میگرن

میگرن مجموعه علائم متنوع عصبی و سردرد را شامل می شود که با زمینه ژنتیکی و فامیلی ظاهر شده  و شیوع آن اغلب از نوجوانی است. شیوع میگرن در خانم ها حدودا 18% و در درمردان 6% است. اغلب بصورت سردرد عود کننده بوده و هر بار از 4 ساعت تا 3 روز دوام می یابد . بعضا با تهوع و گیجی و حساس شدن به نور و صدا همراه می شود. تکرار حملات از چند بار در ماه تا هر چند ماه یکبار متغیر است. حملات میگرن معمولا بدنبال بی خوابی، عصبانیت، بهم خوردن نظم و وقت استراحت و غذا ظاهر می شود. در خانم ها میگرن قبل از عادت ماهانه قاعدگی بیشتر دیده می شود.

در مواقعی میگرن شدید، سردرد مداوم بمدت چند روز فعالیت روزمره شخص را مختل می نماید. در مواردی میگرن صرفا بصورت علائم عصبی بوده و بدون درد می باشد.

سردرد و دیگر علائم اغلب با خوابیدن برطرف می شود. استثناً میگرن منجر به عوارض مغزی گذرا و یا دایم می گردد.

آناتومی و فیزیوپاتولوژی درد در میگرن

اعضای حساس به درد در سر عبارت است از پرده های مغز، دیواره شراین و وریدها و عضلات و رابط های (فاشیا) چسبیده به استخوان های سر می باشند. این مناطق از شاخه افتالمیک عصب سه قلو منشعب شده و محل شروع آن از هسته کدال تریژیموی ساقه مغز است که تا سگمان C3 گردن ادامه دارد. با تحریک مراکز مختلف عصبی از جمله قشر مغز و ساقه مغز و انتقال آن به اعضای حساس به درد و با ترشح انتقال دهنده های التهاب زا (ترانسمیتورهای نوروپپتید، نیتریک اکساید، سابیستنس P، کالسیتونین، نوروکینین A) اتساع عروقی و تراوش پروتئین به بیرون رگ ها پدید می آید.ترکیبات ارگو، تریپتانها، آسپرین، ایندومتاسین و …. با اثر انقباضی عروقی و مهار گیرنده های ساقه مغز مانع درد میگرنی می شوند. مغز افراد میگرنی آستانه تحریک پذیری پایینی به عوامل مختلف دارند.

میگرن عادی

در این نوع میگرن علایم مغزی قبل از حمله وجود نداشته، گاهاً تغییر در خلق و اشتها قبل از شروع میگرن احساس می شود. سردرد در ناحیه گیجگاه و پشت چشم و یا در ناحیه پشت سر و گردن، اغلب یک طرفه و ضربان دار بوده و حساس به لمس و فشار می باشد.

میگرن با اورا

در این نوع میگرن علایم عصبی متنوع بعلت اسپاسم قسمتی از شریان های مغز و چشم، کم خونی ناشی از آن پدید می آید. اختلال دید در یک طرف از هر دو چشم بعلت اسپاسم شریان مغزی خلفی و یا در یک چشم بعلت اسپاسم شریان رتین (شبکیه)  ظاهر می شود. گسترش تاری دید و یا اشکال مختلف اختلال دید سیر پیشرفت تدریجی داشته و پس از 20 دقیقه تا یک ساعت پسرفت و بهبودی تدریجی نشان می دهد. اختلال حس نیز در صورت یا دست بطور یک طرفه سیر صعودی داشته و بعد از 30 تا 60 دقیقه فروکش می کند.اختلال حرکتی میگرن ندرتاً به شکل فلج گذرا یا تشنج ظاهر می شود.اختلال تکلم واختلال خواندن و نوشتن نیز گاها در مرحله اورای میگرنی مشاهده می شود.از علایم نادر اورای میگرن فراموشی گذرا، اختلال روانی موقت وتوهمات است.اورای میگرنی در جوانان با صرع و در سالمندان با سکته مغزی اشتباه می شود.بررسیهای پاراکلینیکی  با نوار مغز و اسکن CT وMRI در میگرن معمولاً طبیعی است.

میگرن با علایم ساقه مغز

در کودکان و نوجوانان و به ندرت در برگسالان اسپاسم شریان بازیلر موجب کم خونی ساقه مغز شده و با علائم سردرد پشت سری و تاری دید دو طرفه، استفراغ، گزگزانتهاها،اختلال تعادل وتکلم،وندرتا تشنج و کوما همراه می گردد.گاهاً بروز کوما بدون اورا یا دیگر علائم میگرن مشکل تشخیصی با دیگر بیماریها را پیش می اورد.

میگرن با فلج چشمی

میگرن در کودکان گاهی با درد چشمها و استفراغ ظاهر شده و بمدت یک تا چهار روز دوام می یابد.افتادگی پلک وانحراف چشم بعلت فلج عصب سوم کرانیال و ندرتاً سایر اعصاب حرکتی چشم پدید می آید.در این موارد بررسی با اسکن مغز اغلب  طبیعی است. آنژیوگرافی برای رد احتمال آنوریسم بعمل می آید.

میگرن  با  عارضه عصبی

بعضاً میگرن موجب فلج یک طرفه صورت و دست شده و ندرتا بطور تکراری مشاهده می گردد.ضعف از چند ساعت تا چند هفته دوام می یابد.در اسکنMRI و CT مغز ایسکمی گذرا و بندرت انفارکتوس مشاهده می شود. در میگرن همیپلژیک فامیلی فلج یک طرفه با اختلال تعادل و نستاگموس و بعضا کما مشاهده می گردد. این اختلال مربوط به ژن کروموزم 19P13 بوده و این ژن و چند ژن دیگر در مبتلایان به انواع دیگر میگرن ها نیز وجود دارد.

