگي داشتم و نميتونستم درست تمركز كنم،سابقه سرگيجه هاي عصبي و دو بار حمله هاي بسيار خفيف ميگرن رو داشتم كه با خوردن يك بتاهيستين و يا يك پرانول ١٠ خوب ميشد و ديگه بر نميگشت. اينبار هم بتاهيستين خوردم ولي در يك هفته اول سرگيجه خيلي شديد بود. بعد يك هفته كه كنترل شد سردردهاي زيادداشتم انگار به كل سرم فشاره ، فقط پرانول مصرف كردم كه اون هم فشارم رو مياندازه و خودش سر شدگي جلو سر برام مياره، بعد درد به پشت سرم پشت گوش و گردن زد. و دوباره درست قبل دوره ماهيانه حمله سرگيجم برگشت، چون نگران شدم رفتم دكتر، نوار مغز گرفت و معاينه باليني گفت طبيعيه ، مشكل ميگرن هست و دپاكين ٥٠٠ شبي يكعدد تجويز كرد. الان سردرد من كمتر شده و بيشتر گردنم دردر ميكنه ،بيشتر سمت راست ولي گاهاً راست بهتر ميشه و چپ درد ميگيره،و سرگيجه هاي صبحگاهي با حالت تهوع رو دارم. به نظر شما اين تشخيص درست بوده، با شروع قرص درد گردن من خوب ميشه؟ چون عوارض دپاكين رو كه خوندم ترسيدم هنوز دارو رو شروع نكردم ولي اين حالت ها هم تمومي نداره، ممنون ميشم راهنماييم كنيد

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بهتر است توام با درمان میگرن مشکل اضطراب و نگرانی تان هم معالجه شود. مصرف دارو با کنترل بالینی مشکلی پیش نمی آورد.

 45. لیلا می‌گوید:

  سلام اقای دکتر ببخشید قبلا هم پیغام گداشته بودم
  من با علامت فلوتر در هردو چشم و سوت گوش و احساس نبض در یک طرف سر به دکتر شهیدی مراجعه کردم
  برای من تشخیص میگرن بدون درد دادن
  ولی آقای دکتر من تمام علایم رو همیشگی دارم منتهی بعضی وقتا مثل صبح ها این علایم بیشتر میشه و گاهی خیلی خوب میشه به طوری که اگر حواسم نباشه اصلا متوجه این علایم نمیشم و این ها همیشه هستن یعنی ۱ سال و نیم میشه که این علایم رو دارم و گاهی اوقات جرقه هایی هم جلو چشمم می بینم
  منتهی من از دکترم پرسیدم که ایا مطمئنن که مثلا التهاب عصب بینایی یا مشکل دیگه ای وجود نداره وایشون گفتن مطمئن باشم که این ها از علایم میگرن هست
  به نظر شما ممکنه میگرن علائمی رو داشته باشه که ممتد و ادامه دار باشه
  باز هم عذر خواهی میکنم که دائما مزاحمتون میشم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در معاینه عارضه ای دیده نشده اغلب این نوع علائم مزمن و مستمر در زمینه استرس و وسواس خود بیمار انگاری پیش می آید.

 46. محمد می‌گوید:

  باسلام
  آقای دکتر سیفی بسیار متشکرم که سوالات پاسخ میدهید بنده برای سردردم به دو متخصص مغز مراجعه کردم ، یکی تشخیص میگرن داد و depakin تجویز کرد و دیگری گفت میگرن نیست و از استرس است.
  دکتر سیفی خواهش میکنم کمکم کنید من الان دچار سر در گمی هستم نمی دونم چه بیماری ای دارم و برایش چه درمانی.
  مشخصات: هفده ساله هستم سردرد بدون ضربان در دو طرف سرم دارم تقریبا ۱۵ روز در ماه سردرد دارم ، سابقه میگرن در خانواده ندارم، چشم هام سالم است ، در مواقعی در صبح زود حالت تهوع و بی اشتهایی دارم .
  خواهش می کنم کمکم کنید این سردرد ها مشکلات زیادی برای درسم و زندگی روز مره ام به وجود آورده.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اغلب موارد این نوع سردردها ترکیبی از میگرن و استرس است بهتر است تحت نظر یک پزشک ضمن ادامه درمان علائم کنترل و درمان تنظیم شود. در هر دو حالت کم کردن تنش و ورزش و درمان کمک میکند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− 4 = چهار

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>