توقع همه یا هیچی مردم از پزشکان و نتایج ناگوار این تصور

خیلی از مردم از پزشک توقع نامتناسبی دارند، اینگونه تصور میکنند که پزشک در همان برخورد اول یا قادر به درک و حل مشکل بیمار است یا از حل آن عاجز است، حال آنکه راهکار تشخیص و درمان در هر بیمار و انواع بیماریها برحسب عوامل مختلف متفاوت است که غیر از تامل و درک جوانب مسئله و توجه به سیر بیماری و در مواردی پایش پاراکلینیکی راه به تشخیص و درمان صحیح نمیبرد.چه بسا ساده ترین مسئله مثل یک بار افتادن با احساس ضعف ممکن است صرفا بعلت افت تصادفی فشارخون و قند بوده و هیچ وقت هم تکرار نشود ویا نشانه بیماری قلبی عروقی و مغزی خطیر باشد.پیگیری مشکل با تفاهم و همکاری پزشک وبیمار و اطرافیانش در مدت زمان منطقی معمولا قدم بقدم نتیجه مطلوب را مشخص میکند. در موارد مشکل تشخیص و درمان بدیهی است خود پزشک بایستی برای ارجاع بیمار به متخصص یا مرکز درمانی دیگر پیشقدم باشد. در مواردی تشخیص و رویکرد درمانی برحسب ماهیت بیماری و زمینه فردی بیمار مشکل ساز است. بفرض تاری دید گذرا در یک چشم در فرد جوان که ممکن است نشانه شروع میگرن بدون اهمیت باشد ، همان نشانه در فرد پیر ممکن است زنگ خطر سکته مغزی با زمینه بیماری قلبی عروقی جدی باشد. در مواردی ممکن است مسئله از نظر بیمار و اطرافیان بمثال دندان درد ساده بی اهمیت بنظر برسد، در بررسی ممکن است کار متخصص ریشه و پروتز را با صرف و وقت وهزینه زیاد طلب کند.
آنچه امروز تاسف بار است استفاده بیش از حد از ابزار بجای مهارت بالینی است. ارجاع هر ضربه بی اهمیت سر به سی تی اسکن علاوه برا اینکه ممکن است ابتدا چیزی نشان ندهد و از عوارض خونریزی بعدی توجه را صلب کند، هزینه اضافی به بیمار و سازمان های درمانی ایجاد میکند، و از طرفی برخورد زیانبار با اشعه را نیز مهیا میکند. بجای معاینه دقیق و اطمینان دادن به بیمار نگران از دیسک کمر و بیماری ام اس ، ارجاع همه به اسکن ام آر آی و دیدن تغییرات جزئی و مشکوک که معمولا در فرد طبیعی هم دیده میشود، علاوه بر اینکه مشکلی را حل نمیکند مخمصه فکری طولانی مدت و سردرگمی بیشتر تشخیصی را پدید می اورد. این نوع طبابت ظاهرا کار پزشک را در ابتدا آسان میکند، بجای صرف وقت و زحمت معاینه با تست پاراکلینیک مسئولیت را ظاهرا از خود صلب میکند، ولی با این بد عادتی هم به بیمار و هم به جامعه ضرر زده، عوارض بعدی را برای خود یا همکار دیگر پدید می آورد. برای مثال وقتی یکی از روی نوار مغز مخدوش یا سالم نارسائی عروقی مغزی مطرح میکند، بیمار هرقدر هم سالم باشد مدتها با این فکردوران سختی را میگذراند و حرف و تشخیص همکار دیگر را در مورد سلامتی خود به آسانی قبول نمیکند.

این نوشته در عمومی ارسال و , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

17 Responses to توقع همه یا هیچی مردم از پزشکان و نتایج ناگوار این تصور

 1. حسین می‌گوید:

  سلام اقای دکتر واقعا حرفاتون بجاست.من چندین بار به شما پیام دادم و شما منو راهنمایی کردید.همه مشکلاتم از اونجایی شروع شد که دکتر داخلی بهم گفت به یه بیماری خود ایمنی دچار شدم که من 3 ماه ازمایش دادم از ام اس.بیماریهای خود ایمنی .سرطان خون….. خیلی ازمایشای دیگه.که اخر پزشک مغز و اعصاب و پزشکای دیگه به این نتیجه رسیدن برای استرس است نظر شما هم از روز اول گفتید استرس است.جناب دکتر من چند ماه زندگیم و هزینه مالی بسیاری کردم..ای کاش پزشک داخلیم به راحتی نمیگفت تو بیماری خود ایمنی داری.جناب دکتر من چند ماه پیش بیمارای ام اس.سرطانی…. نشستم روحیم داغون شد.الان اگه یه روز زاناکس نخورم حالم خراب میشه دکترم گفت قطع کن ولی واقعا نخورم حالم خراب میشه نمیدونم چیکار کنم.در کل بابت تمام محبتی که به بیماران و هموطناتون میکنید ممنون.