در معاینه فیزیکی بیماران میگرنی معمولا زمینه های تشدید کننده میگرن از قبیل تحریک پذیری، افسردگی، چاقی و فشار خون مشاهده می شود. بررسی های تخصصی از قبیل آزمایشات اختلالات متابولیک(آنتی فسفولیپید آنتی بادی …) و آنژیوگرافی در موارد استثنایی ضرورت پیدا می کند. وجود سایر بیماریهای مغزی و عروقی از قبیل مالفورماسیون AVM و آنوریسم دلیل بر نبود میگرن در بیمار نمی باشد. در آزمایش خون گاهاً کمی منیزیم مشاهده می شود. منیزیم در فسفریلاسیون اکسیداتیو میتوکندری ها و گیرنده های NMDA (N-methyl-D-Aspartate)و جلوگیری از تحریک پذیری نورون ها دخالت دارد. پلاکت های خون بیماران میگرنی در تماس با کاتاکلامین ها و سروتونین و تیرآمین چسبندگی بیشتر نشان می دهند. به علت این پدیده بیماران میگرنی زمینه ترومبوز عروقی بیشتری دارند. در اثنای میگرن سروتونین خون بالا و سروتونین پلاکت ها کم می باشد. درمراکز عصبی محل اصلی تولید سروتونین در هسته Raphe ساقه مغز بوده و از این مرکز به واسطه ارتباط نورونی گسترده به سایر مناطق مغز منتقل می شود. با تخریب مراکز تولید سروتونین، افراد غیر میگرنی به میگرن مساعد می شوند. تولید داروهای موثر روی گیرنده های سروتونین در کنترل میگرن تحول عظیم ایجاد نموده است.

درمان میگرن

در درمان میگرن توضیح ماهیت و سیر بیماری به بیمار اهمیت دارد. اطمینان از نبود ضایعه مغزی و بیماری خطرناک به درمان کمک می کند. در درمان میگرن موضوع درد را نباید مسئله روانی تلقی نمود. در موارد تردید تشخیص انجامCT  یا MRI ضرورت پیدا می کند. اجتناب از عوامل برانگیزنده میگرن مانند استرس، الکل، قهوه، سیگار، بی خوابی ، خستگی و…. برای بیماران توصیه می شوند. داروهایی مانند نیفیدیپین، تئوفیلین، نیتروگلیسیرین، استروژن و… باعث تشدید میگرن می شوند. غذاهای کنسرو شده حاوی نیتریت ها و گلوتامات سدیم، باعث تشدید میگرن می شوند. غذاهای حاوی تیرامین مانند پنیر کهنه و کبد مرغ و… میگرن را برمی انگیزد. بوهای تند، صداهای بلند و اختلال در برنامه خواب و غذا از عوامل برانگیزنده میگرن است.

درمان علامتی میگرن (کنترل درد و حمله)

در مرحله اورا تیریپتان های تزریقی، آسپرین، آستامینوفن، ناپروکسین و بروفن و…. به تنهایی یا توام با کافئین برای کنترل حمله درد معمولا کافی است. معمولا بیمار با دریافت مسکن و خواب و استراحت از پیشرفت درد راحت می شود.

 • تریپتان ها: آگونیست های گیرنده های سرتونین 5HT1B بوده و موجب تنگی عروق مراکز عصبی و نیز کاهش آزاد شدن نوروپپتیدهای جدار رگهای محیطی می شوند. تزریق زیر جلدی سوماتریپتان(Sumatriptan) و مصرف خوراکی زولمی تیریپتان (Zolmitriptan) در مدت یک ساعت معمولا سر درد را برطرف می کند. عوارض شایع این نوع داروها احساس گزگز در انتهاها و احساس فشار در سینه به مدت کوتاه می باشد. تجویز این داروها در بیماران با نارسایی کرونر و فشار خون کنترل نشده و نیز در دوران حاملگی و شیردهی مجاز نمی باشد. همچنین در میگرن فلجی و عارضه عصبی و میگرن در دوران حاملگی و شیردهی نباید تجویز شود.
 • ارگتامین تارتارات: مکانیسم اثرش مانند تریپتانها است. از راه دهان به مقدار 2 میلی گرم و یا به صورت تزریق دی هیدروارگوتامین 5/0 تا 1 میلی گرم زیر جلد مصرف می شود با تزریق متوکلوپروماید 10 میلی گرم IV و یا سولفات منیزیم 1 گرم و یا کلرپرومازین نیم میلی گرم IV اثر آن تقویت می شود.
 • دگزامتازون: تزریق عضلانی یا وریدی به همراه داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی در موارد مقاوم موثر است.

پیشگیری حملات میگرن

درمواردی که سر درد بیش از چند بار در ماه بوده و یا حملات گاه و بیگاه بسیار شدید باشد درمان پیشگیری به مدت سه ماه یا بیشتر تجویز می شود.

 • بتابلوکرها: پروپرانولول 80 تا 240 میلی گرم در روز تجویز می شود. سایر ترکیبات بتابلوکر از نظر تاثیر و عوارض تفاوت زیادی با پروپرانولول ندارد. عوارض این داروها کاهش فشار خون و ضربان قلب، آسم، افسردگی، ناتوانی جنسی، بی خوابی، چاقی، کابوس و افزایش قند در بیماران دیابتی میباشد.
 • ضد افسردگی های سه حلقه ای: در درمان میگرن آمی تریپتیلین و ترکیبات مشابه آن از مقادیر کم 10 میلی گرم شروع شده تا مقدار 150 میلی گرم افزوده می شود. اثر آن ممانعت از برداشت مجدد نورآدرنالین و سروتونین بوده و عوارض آنها به صورت خواب آلودگی و اثرات آنتی کلینرژیک (خشکی  دهان و تاری دید و مشکل دفع ادرار و ….) می باشد.
 • مسدود کننده های کانال کلسیم: وراپامیل و ترکیبات مشابه آن از طریق جلوگیری از اسپاسم عروقی و مهار برداشت سروتونین مانع حملات میگرن می شود.
 • ضد صرع ها: والپروات به صورت دی والپرواکس 500 تا 1500 میلی گرم در 50 درصد موارد حملات میگرن را کاهش می دهد. عوارض این دارو گیجی، خستگی، چاقی، ریزش مو، بروز کیست تخمدان، عوارض کبدی و ممنوعیت مصرف آن در حاملگی است. توپیرامات موثرترین دارو در پیشگیری میگرن در بین این گروه از داروهاست. روی گیرنده های GABA و گلوتامات اثر می کند. ضمن کنترل میگرن باعث کاهش وزن می شود. عوارض موقت آن اختلال شناخت و گزگز انتهاها در تعدادی از بیماران است. در افراد با زمینه گلوکوم نباید تجویز شود. گاباپنتین و سایر داروهای ضد صرع اثرات کمتری دارند.

کنترل میگرن زمان قاعدگی

معمولا از 2 روز قبل تا 3 روز بعد قاعدگی به جهت کاهش استروؤن و پروستاگلاندین F و ملاتونین پدید می آید. کنترل حملات با تجویز دوره ای ملاتونین به همراه داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی انجام می گیرد.

