مسمومیت با قصد جنائی

امروز مرد 45 ساله جوان سابقا سالم، پس از اینکه در پارک دور افتاده تو ماشین خودش بیهوش بوده و به بیمارستان منتقل شده، تستهای غربالگری برای مسمومیت با مواد تریاک و خواب آور، اکستازی و فلزات سنگین منفی بوده و ظاهرا درمعاینه و اسکن مغز علتی برای بیهوشی چندین ساعته پیدا نکرده بودند برای معاینه اعصاب پیشم آوردند. در نگاه اول گشاد بودن مردمکها، خشکی دهان و برافروختگی صورت بیمار نظرم را جلب نمود، از کارکرد روده و مثانه پرسیدم گفتند بعد از بیدار شدن احساس بند آمدن و دفع مقادیر زیاد ادرار داشته، و حرکات روده ای نداشته است. ضمن معاینه که از لحاظ مغز و اعصاب و هوشیاری مشکلی نداشت، سیر واقعه را پرسجو شدم، خلاصه آنچه بدستم آمد از این قرار بود که روز قبل دو نفر مسافر بااین آقای راننده برای رفتن به ارومیه توافق میکنند، بعد از رسیدن به مقصد و نشستن سر غذا، به احتمال زیاد با ریختن سم به غذایش وی را مسموم میکنند، بطوریکه که چند دقیقه بعد از صرف غذا، بعلت گیجی رانندگی را به مسافرین میسپارد. بعد از آن چیزی بخاطر نمی آورد تا اینکه توسط پلیس به بیمارستان منتقل میشود و 8-10 ساعت بعد بهوش می آید.
بنظرم مسمومیت با مواد آتروپینی جای شک نداشت. آتروپین از گیاه شاهبیزک از گروه نعناع بدست می آید. در آذربایجان به اسم محلی ( باد باد ) معروف است. در دوران دانشجوئی اغلب کودکانی را که در صحرا از این گیاه خورده و مسموم میشدند با علائم تب و تشنج به اورژانس کودکان می آوردند،دیده بودم . بهترین علامت تشخیصی گشادی مردمکها و برافروختگی شدید و فلج مثانه و روده است.
برای مطالعه بیشتر میتوانید مسمومیت آتروپین را در ویکی پدیا مطالعه کنید.

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 − چهار =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>