ترک اعتیاد مواد مخدر اوپیومی

اعتیاد به مواد مخدر بخصوص تریاک و مشتقات آن در اکثر کشورها رو به افزایش است. اقشار مختلف در همه جوامع بخصوص در ممالک توسعه نیافته به این معضل گرفتارند. مصرف کنندگان اغلب در ابتدا یا برای تسکین درد و یا تفنن امتحان میکنند ، بعد مصرف گاه و بیگاه به وابستگی تبدیل میشود، دیر یا زود در غالب موارد دفعات و مقدار مصرف افزایش مییابد. با بروز وابستگی مزمن سلامتی جسمی و روانی فرد مختل میشود و تبعات ورشکستگی مادی و معنوی و نهایتا خطرات مرگ ومیر زودرس پدیدار میشود. در آمریکا علیرغم کنترل سخت و درمان هوشیارانه معتادین هر سال 17000 نفر در این راه جان خود را از دست میدهند. در مراکز فوریتهای پزشکی هر مورد مشکوک به مسمومیت ترکیبات تریاک را بطور اورژانس با تزریق نالوکسان که مسدود کننده گیرنده های او پیومی است درمان میکنند. چون بروز اثر درمانی و برگشت وقفه تنفس بیمار با درمان فوری است..
تعدادی از مشخصات رفتاری فرد معتاد:
اتلاف وقت برای تهیه و مصرف مواد- وابستگی به مخدر- ترک وظایف و مسئولیتها بخاطر اعتیاد-آشفتگی روابط اجتماعی و خانوادگی و شغلی- مصرف مخدر علیرغم احساس ضررهای جسمی و روانی- بروز علائم ترک با کم کردن مصرف- احتلال رفتاری و خلقی و شحصیتی.
در کلینیک بعضا برای تشخیص اعتیاد از روش سم زدائی با تزریق نالوکسان استفاده میشود. بدنبال این سم زدائی بایستی احتمال خطر جانی مصرف زیادی مواد را در نظر گرفت.
معتادین بعلت مساعد بودن به تصافات و خودکشی، مسمومیت با مصرف زیاد مخدر ، عفونتهاس متنوع از جمله هپاتیت و ایدز ، و ماندن در بازداشتگاهها با مرگ زودهنگام مواجه هستند.
علائم فیزیکی ترک مواد اوپیومی بصورت اسهال و دردهای منتشر و اتساع مردمکها مشخص میشود. علائم ترک هروئین در مدت چند ساعت ظاهر و در عرض چهار روز برطرف میشود. در مورد متادون این دوره از جند روز تا ده روز است.علائم وابستگی روانی در افراد معتاد مزمن هفته ها و ماهها بصورت افسردگی و خستگی و بیخوابی و بی اشتهائی دوام میییابد. در این موارد جایگزین متادون یا بوپرنورفین با شروع تدریجی بعمل می آید، قطع درمان نیز در مدت دو تا چهار هفته با نظارت پزشک مجاز میگیرد. داروهای غیر مخدر محرک گیرنده های آلفا 2آدرنرژیک مثل کلونیدین وتیزانیدین برای کاهش عوارض ترک در کوتاه مدت موثر است. برای بخوابی و بیقراری و تحریک سیستیم اتونوم ترکیبات بنزودیازپین و برای تهوع و اسهال لوپرامید و برای کنترل درد مسکنهای غیراستروئیدی تجویز میشود.
مشکل اصلی ادامه ترک و جلوگیری از شروع مجددمصرف مواد مخدر است. کمک های توانبخشی از طریق ابجاد رابطه طولانی مدت با مددکار اجتماعی و روانشناس بالینی مجرب در این زمینه و در مواردی با روان پزشک ضروری است. کمک اطرافیان برای ادامه کار وفعالیت مستمر و قبول مسئولیت و مراقبت از نظر مراجعه مجدد به شرایط خطرزا و افراد معتاد، و شرکت در گروه درمانی برای اعتلای شخصیتی و تقویت اعتماد بنفس هرکدام بنوبه خود در حفظ سلامتی و زندگی پاک موثر است. در مواردی برای بی اثر کردن مواد اوپیومی، قرص 50 میلی گرم یا آمپول 380 میلی گرم طولانی اثر (با اثر یکماهه) نالتروکسان تجویز میشود. در این موارد بایستی احتمال خطر مصرف مقادیر زیاد مخدر و مرگ ناشی از مسمومیت را در گرفت.
در مواردی که مقدار مصرف زیاد و اعتیاد طولانی مدت بوده و امکان قطع وجود نداردجایگزینی با متادون خوراکی یا بوپرنورفین زیر زبانی بکار گرفته میشود. مشخص شده که با این روش در طولانی مدت عوارض و خطرات اعتیاد تا 50% کم شده است..علیرغم اینکه مصرف این مواد هم نوعی اعتیاد است ولی باز خطرات اعمال مجرمانه و عفونتهای ناشی از رفتار ناسالم جنسی و حوادث در این افراد کمتر پیش می آید. مدت اثر بوپرنورفین 24 تا 36 ساعت است دوز شروع از 4 تا 8 میلی گروم است و برحسب نیاز تا به 30 میلی گرم در روز، در مدت هفت روز رسانده میشود. معمولا پس از یک سال قطع تدریجی عملی است.