قرص های ضد حاملگی و میگرن

قرص های ضد حاملگی اغلب موجب تشدید میگرن و گاهی عوارض شدید عروقی مغزی به علت ترومبوز شریانی یا وریدی می گردد. در افراد با سابقه فامیلی سکته مغزی، چاقی، فشار خون، چربی خون بالا و مصرف سیگار احتمال عوارض بیشتر است. ترکیبات ضد حاملگی پروژسترونی به تنهایی عامل تشدید میگرن نمی باشد.

میگرن و حاملگی

در 70 درصد موارد میگرن در دوران حاملگی خود به خود فروکش کرده و یک هفته بعد از زایمان عود می کند. در موارد سردرد میگرن با حاملگی درمان با آستامینوفن و روش های بیوفیدبک معمولا برای درمان کافی است ولی در موارد میگرن مداوم که خطر بیشتری در حاملگی دارد تزریق استروئیدها ضرورت پیدا می کند.

سردرد همه روزه

اگر سردرد بیش از 15 روز در ماه و بیش از سه ماه متوالی وجود داشته باشد و اگر عوامل ارگانیک مغزی (عفونی، تومورال، عروقی، بیماری های سیستمیک و…) منتفی باشد میگرن مزمن یا سردرد تانسیونی مزمن و یا سردرد ناشی از عادت به مسکن ها و ترکیبات ارگو مطرح می شود. در سردردهای مزمن و مقاوم، مسائل روان تنی، افسردگی، اعتیاد به الکل و یا مواد مخدر مطرح می شود. در این موارد حل مشکل اصلی و تغییر رویکرد به مسائل زندگی توصیه می شود.

سردرد کلاستر یا سردرد هیستامینی

این نوع میگرن به طور دوره ای به مدت چند روز تا چند هفته در یک طرف پیشانی و کاسه چشم و صورت به طور درد شدید ضربان دار با آب ریزش چشم و گرفتگی بینی همراه بوده و در مردان شایع است. کنترل درد و پیش گیری آن مانند میگرن عادی است.

این نوشته در تخصصی ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

94 Responses to میگرن

 1. born shoes clearance می‌گوید:

  Thank you for some other informative website. The place else may I get that type of information written in such an ideal manner? I have a venture that I’m just now operating on, and I’ve been at the glance out for such info.

 2. سعادتمند می‌گوید:

  از مقاله خوب شما و اطلاعاتی که داده اید متشکرم.مادر یک بیمار میگرن

 3. صبااستخر می‌گوید:

  مرسی از اطلاعات جامعی که درباره بیماری میگرن دادید و یه سوال داشتم اونم اینه که ایادستگاهایی که برای بهبود درد میگرن به طور وسیع تبلیغ میشن وبه دلیل غیر قابل تحمل بودن درد میگرن مورد استقبال افراد بیمار قرار میگیرن اثرات بدتر دارن یا نه و اصلا استفاده از اونها را توصیه میکنید یا نه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   استفاده از دستگاههائی از قبیل وسایل درمان مغناطیسی و طب سوزنی و …. در افرارد مختلف اثرات متغییر در میگرن دارد من تا بحال ضرورتی به استفاده از آن نوع وسایل احساس نکرده ام.

 4. Sophie Fitchpatrick می‌گوید:

  Recommended! Keep working in this way!

 5. دکتر سیفی می‌گوید:

  با سلام و آرزوی موفقیت شما در تمام زمینه های زندگی، به خدمتتان میرسانم که ویتامینها و مکمل ها نمیتواند جایگزین مواد اعتیاد آور بشوند. ورزش سبک برای شروع خوب است ، مدت یکی دو هفته از مسکنهای غیر مخدر میتوانید استفاده بکنید، مسئله مهم اراده و انگیزه خودتان است که خوشبختانه تصمیم به موقع گرفته اید، به امید موفقیت.

 6. سمیه می‌گوید:

  باسلام برای پیشگیری از بارداری مجبور به استفاده از قرصهای ضدبارداری هستم چون باسایر روشهابه دلایل خاصی سازگاری ندارم چندسال است که سردردهای میگرن برایم کشنده شده است ایا تنها راه رهایی از این سردردها قطع کردن قرصهای ضدبارداری است؟همچنین احساس میکنم این سردردها تاثیر زیادی برروی سیستم قلبی عروقی من گذاشته است لطفا راهنمایی کنید
  باسپاس فراوان

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   باسلام
   قرصهای ضد بارداری حاوی استروژن علاوه بر تشدید میگرن احتمال ایجاد انعقاد خون و عوارض عروقی قلبی و مغزی دارد، مصرف قرصهای پروژسترونی چنین عوارضی ندارد.

 7. Victor Heirendt می‌گوید:

  I have read a few good stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I wonder how much effort you put to make such a wonderful informative site.

 8. ناهید می‌گوید:

  سلام باتشکر از شما اگرسوال منو جواب بدین ممنون میشم من سردرد بااورا دارم میخواستم بدونم ایا تا اخر عمر این سردرد میگرنی بامن هست ؟چون مجردم ومیترسم که سردردم درست نشه ازدواج نکردم وازچه خوراکهایی استفاده نکنم؟باتشکر ازما دکتر زحمت کش

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با سلام، در مورد میگرن و راههای پیشگیری و درمان در این سایت مطالعه فرمائید. با امکانات داروئی و اصلاح رویکردهای در زندگی روزمره کنترل میگرن عملی است. برای ازدواج نباید مشکلی از لحاظ میگرن داشته باشید. برنامه صحیص کار و خواب و خوراک و ورزش در کنترل میگرن خیلی موثر است ، از غذاهای معمولی سالم از همه نوع میتوانید مصرف بکنید.

   • ناهید می‌گوید:

    سلام دوباره من سردرد رودر هفته 4روز دارم و از انجام کار خونه میمونم کاش میشد شما برام یه برنامه ریزی میکردین دیگه خسته شدم

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     با سلام، انتخاب غیابی درمان برای میگرن مناسب نیست، برحسب شرایط فیزیکی و روحی بیمار انواع معالجه فرق میکند حتمآ با با مراجعه به پزشک متخصص در محل تان درمان را پیگیری نمائید.

 9. کاوس می‌گوید:

  سایت خوبی است لطفا در مورد موارد استفاده از قرص دپاکین و ارتباط آن جهت رفع بیماری میگرن چشمی راهنمایی بفرمائید

 10. ساسان می‌گوید:

  من دو سال است که مبتلا به میگرن چشمی هستم و علایم بیماری با شکستگی نورانی در داخل کره چشم و درد سر و تهوع همراه می گردد دکتر رفتم میگه قرص دپاکین بخورید لطفا راهنمایی کنید این میگرد درمان داره ؟کم خونی هم دارم آیا کم خونی با این بیماری ارتباط داره لطفا راهمایی کنید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با سلام دپاکین یکی از درمانهای خوب و کم عارضه برای میگرن است. علاوه دارو برای کنترل میگرن رعایت نظم و برنامه متناسب خواب و خوراک و ورزش ضرورت دارد.