 2. وحید می‌گوید:

  سلام آقای دکتر مدت زیادی میشود انواع اقسام قرص های افسردگی شامل سرترالین و ایمی پرامین و نورتریپتیلین و…. استفاده کردم ولی خوب نشدم میخواستم روشTMSکه در تهران انجام میشود هم امتحان کنم آیا تاثیری دارد؟

 3. ش می‌گوید:

  سلام آقای دکتر مادرشوهر من ۵ساله درگیر بیماری نادر سرکوییدوز شده متاسفانه بامراجعه به متخصصین مغزواعصاب حاذق در تهران از جمله دکتر صحراییان کسی به موقع متوجه بیماریشون نشد و فکر میکردند ایشون تظاهر به بیماری می کنه که متاسفانه بعد از فلج کامل مادر از هردو پاوبعد از یکسال نام بیماری را برایمان عنوان کردند!درحال حاضردرمان با کورتون راادامه میدهند اما سوال من از شما بابت اینه که آیا امکان بهبودی در این بیماری هست؟چه نوع رژیم غذایی را پیشنهاد میکنید، چراکه ایشون باخوردن گوجه یا فلفل بدنشون دونه های قرمز میزنه می خوام تا جایی که امکان داره اطلاعاتی درباره تغذیه بهتر ایشون به من بدید تاانشالله باکمک ماوامید خودشون بهبود پیدا کنند، باتشکر فراوان.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   معمولا سارکوئیدوز به درمان خوب جواب میدهد بسته به اینکه چه قسمی از اعضاء و به چه شکل گرفتار باشد درمان فرق میکند بهتر است تحت نظر روماتولژی حاذق در این زمینه با درمانهای جدیدتر کنترل شود. توصیه رژیم غذائی برحسب شرایط بدنی بیمار بعمل می آید.

 4. ش می‌گوید:

  باسلام مجدد خدمت شماوتشکر بابت جواب سریعتون،آقای دکترسه تاسوال داشتم: ۱_ یعنی می فرمائیدپزشکی که ایشون رومعالجه میکنند نباید متخصص مغزواعصاب باشن؟ و روماتولوژیست برای ادامه درمان پیشنهاد می کنید۲_ چون تو این دوسال همیشه روی تخت بودن پاها خیلی ضعیف ولاغر شده به نظرتون پاهاشون رو ماساژ بدم خوبه؟۳_ بعلت از بین رفتن پرزهای زبان نمی توانند گوجه یا توت فرنگی و چیزهای ترش بخورند والبته بیماری مادر از ریه هاشون شروع شدویه علایمی مشابه آسم داشتند که همراه با دانه های قرمز روی پوست بود،از طرفی چیزهایی که زبانشون رو اذیت میکنه نمیدیم امابه این شکل تامین ویتامینهای بدن به چه صورت است؟سپاسگزارم.

 5. اشکان می‌گوید:

  سلام آقای دکتر، به نظرتون چرا من بعد از حمام رفتن تا یک مدت دچار نوروپاتی در پا و دستها میشم،.عضلات حالت پرش و ضعف پیدا میکنند، ام آر آی سر و گردن نرمال است

 6. زهرا می‌گوید:

  سلام آقای دکتر دارویترانکوپین به جز مواردی که اینترنت بیان شده اختلال دوقطبی و سایکویتک و یا افسردگی اساسی در چه موارد دیگری نیز پزشک تحویز می کند ؟ ممنون

 7. شیرین می‌گوید:

  لام وقت بخیر.من 27سالمه.چند ماهه تشنج ب صورت پرش عضلات دارم وقتی عصبی میشم بیشتر میشه.ب این صورت ک یهو دستم بالا میاد و دوباره میره سر جاش یا پام.قبلا فقط ی طرفه بدنم بود الان تمام بدنم درگیر شده تو خواب ب حالت تشنج کامله ک از خواب بیدار میشم.دکتر نوار مغز گرفت و گفت ک صرع دارم.ولی الن چند هفته است ک دستام سوزن سوزن و بی حس میشه ک بیشتر از5دیقه طول میکشه. چند ماهه ب شدت عصبی و پرخواشگر شدم و دستام تمام مدت میلرزه.سرگیجه دارم .وقتایی ک میخوام بلند شم سرم گیج میره و چشام هیچی نمیبینه تا چند دیقه . و خیلی وقتا ی دونه های سفید براق میبینم ک هیشکی نمیبینه.بعضی وقتا عضلات ساق پام بحدی منقبض میشه ک جیغ میکشم و چند دیقه هم طول میکشه بیشتر موقع خواب اتفاق میوفته .همیشه یبوست دارم.چند وقته تکرر ادرار گرفتم.چشمام بشدت درد میکنه و نمره عینکم زیاد شده.بشدت گرممه و از کف دستو پام حرارت بیرون میزنه.آیا من ام اس دارم یا اینا مربوط ب صرعه؟؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   علائم متنوع از احتمال بیماریهای مختلف بغیر از ام اس مطرح کرده اید. بدون ارزیابی بالینی هر نوع حدس تشخیصی گمراه کننده خواهد بود.

 8. شیرین می‌گوید:

  آقای دکتر لطفا جوابمو بدید.یادم میره کدوم سایتتون سوال پرسیدم.لطفا

 9. شیرین می‌گوید:

  سلام.خیلی متشکرم از پاسختون.یعنی این علایم هیچکدوم مربوط ب ام اس نیست؟خیالم راحت باشه که ام اس ندارم؟دکترم به خطر نوار مغزم ی ام ار ای نوشت گفت باید بفهمیم ک چرا تو 27سالگی تشنجم شروع شده.تشنج و ام اس ربطی بهم نداره؟میوکلونیکه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هشت − = 6

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>