این نوشته در عمومی ارسال و , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

57 Responses to ترک اعتیاد مواد مخدر اوپیومی

 1. علی می‌گوید:

  ُلام خدمت شما. بنده 6 ماه پیش با گز گز دست به پزشک مراجعه و بلافاصله mri شدم و 6 تا لژیون های سیگنال در مغز و یک پلاک در محل اتصال نخاع به بصل النخاع دیده شد و پزشک تشخیص cis دادن. نوار چشم سالم ولی درcsf سه تا ocb دیده شد. سینوکس شروع کردند و الان 6 ماهه مصرف میکنم. باید تا کی مصرف کنم ؟ مرسی

 2. مهرو می‌گوید:

  سلام اقای دکتر من 32 سالمه و بچه هفت ماهه دارم دکتر بهم قرص نورتریپتیلین25 و آسنترا داد میخاستم بدونم ایا برای کودکم که شیر میخوره مضره؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بهتر است داروها را صرفا شب بخورید و برای خوردن شیر شبانه از شیرتان که قبلا دوشیده اید استفاده کنید.

 3. رضا می‌گوید:

  با سلام اقای دکتر مشکلی برایم پیش امده نمی دونستم کجا مطرحش کنم با سایت شما اشنایی داشتم تصمیم گرفتم از شما بپرسم. دو هفته پیش تخم مرغ عسلی می خوردم که احساس مزه خون کردم وقتی نگاه کردم دیدم داخل سفیده لکه های خون وجود دارد و من انهارا خوردم این لکه ها داخل زرده نبود که بگم نطفه بوده. کنجکاو شدم داخل اینترنت سرچ کردم نوشته بود به تازگی تخم مرغ هایی وارد بازار شده که حاوی خون الوده به ویروس ایدز هستند ترسیدم الان دو روزه گلودرد شدید و تب خفیف دارم دیروز تلویزیون نگاه می کردم یه پزشکی در مورد ایدز صحبت می کرد گفت علایم اولیه ایدز بعد از دو هفته تا یکماه از الودگی به صورت سرما خوردگی چند روزه خودش را نشان می دهد یعنی دقیقا در این دوره که من هستم الان خیلی نگرانم من تو این مدت باکسی که سرما خورده باشه برخورد نداشتم.ممکنه الوده به ویروس شده باشم؟ خواهشا راهنمایی بفرمایی با سپاس

 4. علی می‌گوید:

  با تشکر فراوان از آقای دکتر.

 5. صحرا اکبری می‌گوید:

  سلام به دکتر عزیز و خیر خواه. ببخشید نمیدونستم سوالم رو کجا مطرح کنم و از طرفی استرس داره منو داغون میکنه.
  من نوزادی دارم که 45 روز زودتر به دنیا اومد. وزنش موقع تولد 2 کیلو بود و دور سرش 31. الان یعنی در تاریخ 27 مرداد 50 روزه است و دور سر بچه شده 36/5. دکتر متخصص گفت دور سرش زیادی رشد کرده و انجام سونوگرافی رو پیشنهاد داد که جواب سونوگرافی این بود:
  اتساع غیر طبیعی در سیستم بطنی رویت نشد.یافته ای به نفع توده فضاگیر ، IVH , ICH مشاهده نشد.در ناحیه شاخ های فرونتال بطن های طرفی و در محل ژرمینال ماتریکس دو طرف تصویر ضایعات کیستیک یه دیامتر تقریبی هفت و نیم م.م در هر سمت دیده می شود که مطرح کننده سکل GMH قبلی میباشد.
  در موقع زایمان هم سونوی مغز توی بیمارستان انجام دادن و تو پرونده نوزاد نوشته هیچ ضایعه ای وجود نداره.
  دکتر گفته تا 3 ماهگی صبر کنیم بعد ام آر آی انجام بدیم و بعدش توکل به خدا کاردرمانی رو شروع کنیم. دقیقا عین جملات دکتر رو نقل قول کردم.
  نظر شما چیه آقای دکتر؟ لطفا زودتر جوابم رو بدین . نمیدونین چه حالی دارم.
  خدا خیرتون بده و همیشه سالم باشین

 6. mohamadiyan می‌گوید:

  آقای دکتر سلام بر شما:
  یه مقدار طولانیه ببخشید
  یک سوال را چندبار پرسیده ام و شما هم بزرگواری کرده اید و پاسخ داده ید ولی همان حالت در من هست.
  سوال این بوده: بدنم در برابر کمترین سرما طاقت نداره. به خصوص قسمت بالای سر و ناحیه ی پس سری من حالت ناخوشایند التهاب بگم یا خارش داره. کلا یه درد ضعیف مزمن مبهم.
  2 بار ام آرآ+ 1 سی تی اسکن + داپلر گردن + نوار قلب + آزمایش خون + 3 بار دکتر طب سنتی + حجامت = توفیری نکرده.
  الان مرتب ورزش می کنم و مراقبم که سرما هم نخورم آب سرد و کولر و …
  باز نمیدونم چرا این حالت ول کنم نیست . بهترین کلمه اینه که بگم : کلافه شده ام”.
  من خودم احساس میکنم سرم حالت عفونت مزمن داره و لی دکترها میگن چیزی نیست. یعنی حالت تب دارم .
  یه محبتی کنید بگین چکار کنم بهتره. اینطوری پیش بره من پائیز و زمستون مث پارسال می میرم و زنده میشم.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با مشاوره روان پزشکی روش های بالا بردن سطح تحمل و مقاومت جسمی و روحی توضیح میدهند همه چیز برمیگردد به اعتماد بنفس وتمرین.

 7. علی می‌گوید:

  با سلام خدمت آقای دکتر، بنده بیمار cis هستم بعد از ۶ ماه مصرف سینوکس و انجام mri مجدد، پزشک بعد از دیدن mri جدید فرمودن کاهش حجم ضایعات وبیماری بدون فعالیت و پلاک جدید. به نظرتون تا کی باید سینوکس مصرف کنم؟ آیا داروی خوراکی میتونم مصرف کنم بجای تزریقی؟ مرسی

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بسته به سرایط متعدد بالینی و تعداد پلاکها و عوارض مانده دوره درمان تعیین میشود. مصرف قرص هزینه و عوارض بیشتری دارد. اگر به درمان پاسخ خوب بوده تعویض درمان توصیه نمیشود.

   • علی می‌گوید:

    ضمن عرض خسته نباشید…تعدادپلاک مغز6 -یک پلاک در نخاع گردنی. بیماری هم در 7 ماه هیچ پیشرفتی نکرده از نظر mri کاهش حجم ضایعات هم داشته. علامت هم فقط مقدارکمی تغییر حس نوک انگشتان دست باقی مونده و علامت جدید وجود نداشته در این 8 ماه.

 8. صحرا اکبری می‌گوید:

  خسته نباشید دکتر عزیز
  ببخشید که من اینقدر سوال میکنم. در مورد نوزادم دوباره یه سوال داشتم. شما فرمودین توی معاینات دوره ای نوزاد باید پایش بشه. میخوام بدونم یعنی الان من هیچ کاری نکنم. نبرمش متخصص مشهد؟ منتظر بمونم تا ببینیم عوارض پیش میاد یا نه؟
  خدا خیرتون بده که جواب میدین

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   شما نمیتوانید خودتان سیر پیشرفت را بخوبی متوجه بشوید پزشک کودکان محل این کار را برایتان انجام میدهد

 9. صحرا اکبری می‌گوید:

  سوال دیگه ای هم داشتم دکتر جان
  من نگران اون کیست توی سر نوزاد هستم. دکتر سونوگرافی گفت برای نوزادان نارس طبیعیه. آیا واقعا همینطوره؟

 10. آلنی می‌گوید:

  با سلام راستش من نزدیک چهار سال هست که متا

 11. احسان می‌گوید:

  سلام آقای دکتر خسته نباشین ممنون از زحمات شما من تا پارسال هم مصرف مواد داشتم هم متادون مصرف میکردم هردو باهم پارسال که نامزد کردم مصرف مواد رو ترک کردم فقط متادون مصرف کردم ۵ ماه پیش تصمیم به ترک متادون گرفتم ولی واقعا سختو تاخت فرسا بود و نمیتونستم بدون اینکه کسی نفهمه ترکش کنم با یه مشاور صحبت کردم از تخریب زیاد متادون برام گفت و منو با ب ۲ بوپر نوپرین آشنا کرد از ۵ ماه پیش از روزی ۲ عدد قرص ب۲ شروع کردم یه درد پا و معده وحشتناک رو ۳ روز تحمل کردم با وجود مصرف ب۲ و تدریجی از دو عدد قرص ب۲ یک چهارم کم کردم الان ۲ ماهه دارم روزی یک چهارم قرص ب۲ رو مصرف میکنم واینکه واقعا نمیخوام اینو مصرف کنم چون کسی از اعتیادم خبر نداشت و نداره نمیتونم علائم ترکو نشون بدمو ترکش کنم حالا از شما کمک میخوام یه راه کار اگه بهم بدین ثواب کردین بخدا البته همون مشاور الان قرص کلونیدین زد فشار خون و گاپانتین رو بهم معرفی کرده نظرتنو راجب این دوتا قرص بهم بدین ممنون میشم ببخشی طولانی شد

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر اراده کنید و از وابستگی روانی خودتان را خلاص کنید مطمئنا یک چهارم قرص چیزی نیست که با ترک آن مشکلی پیش بیاید. داروهای داده شده هم کافی است میتوانید برای کوتاه مدت مصرف کنید.

   • احسان می‌گوید:

    ممنون آقی دکتر فقط مصرف کلونیدین و گاپانتین باهم که تداخل نداره مشکل زا که نیست با همین دوتا قرص میشه راحت ترک کرد فقط اگه میشه بهم بگین این دوتا قرص رو در روز چجوری مصرف کنم دستور مصرفشو بدین ممنون میشم
    فقط یه چیز دیگه دکتر شما خودت پیشنهاد دیگه ای اگه دارین لطف کنین بهم بدین مثلا داروی دیگه ای که راحت تر باشه ممنون که جواب دادین منتظر جوابتون هستم خدا خیرتون بده دعاگوتیم اگه پیشنهاد دارین ممنون میشم راستی گاپانتین بهتره واسه درد عضلانی یا سلوکسیب یا داروی دیگه

   • احسان می‌گوید:

    راستی آقای دکتر یه کم از قرص کلونیدین ترس پیدا کردم این قرص فشار خونو کم میکنه یا کنترل میکنه ینی با مصرفش باید اهمراه با مصرف بشینم تو خونه و استراحت کنم یا نه مشکلی نداره میتونم باش برم بیرون سر کار در مورد مصرف کلونیدین یکم توضیح میدین آیا جای نگرانی داره یا نداره فسار خونی که زیاده رو کم و کنترل میکنه یا فشار خون معمولی رو کم میکنه ببخش زیاد شد خدا خیرتون بده دعاگوتیم دکتر

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     کلونیدین هر نوع فشار را کم میکند .اغلب مقوع ایستادن افت فشار پیش می آید. بهتر است شب مصرف شود. در صورت نبود مشکل برای فعالیت اشتغال به کار عادی بلامانع است.