 11. مارى می‌گوید:

  با سلام يک سالى ميشه دچار ميگرن چشمى شدم درد ندارم اما از صبح که از خواب پا ميشم تا شب که بخوابم بى وقفه چشام قيلى ويلى ميره نور اذيتم ميکنه احساس ميکنم ميدان بيناييم کمتر وکمتر ميشه امروز چشم پزشکى بودم ميگه چشام زيادى سالمه پس چمه خدا ميدونه انقدر اين حالتها اذيتم ميکنه که حتى از کارهاى روز مره هم موندم انواع واقسام دکترا رو رفتم هيچکس نميدونه چمه کاش يکى کمکم کنه چاره مشکلمو بگه تا به زندگى عاديم برگردم.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با علائمی که شرح داده اید احتمال میگرن بعید است، به احتمال زیاد حسیت ( آلرژی ) مشکل شما بوده است. این مسئله خیلی آزار دهنده در عین حال از نظر معاینه بدون علامت است . از چشم پزشک تان بخواهید بطور جدی حساسیت را درمان کنند.

 12. مریام می‌گوید:

  سلام دکتر من از قرص های کنترل میگرن استفاده میکنم الان مدتیه که استفاده نمیکنم سردردم کمتر شده طوری که اگرم سردرد داشته باشم با ژلوفن رفع میشه . یک بارم به همین شکل مصرف قرص رو قطع کردم اما مجددا تشدید شد و شروع به مصرف قرص کردم. سوالم اینه که مصرف این قرص ها در اینده اثراتی روی بارداری یا جنین نمیزاره یا اثر سوئی روی فرزند نمیزاره ؟ ناگفته نماند که ورزش انجام میدم استرسم خیلی کمه. ممنون میشم جوابمو بدین؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   مصرف مسکن ها گاه و بیگاه حداکثر دو بار در هفته برای فرد غیر حامله زیاد مسئله نیست . ولی مصرف مسکن زیاد بعلت پائین نگهداشتن آستانه درد خود عامل درد مزمن میشود.

 13. منصوره می‌گوید:

  راهنماییهای شما بسیار مفید بوده واز شما تشکر می کنم. من تقریبا هر 3تا4 ماه یکبار دچار حمله میگرنی میشوم که قبل از شروع سردرد ، خطوطی درخشان در دید من پدیدار میشود و من در آن مرحله بلا فاصله از قرص ار گوتامین استفاده می کنم خوشبختانه پس از استفاده از این قرص سردرد قابل تحمل وخفیفی جایگزین سردرد شدید میگرنی می گردد.سئوالی که از شما دارم فکر نمی کنم ارتباطی به میگرن داشته باشد اگر بتوانید راهنماییم کنید،ممنون می شوم. من حدود یکسال است که احساس لرزش خفیفی فقط در ناحیه سر دارم واین مشکل فقط در مواقعی که تمرکز و توجه من زیاد است ایجاد می شود. با پزشک متخصص نیز در میان گذاشتم که ایشان پس از بررسی های لازم ، قرص پروپرانول را تجویز کردند .متاسفانه با استفاده از این قرص خیلی حالم بد می شد که آن را قطع کردم.

 14. سعید می‌گوید:

  با سلام و تشکر
  یک سوال داشتم
  چرا ما هم از آنتاگونیست های سرتونین (ارگوتامین) و هم آگونیست های سرتونین (سوماتریپتان) برای درمان میگرن استفاده می کنیم؟
  با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در مرحله اول حمله میگرن که اسپاسم عروقی وجود دارد استفاده از آگونیستهای سروتونین برای کم کردن اسپاسم و شکستن سیکل عوارض ترشح اینترلوکین ها موثر است. در مرحله پیشرفته حمله میگرن که اتساع عروقی ظاهر شده آنتاگونیستهای سروتونین با ایجاد تنگی در رگهای وار رفته به کنترل درد میگرن کمک میکند.

 15. Reza می‌گوید:

  سلام٬

  آقای دکتر سیفی٬ یکی از دوستانم بیش از ۲۰ سال است که از نوعی بیماری میگرن رنج میبرد و یکبار هم شاهد بودم که به دلیل گرما و خستگی٬ در پیاده رو از حال رفت. او رژیم غذایی در مقابله با این بیماری را خیلی مهم قلمداد میکند و مواد خوراکی یی که وی را در سردردهای میگرن تحریک میکنند برای من برشمرد. این مواد خوراکی عبارتند از:
  پنیر٬ شیر (بجای آن شیر بز مصرف میکند)٬ کره٬ ماست٬ پیازداغ و کلیه ی سرخ کردنیها٬ گوجه فرنگی٬ پیاز٬ موز٬ ادویه جات٬ شکلات و مشتقات قهوه و کاکائو٬ عسل٬ شیرینی مصنوعی و مواد شیمیایی افزودنی٬ و چربی زیاد.

  فکر میکنم تک تک افراد مبتلا به میگرن٬ خود بایستی توجه کنند که چه موادی به آنها نمیسازد و باید از آن مواد اجتناب کنند. زیرا هر فرد٬ ویژگیهای جسمی-روانی مختص به خود را دارد که ممکن است با دیگری متفاوت باشد.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با سلام، همه اینها درست ولی تجربه چند دهه برایم معلوم نموده که اگر میگرن : 1- با درمان مناسب 2- نظم دقیق روال زندگی 3-رژیم کم کالری و غنی از مواد گیاهی 4- ورزش همه روزه 5- آرامش مستمر، کنترل نشود انواع رعایتهای غذائی کم اثر است.

