اعتماد به نفس

بنياد اعتماد به نفس در ضمير انسان در سن 6 ماهگي تا 3 سالگي شكل مي‌گيرد، اگر پايه‌هاي استقلال رواني در اين مرحله سست و متزلزل باشد، اختلالات رواني به صورت اضطراب جدايي دوران كودكي، اضطراب منتشر و ترس اجتماعي در سنين بالاتر تظاهر مي‌كند.

ترس و بي‌اعتمادي زمينه را براي افسردگي، وسواس، پانيك (حملات ترس و اضطراب شديد) و گرايش به اعتياد فراهم مي‌كند. ترس و نگراني را شخص سالها در ذهن خود به طور ناخودآگاه داشته و در مراحل مختلف زندگي در تعامل با محيط و افراد دچار مشكل مي‌گردد.

درگيري فكري و عاطفي با كشمكش‌هاي دروني موجب اتلاف انرژي رواني شخص شده به طوريكه لذت و آرامش زندگي جاي خود را به احساس درد و ناراحتي مزمن و خيالبافي‌هاي بيمارگونه مي‌دهد. كابوسهاي شبانه، ترس از محيط بيگانه، شكايتهاي مزمن جسماني (روان‌تني) سالها تداوم مي‌يابد. معمولاً چنين افرادي وابستگي افراطي به افراد خانواده خود داشته و براي ازدواج و كار در محيط ناآشنا دچار مشكل مي‌شوند. در هر كاري به تاييد و حمايت ديگران نياز داشته، اعتقاد زيادي به اعجاز ديگران پيدا مي‌كنند. به گروه‌ها و فلسفه‌هايي وابسته مي‌شوند كه خود نيز به آنها اعتماد و اطمينان واقعي ندارند. شجاعت و قدرت تصميم‌گيري در كارها از آنها سلب مي‌گردد. چنين افراد در مواجهه با حوادث و بيماريها قدرت كمي دارند و چنانكه با پيشرفت سن مشكل حل نشود، به تدريج رفتارهاي ناسازگارانه و سو‌ء ظن بر آن اضافه مي‌شود.

در هر مرحله سني، روان‌درماني حمايتي و رفتار درماني شناختي با صرف وقت زياد و مهارت كافي براي راهنمايي فرد گرفتار و افراد فاميل نتايج فوق‌العاده مؤثري را به دست مي‌دهد. تمرينات كاستن از ترسها و نگراني‌هاي بي‌مورد، كاستن از تنش‌ها و انقباضات عضلاني منتشر، تمرين تنفس شكمي، مشاوره‌هاي مكرر با افراد ذيصلاح، وانهادگي (مديتيشن) و استفاده از داروهاي ضد اضطراب و ضد افسردگي از جمله‌ روشهاي متداول است.

این نوشته در عمومی ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

4 Responses to اعتماد به نفس

 1. مسعود می‌گوید:

  سلام
  ممنون از پست های زیباتون ُ‌
  سوالی که به ذهن من در این مورد می رسه اینه که چطور میشه اعتماد به نفس رو از سنین پایینآموزش داد و با کودک تمرین کرد؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اساس ثبات شخصیت است و سلامت روان که در محیط امن تعلیم و تحکیم مییابد.در مراحل بعدی سیر تعالی شخصیت با تکمیل ظرفیتهای جسمی وفکری وروانی…..هر گونه کاستی تهدید و سرخوردگی پایه ضعف و ناهنجاری را برای تمام عمر به دنبال میکشد.

 2. زارعي می‌گوید:

  سلام خسته نباشيد آيا در بزرگسالي مي توان اعتماد به نفس را تقويت كرد يا به بالا برد اگر اره چگونه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   با سلام
   سیر تکاملی روحی انسان پتانسیل متعالی و مستمر دارد؛ خود باوری، دقت ،مطالعه موارد مربوط ،تجزیه و تحلیل مسائل، اجتناب از تنش و ترس و احساس گناه بی مورد،حفظ روابط سالم خانوادگی و اجتماعی، کار و سخت کوشی، انسان دوستی، الگوی خوب بودن به دیگران، قانع بودن، لذت بردن از طبیعت و مواهب آن، شکر گزار بودن از همه آنچه داریم وبا ارزش است و…….و از یا نبردن لبخند رضایت درهمه حال.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


1 + = پنج

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>