 12. احسان می‌گوید:

  ممننون دکتر جان مرسی که جواب دادین من از یک شنبه قطع مصرف ب۲ میکنم و روزانه یه نصف کلونیدین با دوتا گاپانتین ۱۰۰ اگر نیاز بود مصرف میکنم به امید پاکی دراومدن از اسارت ممنون که جواب دادین

 13. احسان می‌گوید:

  سلام پکتر جان من الان روز ۳ هست که ب۲ رو قطع کردم و فقط کلونیدین مصرف میکنم دردی ندارم ولی پاهام خیلی بیقراره اذیت میکنه اگه یه دارویی معرفی کنین ممنونتون میشم واقعا طاقت فرساست بعد آقای دکتر تا چند روز این حالتارو دارم

 14. احسان می‌گوید:

  ممنون دکتر یه نفر کلرمرومازین معرفی کرد تاثییر داره به نظرتون خداییش خیلی بیقراری بده

 15. احسان می‌گوید:

  سلام آقای دکتر خسته نباشی روز بروز بهتر میشم یه سوال آیا کلونیدین وابستگی داره اعتیاد زاست بعدش تا چند روز بخورم خوبه ممنون آقای دکتر فقط یکم بی حالی بی جونی و بی قراری دارم از نظر داروهای تقویتی کدوم خوبه که کمک کنه واسه تقویت جسمی

 16. احسان می‌گوید:

  سلام آیای دکتر یه سوال آیا خود کلونیدین اعتیاد راست وابستگی نداره یانداره ؟

 17. مریم می‌گوید:

  حدود ۴ ماه پیش علائمی مثل لرزش انگشتان دست،داغ شدن کف پای راست،ضعف پاها و پرش عضلات به مدت دو ماه پیدا کردم که خود به خود خوب شد بعد از دو ماه الان دوباره بیشتر از یک ماهه دوباره همون علائم رو پیدا کردم به طوری که انگشتام میلرزه،پای راستم که قبلا فقط کف داغ میشد کامل داغ میشه،قسمت ران پای راستم و جفت زانوهام حالت مورمور و سنگینی پیدا کرده،پاشنه ی هر دو پام مورمور میکنه،وقتی میخوام بخوابم عضلاتم خیلی میپره، در حالت نشسته و ایستاده کمتر پرش عضلات را حس میکنم ،سمت چپ صورتم یه حالتی شده که انگار بیحسه ولی وقتی بهش دست میزنم حس داره بعضی وقتام درا میکنه،دست چپم کم قدرت و ضعیف شده به طوری که اگه وسیله ای تو دستم باشه زود خسته میشه،چشم چپم درد میکنه و چند تا لکه ی سیاه جلوی چشم چپمه که با پلک زدن میره بالا،۳۲ سالمه،خیلی میترسم،اینا علائم ام اسه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بطوریکه قبلا در این مورد گفتم این علائم در تایید بیماری عضوی بخصوصی نیست. این نوع علائم پراکنده اغلب در شرایط اضطراب دیده میشود.

 18. مریم می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  چرا جواب منو نمیدین؟

 19. احسان می‌گوید:

  سلام آقای دکتر خسته نباشی خدارو شکر الان دیگه آرامش دارم همه علائم ازبین رفته پاکه پاکم حتی امروز روز دومه که کلونیدینم نمیخورم من همیشه دعاگوتم مدیون شمام خیلی کمک کردین از اسارت درام الان که آرامش پیداکردم میبینم که زندگی چقده زیباست من ده سال از عمرمو با پوچی گذروندم الان احساس تولد دوباره میکنم یه کم ضعف دارم اونم درست میشه ولی این احساس خوبو با هیچی عوض نمیکنم همین که دیگه وابسته به چیزی نیستم عالیه آقای دکتر من همیشه دعاگوتم همیشه موفق باشین بازم ممنون ممنون ممنون خیلی خوشحالم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   من هم از موفقیت و سلامتی شما خوشحالم، این نوع نتایج معجزه آسا برای خود من آموزنده است، امیدوارم این موفقیت شما برای دیگران الگو باشد.

 20. احسان می‌گوید:

  خیلی مخلصم آقای دکتر به نظر من فقط کافیه بخوای پاک بشی دیگه هیچی جلوتو نمیگیره هر وقت خودت خواستی ترک کنی واقعا ترک میکنی همه درداشم تحمل میکنی ولی اگه نخوای هیچی نمیشه اینو من تجربه کردم با کمک شما من تونستم پاکیو جشن بگیرم الان ۱۵ روزه پاکم خداروشکر میکنم از زحمات شمام سپاسگذارم

 21. شهرام می‌گوید:

  با سلام
  اقای دکتر برای ترک اعتیاد ب تریاک روزانه ۲ عدد قرص کلونیدین و ۴ سی سی شربت متادون مصرف میکنم حدود ۱۴ روز هست
  الان میخام متادونو ترک کنم باید چیکا کنم تورو خدا راهنمایی کنیین
  ممنون

 22. شهرام می‌گوید:

  سلام مجدد
  دکتر ایا کلونیدین اعتیاد اور هست
  الان بعد از ۱۴ روز ک قرصو میخورم اگر قرصو نخورم احساس درد و بیقراری دارم
  چند روز طول میکشه تا کاملا بدنم از تریاک پاک بشه
  ممنون

 23. شهرام می‌گوید:

  سلام دکتر واقعا تشکر میکنم بابت راهنماییتان و جواب سریع
  امروز بعد از ۱۵ روز تست اعتیاد با نوارهای مخصوص مورفین گرفتم ک جواب تست مثبت شد( خط بالای نوار تیره شد) چند روز دیگر جواب منفی می شود؟ چه خوراکی های مصرف کنم تا زودتر منفی شود؟
  در حال حاضر متادون روزی ۳.۵ سی سی قرص های کلونیدین و والپروات سدیم و ونلافلاکسین و سلژین مصرف میکنم ایا این قرص ها باعث مثبت شدن مورفین می شود؟ با تشکر و سپاس

 24. شهرام می‌گوید:

  در مورد تداخل دارویی متادون با ونلافکسین و سلژیلین نگرانم خطرناک ک نیست؟
  متادون روزانه ۳.۵ سیسی ؛سلژیلین روزانه یک عدد صبح؛ ونلافلاکسین صبح ۱ عدد شب نصف قرص
  لطفا راهنمایی بفرمایید
  با سپاس

 25. رویا می‌گوید:

  سلام دکتر خسته تباشید من ۳۵ سالمه الان ۳ ساله قرص متادون روزی ۱۰ میل استفاده میکم واقعا ا کلافه شدم ودیگه خسته شدم چیکار کنم فقط صبح ها میخورم بعضی او قات عصردیگه بدنم کم میاره و مجبور میشم ۵ م دیگه بخورم بر خلاف میلم اصلا حوصله وجون ندارم که حتی به کارهای روزمرم برسم توروخدا منو راهنمایی کنین که دیگه قرص متادون نخورم دکتر همیشه افسردم وهیچ امیدی ندارم اگه قرص نخورم بدن درد و بیقرارم خواهش میکنم منو از این درد نجات بدین منم میتونم بدون متادون وفقط با کلونیدین ترک کنم وبه زندگی عادی برگردم

 26. مهدی می‌گوید:

  با سلام جناب آقای دکتر
  بنده روزی 15 میلی گرم قرص متادون مصرف میکنم.5 میلی ظهر و 10 میلی قبل از خواب.همچنین بخاطر آریتمی قلبی قرص متورال 50 نصف صبح و نصف شب مصرف دارم.شبها قدریwine به مقدار 500سی سی بعد از شام به جهت اینکه بتوانم بخوابم مصرف میکنم.فشار خونم هم حدود 13 روی 8 .میخواستم بپرسم برای عدم مصرف متادون چگونه از کلونیدین 0/2 استفاده کنم.واقعا از خودم و از همه بخاطر مصرف متادون بیزارم.بهر دلیل موجه یا ناموجه به متادون وابسته شدم و این مسئله به شدت باعث ناراحتی ام شده.البته در ظاهر که تاثیری بر روند طبیعی زندگی و کارم ندارد ولی عقل و احساسم قبول نمیکند که وابسته به چیزی یا کسی باشم که عدم وجودش زندگی را مختل میکند.حتی شرمنده میشوم و خجالت میکشم که حضورا خدمت پزشکی برسم و این مسئله را مطرح کنم.خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید که چگونه از کلونیدین استفاده کنم.این را هم عرض کنم تقریبا تمام سایتهای همکاران شما را خواندم و اطلاعاتی ناقص از ترک با کلونیدین حاصل شد . در صورت امکان راهنمایی های عمومی را در این زمینه ارائه بفرمایید .
  درود

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   هر نوع توصیه درمان از این طریق منع قانونی دارد با نظر و کنترل بالینی میتوانید راحت درمان مصرف کنید بدون جایگزین هم میتوانید کم کرده قطع کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− 6 = دو

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>