 16. Reza می‌گوید:

  با سلام٬
  آیا علم پزشکی برای سردرد ناشی از ننوشیدن یا دیر نوشیدن چای در افراد چای خور٬ توضیحی دارد؟

 17. مسعود می‌گوید:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید واقعآبه کمک نیاز دارم پسری 22 ساله هستم دو سال هست هر روز دچار درد در ناحیه پشت چشم و ابرو دارم قرص های مسکن را بصورت بی رویه مصرف می کنم سال گذشته به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کردم پس از گرفتن نوار مغز بهم گفتند میگرن خفیف دارید شروع به تجویز دارو برایم کردند اما هیچ بهبودی پیدا نکردم و در همان زمان مشکل عاطفی برایم پیش آمد دیگر ادامه ندادم ولی الان خیلی بهم فشار آورده پس از مراجعه به فوق تخصص چشم و انجام معاینات کامل یهم گفتند چشم شما هیچ مشکلی ندارد باید به متخصص اعصاب و روان مراجعه کنم زندگی پر از استرس و اضطراب دارم در حال ادامه تحصیل در مقطع ارشد هستم نمی دونم چه باید بکنم ؟

 18. مسعود می‌گوید:

  و آقای دکتر اکثر اوقات چشم ناحیه چپ و و بعضی موقع ها چشم سمت راست و با خوابیدن در شب آرام می شود به نظر شما میگرن هست؟

 19. امین می‌گوید:

  سلام آقای دکتر…من مدت 5 ساله که سمت چپ سرم(همون ناحیه گیجگاهی) 24 ساعت درد میکنه از وقتی بیدار میشم از خواب تا وقتی بخوابم البته صبح از خواب بیدار میشم شدتش خیلی بیشتره.سمت راست سرم کاملا خوبه و هیچ دردی نداره.قرص پروپرانولول 20 صبحا و دپاکین 500 شبا میخورم.ولی این درد سر من دایمی هست و هیچ وقت قطع نمیشه.نمیدونم واقعا چیکار باید کرد دیگه.لطفا راهنمایی کنید.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در معاینه عصبی و اسکن عارضه ای وجود نداشته این نوع سردردها اغلب از نوع تانسیونی هستند با روان درمانی رفتاری شناختی میشود کنترل نمود.

 20. سمیه می‌گوید:

  ممنون از مطالب عالیتون

 21. سمیه می‌گوید:

  salam dobare baraye sardardham az peranol 20 ta sob 20 ta shab va topiramate 50 estefade mikonam hanooz natayejesh baram chandan rezayatbakhsh naboode yeki az doostanam be jaye topiramat depaxin ro behem moarefi karde aya mitoonam be jaye topiramat az oon estefade konam
  mamnoon misham javab bedid

 22. ملیحه می‌گوید:

  باسلام مورمورشدید پشت سر بدون درد دریک فرد 60ساله میتونه دلیل میگرن باشه؟

 23. رویا می‌گوید:

  سلام.من 26 سال سن دارم و به تازگی متوجه شدم که میگرن خفیف دارم.دو روزه مصرف دپاکین و دونیورین را شروع کردم.هرشب نصف از هرکدوم.ایا احتمال ریزش مو در من زیاده؟خواهش میکنم پاسخ بدید

 24. مهسا می‌گوید:

  باسلام خدمت شما.من ۲۲سالمه واز دوم دبیرستان سردر میگرنی دارم چند دوره درمان داشتم درو اول پروپرانولول ونورتریپتیلین به مدت چند ماه وحدود ۳سال بعد هم پروپرانولول باداکپسین اما این قرص به شدت گیجم میکرد ودست وپاهام شل میشد به همین دلیل ادامه ندادم .یکی از علایم سردردم اینکه میزنه به فک فوقانی وفکم صدا میده از دکتر پرسیدم جوابی نداد خیلی نگران این مسئلم به نظر شما باید چیکار کنم؟؟؟ممنون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   درد و احساس صدا در فک اغلب بعلت سائیدگی مفصل فک ناشی از اشکال قفل شدن دندانها است. امروزه برای معالجه میگرن بیشتر درمان با توپیرامات را در نظر میگیرند ، بهتر است با تجویز پزشک معالج مصرف شود.

 25. نیوشا می‌گوید:

  با سلام و احترام
  با توجه به مطالبی که فرمودید و تحقیقات خودم من دچار میگرن اورای هستم و فلاشینگ گرما و زیگزاک رو بصورت نیم دایره در هر دوتا چشم گاهی حتی تا 10دقیقه میبینم.
  هنور به دکتر مراجعه نکردم.
  نمیدونم که آیا درمانی براش هست ؟ و چه قدر میتونه جدی باشه.
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 26. سارا می‌گوید:

  سلام آقای دکتر مدت 4 سال است میگرن دارم و انواع داروها را برای درمان امتحان کردم که به قرص توپیرامات جواب داده و کنترل شده است فقط نگرانی من در مورد بارداریم است چون قصد بارداری دارم و آنطور که من تحقیق کردم این دارو در بارداری ممنوع است و باعث نقص در جنین میشود آقای دکتر تورا خدا کمک کنید چکار باید بکنم من با این سردرد مزمن چطور یه نی نی سالم بیارم تو را خدا نکنه بچم لب شکری بشه !!!!!کمکم کنید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با مقادیر 300 تا 400 میلی توپیرامات که برای صرع داده میشود خطر 2-3 % جنینی محتمل است. برای میگرن 25-50 میلی عوارض کمتر دارد از طرفی در ضمن حاملگی اکثرآ حملات میگرن بدون درمان کنترل میشوند.

 27. ستاره می‌گوید:

  سلام اقای دکتر من میگرن دارم یعنی سردردام گاهی اوقات تا 18 حتی 24 ساعت هم طول میکشه شقیقه ها نبض داره و فشار در قسمت بینی انگار باد کردی دارم انگار یکی از داخل سر به شقیقه ضربه میزنه در یکی از شقیقه هام بیشتر هست نسبت به اون یکی. با بوهای تند مثل ادکلن سردرد میشم و محیطای تاریک رو ترجیح میدم برای بارداری چند ماه باید استروژن و داروهای تحریک تخمک گذاری بخورم شنیدم با این داروها میگرن شدت گرفته و احتمال سکته مغزی هست آیا راهکاری برای من وجود دارد؟32 سالمه و بچه ندارم متاسفانه ادم فوق العاده عصبی هستم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   همزمان با مصرف استروژن میشود میگرن و زمینه انعقاد خون و استرس را کنترل نمود، درمان ترکیبی با کنترل بالینی پزشک معالج امکان پذیر است

 28. Mousa می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  همسر من به علت از دست دادن یکی از نزدیکانش 5 سال پیش به علت اینکه فشار خیلی زیاد رو تحمل کرد دچار حمله های شدید میگرنی شد بعد از مدتی حدود 6 ماه حمله ها از بین رفت ولی میگرن خوب نشد از اون موقع انواع درمان های رو امتحان کردیم ولی جواب نگرفتیم الان هم قرص دپاکینگ مصرف میکنه ولی همچنان سردرد ها از بین نرفته یعنی این سردرد های تا اخر عمر باهاش هست
  میگرن درمان قطعی نداره؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با درمانهای بیشتر، میگرن قابل کنترل است، علاوه بر دارو ورزش و برنامه منظم خواب و خوراک و اگر نشد درمان زمینه افسردگی اغلب به نتیجه نهائی میرسد.

 29. شاهرخ می‌گوید:

  سلام اقای دکتر
  ۲۰ روز سر درد دارم چشام وقتی از خواب بیدار میشم تا شب سنگینه تار میبینم. سر دردم در ناحیه پیشونی و پشت سرو گردن هست با قرار گرفتن جلو باد سر دردم تحریک میشه و چشام بیشتر تار میشه به نور زیاد حساس شدم
  به چشم پزشک مراجعه کردم گفته هیچ مشکلی در بینایی نیست . به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کردم برام سی تی اسکن نوشت که با دیدن عکس گفته هیچ مشکلی نیست به متخصص مغزو اعصاب مراجعه کردم با دیدن عکس و معاینه تشخیص سینوزیت داده و فارینات ۵۰۰ و دپاکین ۵۰۰ داده
  ازمایش کلی داده و هیج مشکلی به جز کم خونی ندارم لطفا کمکم کنید این سنگینی چشم و سر درد اذابم میده

 30. الهه می‌گوید:

  سلام آقای دکتر من میگرن دارم ولی نباز به هورمون درمانی استروژن و پروژسترون دارم و بدا باردار شدن باید این هورمون رو مصرف کنم یه پزشک متخصص مغز اعصاب بهم گفت باید ریسک خطراتش رو بپذیری در حالی که فکر نمیکنم میگرن من کلاسیک باشه میگرنم با ایمی پرامین خوب میشه و اگه در خوردن برخی خوراکی ها پرهیز کنم و عصبی نشم شاید ماهها سردرد نشم. الان من چه کار کنم ایا هورمون درمانی برای من ریسک دارد! آیا دارویی هست که میگرنی ها همزمان با استروژن مصرف کنند وریسک خطر هورمون درمانی برا میگرنی ها پایین بیاد!؟ من 33 سالمه

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   میشود با انواع داروهای کم عارضه بهمراه درمان هورمونی میگرن را کنترل نمود. در طول حاملگی میگرن معمولا بدون درمان کنترل میشود

 31. امیر می‌گوید:

  سلام.وقت بخیر.
  عزیز برای سردرد بنده دکتر دپاکین تجویز کرده.
  تو نت که سرچ کردم بیشتر نوشته بود برای درمان تشنج!
  نظر شما چیه.مصرف کنم یا خیر؟
  با تشکر

 32. الهه می‌گوید:

  آقای دکتر فرمودید به همرا هورمون درمانی استروژن می توان میگرن و زمینه انعقاد خون را کنترل نمود برای من که 33 سالمه چه داروهایی در این زمینه وجود دارد؟ منظور شما همان اسپرین هست؟ چون به متخصص مغز و اعصاب که مراجعه نمودم گفت اسپرین می تونه کمکم کنه؟ نظر شما چی هست؟ آیا من اگر ازمایش خون خودم رو بداتون بفرستم با توجه به پلاکت ها احتمال انعقاد خون را می گویید؟ چون من پدرم امبولی کرد و فوت شد نگرانی زیادی دارمآیا پزشک خوبی دز این زمینه در استان کرمان وجود دارد؟ چون بنده رفسنجانی هستم و نمی تونم بیام خدمتتون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در افراد با زمینه میگرن و ترومبوفلبیت نباید استروژن مصرف شود. همکاری پزشک زنان و داخلی و اعصاب برای کنترل درمان در همه شهرستانها عملی است.

 33. ناشناس می‌گوید:

  باسلام اقای دکتر من میگرن دارم و مدتی پیش که میگرنم شدیدا عود کرد یه روز کامل دستام گزگز کرد وبعد رفع شد می خواستم بدونم علت چی میتونه باشه؟ایا نیاز به پیگیری است

 34. سپیده رفائیان می‌گوید:

  بسیار زیاد سپاسگزارم از مطالب و اطلاعات ارزشمند و مفیدتون . من میگرن شدید دارم و فقط از طریق مصرف قرص سوماتریپتان 500 دردم تسکین پیدا می کنه یا گاهی که خیلی شدیده و قرص هم جواب نمیده باید از تزریق دگزامتازون و ولتارن همزمان استفاده کنم . ممکنه بهم بگید مصرف این داروها چه عوارضی برام بوجود میاره .
  البته حدودا یکساله که تحت درمان دکتر نورولوژ هم هستم دپاکین و سیتالوپرام مصرف میکردم که مصرف دپاکین رو به تازگی قطع کردم .متشکرم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   درمانهای تسکینی گاه و بیگاه در مواقع حمله میگرن اغلب عوارض چندان ندارند ولی را چاره قطعی با درمان داروئی بیماری ، نظم خواب و خوراک، ورزش و کم کردن استرس ممکن است.

 35. ناهید می‌گوید:

  باسلام و خسته نباشید.من دچار میگرن اورا بدون سردرد هستم.اوایل زود به زود میشدم ولی الان ماهی یبار این اتفاق برام میفته.به علت عوارض ناخوسایند دارو مایل به استفاده نیستم.میخواستم بدونم این بیماری چه عوارضی روی مغزم میذاره.با توجه به اینکه تو سایتا مطالب خیلی وحشتناکی نوشتن.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   راههای کنترل با دارو و بدون دارو برای میگرن وجود دارد برحسب شرایط فرد راهنمائی لازم را متخصص مغز و اعصاب میدهند.

 36. محبوبه می‌گوید:

  سلام در اسفند ماه 92 در اثر نظافت فریزر بسته ای گوشت به سرم خورد بعداز حدود دو ماه اسکن از سرم دکتر گفتند سالم است ار ان زمان هم سر درد داشته ام اما یک ماه قبل با کشیدن دندان عقل فک پایین این سردرد در حدود ده روز شدت داشت و حدود یک ماهی است که سردردها اذامه داد چند روزی خوب است و دوباره شروع می شود گاهی پشت سر و گردن گاهی فقط پشت سر گاهی نصف سر در قسمت چپ و گاهی در چشمها و پیشانی و بعد درکل سرم می پیچد گاهی هم از شدت سردرد از خواب بیدار می شوم انگار که مغز رم منفجر می شود و از گوشهایم چیزی خارج می شود و بینی حالت گرفتگی پیدا میکند خوابم کم شده و گاهی حالت سرگیجه و عدم تعادل دارم بیشتر شبها از شما راهنایی میخواهم این سردردها نشانه سردرد تنشی است یا میگرن یا علت دیگری داد با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اغلب موارد تشدید سردرد بعد از ضزبه خفیف و کشیدن دندان در میگرن دیده میشود. نگرانی از عارضه مغزی به تشدید میگرن و سردرد کششی هم کمک میکند.

 37. الهه می‌گوید:

  سلام آقای دکتر من وقتی به فوق تخصص خون مراجعه نمودم که بابام مشکل لخته خون داشت و من می ترسم با مصرف استروژن که برای بارداری حتما باید بخورم لخته خون ایجاد بشه کلی برام خندید نمی دونم چراااااا؟من میگرن هم دارم…. آقای دکتر اگر من قرصای استروژن رو مصرف کنم 3شب یا 2 شبی یه اسپرین هم بخورم مشکلی پیش میاد؟ اخه آزمایش خون من نرمال بود. فقط جهت اینکه اازعوارض استروژن بکاهد میشه خطر میگرن و لخته خون رو از بین ببیره یعنی استروژن که مصرف می کنم اسپرین هم بخورم؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر میگرن شدید و مزمن داشته اید در هیچ شرایط نباید استروژن مصرف کنید، ممکن است با مصرف آسپیرین 80 همه روزه بشود جلو عوارض ناشی از مصرف استروژن را در یک خانم چاق و کم تحرک و مساعد به ترومبوفلبیت را گرفت.

 38. علی می‌گوید:

  آیا غیر طبیعی بودن نوار مغز و طبیعی بودن ام آر آی می تواند حاکی از میگرن باشد؟
  آیا استرس شدید می تواند باعث غیر طبیعی شدن نوار مغز شود؟

 39. ستاره می‌گوید:

  آقای دکتر شما فرمودید ممکن است با مصرف اسپرین 80 همه روزه همرا استروژن در یک خانم چاق و کم تحرک جلو عوارض رو گرفت اما من چاق نیستم و ورزشکار هستم نمیدونم یعنی اگه رژیم غذایی سالم و ورزش داشته باشم همچنان باید برای جلوگیری از عوارض استروژن، همه روزه آسپرین بخورم؟ آ

 40. ستاره می‌گوید:

  دکتر تو رو خداااا.. یعنی حالا که من میگرن دارم نمیتونم استروژن مصرف کنم و ناباروریم رو درمان کنم و محکوم به مادر نشدنم ….

 41. مهدی می‌گوید:

  سلام آقای دکتر،
  پسری 30 ساله هستم و مجرد. چند سالی است در تهران زندگی میکنم، (دانشجو). از بچگی آدم بسیار عاطفی، کم رو و تقریبا خجالتی بوده ام. در حظور جمع (حتی اندک ) اغلب شنونده ام تا گوینده. طوری که تا کسی نظرم را در مورد موضوعی نپرسید کمتر حاضر به صحبت می‌شوم و معمولا آنچه را که در نظر دارم به سختی بیان می کنم (ادبیات بیانی ضعیفی دارم). دوستان صمیمی کمتری داشته و دارم چون مشکل برقراری ارتباط اولیه مانع ایجاد چنین موقعیتی می شود. بدین معنی که حال برقراری ارتباط اولیه را ندارم یا بلد نیستم که به نظرم ناشی از استرس، هراس اجتماعی، ترس از درمعرض قضاوت قرار گرفتن و آینده است که از بچگی داشته ام و در ۱۰ سال اخیر بیشتر شده است طوری که به حساسیت من افزوده است. اولین باری که استرس شدید را تجربه کردم ۲۰ ساله بودم که شب کنکور کارشناسی از شدت استرس نتوانستم بخوابم که منجر به کاهش شدید بازدهی در جلسه امتحان و در نتیجه عدم موفقیت در آزمون شد. این قضیه سال بعد نیز تکرار شد با اینحال قبولی از دانشگاه آزاد سبب گذر از این مرحله گردید. ولی باعث نهادینه شدن استرس در من شد طوری که حتی در مواقع امتحانات درسی دانشگاه استرس شدید مانع خواب شب امتحان میشد. طوری که بازدهی کمی سر جلسه امتحان داشتم. یک سال از دوره کارشناسی گذشته بود که به طور کاملا اتفاقی تنگی حالب کلیه چپ معلوم گردید و دکترمتخصص ارولوژی انجام عمل جراحی باز ترمیم حالب را اجباری دانست. با اعلام این خبر، دچار افسردگی و استرس شدیدی شدم طوری که بیاد دارم در طول یک هفته قبل از عمل در کل ۱۰ساعت نتوانستم بخوابم. بعد از انجام عمل جراحی از لحاظ روحی و عصبی بسیار حساس شدم و از آن به بعد بعضی اوقات در سمت چپ بدنم احساس گزگز و گرفتگی (خفیف) می کنم (یکنواخت در همه اجزای سمت چپ بدن) که با حالات روحی، استرس، نور و صدای شدید و مستمر، گرسنگی و ناراحتی گوارشی (مصرف بعضی غذاها) بدتر شده و با تحرک هدف دار (انجام کار فیزیکی خاصی برای هدف معین مثلا کندن زمین، حل مسئله خاص)، نشاط، مشغول بودن به کار مورد علاقه و صرف غذا بهبود و در مواردی فراموش می‌شود. حدود سه سال پیش با مراجعه به دکتر متخصص مغز و اعصاب (دکتر پورکاکرودی در اردبیل) و بعد از انجام ام آر آی از مغزم، ایشان علت را میگرن عارضه دار و راه حل آن را کنترل استرس و استفاده از داروهای ضد میگرن اعلام کردند که باید به صورت آزمون و خطا مشخص ‌شوند. بعد از مصرف چند سری از داروها، به علت عدم بهبودی در علایم مذکور مصرف دارو و مراجعه به پزشک را قطع کردم. البته هنوز نتوانستم استرسم را کنترل کنم و ناخودآگاه افکار منفی ( مثلا خود بیمار انگاری و انتظار و …) سراغم می آید و همه چیز همان می شود که بود. جدیداً 2 هفته پیش طی سفری که به اردبیل داشتم بعد از رسیدن دچار سرگیجه، منگی، بی حالی، تهوع شدم که با مراجعه مجدد به دکتر پورکاکرودی پزشک متخصص مغز و اعصاب ایشان دوباره اقدام به تجویز ام آر آی و نوار مغزی کردند که بعد از اقدام دوباره علت را میگرن عاضه دار اعلام کردند و داروی لوبل را تجویز کردند که طوری که طی چند روز حالم بهتر شد ولی اثری در بهبود سستی و گزگز سمت چپ نداشت(لااقل طی مصرف 10 روزه نداشته).

  آقای دکتر دیگه از مراجعه به دکتر، بیمارستان و مشاهده هر چیز که به پزشکی مربوط می شود هم دچار استرس و هراس می شوم و از زندگی با استرس کلافه شدم و گزگز گهگاه سمت چپ 10 سال اخیر نیز بر آن می افزاید.

  آقای دکتر دیگر کلافه شدم نمی دونم به کجا مراجعه کنم به روانپزشک برای کنترل استرس و مشکلات رفتاری یا متخصص مغز و اعصاب یا …
  اگر پزشک خاصی را در تهران صلاح می دانید معرفی کنید یا روانپزشک مطمئنی معرفی کنید یا هر طور که مناسب می دانید مرا راهنمایی کنید.

  با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   استرس اجتماعی مسئله ناراحت کننده مزمن و از نظر کنترل زمان بر است. از چند راه میشود اقدام نمود: با کنترل روان پزشک درمانهای خاص در این زمینه موثر است، با مشاوره دوره ای با روان شناس بالینی تغییر رویکرد و تمرین ها یاد داده میشود، با برنامه ریزی صحیح برای شرکت در فالیتهای اجتماعی و ورزشی گروهی …. میشود اعتماد بنفس و تطابق را بیشتر نمود.

 42. مهدی می‌گوید:

  با سلام و تشکر از جواب شما.
  آیا مشکلات مربوط به میگرن (گرفتگی خفیف سمت چپ بدن) نیز ناشی از مشکلات روانی ( هراس اجتماعی و خود بیمار انگاری و …) است که با رفع مشکلات روانی، مسائل مربوط به میگرن نیز کم یا از بین خواهند رفت؟ یا نیازمند درمان مجزا زیر نظر پزشک متخصص مغز و اعصاب است؟

 43. نادر می‌گوید:

  آیا از نظر شما فرقی بین داروهای اعصاب ایرانی و خارجی وجود دارد مثلا آسنترا و سرترالین. می گویند عوارض داروهای خارجی کمتر از ایرانیست و …

 44. رضا می‌گوید:

  بعضی وقتها دست و پام سوزن سوزن میشه و بعضی وقتها هم گرفتگی خفیفی در آنها عارض می شود. ولی سردری ندارم. به دکتر متخصص مغز و اعصاب مراجعه کردم بعد از انجام ام آر آی و نوار مغز علت را میگرن کمپلکس تشحیص دادند. و داروی گاپاپنتین و پرانول رو تجویز کردند. با توجه به عدم وجود سر درد آیا واقعا نیازی به مصرف دارو وجود دارد یا نه اگر تحمل کنم مشکلی به وجود نخواهد آمد؟ آیا مصرف این داروها باید سوزن سوزن را از بین ببرد یا صرفا کاربرد ایمنی گونه دارد؟

 45. جلال می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما و تشکر بابت وقتی که میزارین .
  من یک ماه پیش از از شما کمک خواستم و شما لطف کردین و پاسخ دادین .مشکوک به ام اس بود شواحد فیزیکی که داشتم و متخصص بعد از ام ار ای از مغز و گردن فرمودند که این مشکل رو ندارم . همون دوره که مشکلاتی مثل گرفتگی و مور مور سمت چپ صورت و پوست سر رو داشتم پشت چشمم هم به شدت درد داشت بدون کاهش دید و هر گونه اختلال دید . متخصص برام اسنترا و کلومیپران تجویز کرد و حدود دو ماه مصرف میکنم که عوارضی که گفتم در حال حاضر خیلی خفیف شدن ولی درد چشمم که در ابتدا به مدت دو هفته ممتد بود الان به گونه ای شده که بعضی روز ها در هر دو چشم از صبح وجود داره و تا صبح روز بعد هم همین طور و در بعضی روزها به صورت درد درپشت یک چشم به مدت چند دقیقه و دوباره چند دقیقه در پشت چشم دیگه وجود داره . در بعضی روزها هم فقط یک چشم در داره . در کاملا پشت و اکثرا دور چشمم هست . میخاستم بدونم که میتونه میگرن باشه و اگر نه نظرتون رو در این مورد میخاستم بدونم . چشم پزک هم رفتم گفتن که مشکل چشم ندارم . تشکر.

 46. الهه می‌گوید:

  سلام دکتر مهربوون. من چون برا بارداری باید ایکویین (استروژن خارجی بخورم) و میگرن هم دارم پزشک مغز و اعصاب برا کنترل میگرنم بهم شبی یک چهارم سیپروهپتادین همزمان با مصرف استروژن داد و گفت هر چی شدت گرفت میتونی میزانش رو زیاد کنی و تا شبی یک عدد مشکلی نداره. اما شنیدم این قرص مال اشتهاست چاق می کنه و عوارض داره. و فشار خون رو بالا می بره اخه استروژن هم فشار رو بالا میبره این خطرناک نیست به نظر شما بهترین گزینه برای کنترل میگرن همراه با مصرف استروژن بجز سیپروهپتادین چی هست؟! آیا لازم هست من به متخصص دیگه مراجعه کنم چون خیلی دورم از شما قادر به مراجعه به مطب شما نیستم

 47. ستاره می‌گوید:

  آقای دکتر ، آیا آسپرین در زمان حمله میگرن استفاده کنیم مشکلی پیش می اید؟ یعنی آسپرین یک داروی مسکن می باشد یا خیر؟

 48. حسین می‌گوید:

  باسلام بنده 37 سال دارم چندمدتی است هوای سردبه گردنم میزند پشت گردن وجلوسرم وحشت ناکی درد میگیردزمانی که به سجدمیروم انگار مغزم میخواهدبریزد زمین دکترکه مراجعه کرده ام برایم DEPAKINEوسرترالین 50 ونوافن .خواهشن جواب بده

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر در معاینه یا اسکن مغز علائم فشار مغز یا ضایعه مغزی دیده نشده ممکن است زمینه میگرن و استرس علت باشد بهتر است درمان را ادامه دهید.

 49. محمد جواد می‌گوید:

  بسم الله الرحمان الرحیم

  مادری دارم سر درد میگرن عصبی دارد رفته پیش دکترقرص توپیرامات براش تجویز کرده ایا این دارو زیاد ضرر ندارد
  عوارضا شا ممنو ن میشم اگه بگید نمی دونم بخوره یا نه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>