دیستونی دهان و صورتMeige syndrome

دیستونی یا حرکات غیرارادی صورت و دهان و فک مسئله نسبتا شایع است که در سنین میان سالی تا پیری و اغلب در خانمها دیده مdشود. با علائم اسپاسم پلک ها و حرکات چرخشی لبها و فک و زبان و گاهی با حرکات تنفسی غیرعادی و تولید صدا توام میشود. علت آن در غالب موارد ناشناخته و در مواردی بعداز مصرف طولانی مدت داروهای روان گردان پدید می آید. از علل دیگر که بیماری اصلی ممکن است با بروز دیستونی در سر و صورت تظاهر نشان دهد بیماری ویلسون و بیماری کره هانتینگتون است. تیک عصبی ساده بدون علت ممکن است با دیستونی اشتباه گرفته شود، تیک معمولا در سنین پائین و اغلب در پسر بچه ها دیده میشود. این نوع تیک اغلب به درمانهای روان گردان کاهنده اثر دوپامین پاسخ مساعد میدهند درحالیکه این ترکیبات عامل ایجاد کننده یا تشدید کننده دیستونی دهان و صورت هستند. در غالب موارد غیر از دیستونی در معاینه اعصاب علائم غیر عادی دیگر دیده نمیشود ولی اکثر بیماران افسردگی و چاقی وفشارخون دارند. آزمایشها و ام آر آی مغز در دیستونی بدون علت طبیعی است. در بیماری ویلسون مس ادرار 24 شاعته زیاد و سرولوپلاسمین سرم کم است، تشخیص این بیماری بعلت قابل علاج بودن و جلوگیری از پیشرفت مرگبار بیماری حیاتی است. در کره هانتینگتون هسته دمدار ( کودیت ) در ام آر آی کوچکتر دیده میشود و تست ژنیتیک و بررسی خانوادگی جهش ژنی غالب را نشان میدهد.
به جهت ناراحتی مداوم و مقاوم به درمان، برای کنترل این بیماری روشهای متعدد ارائه گردیده، تزریق سم بوتولینیم در سالهای اخیر رواج یافته متاسفانه درمان اغلب بااثر کم و موقت و با هزینه بالا و گاها با عوارض جانبی همراه است
در تجربه نگارنده برعکس آنچه در متون تخصصی توصیه شده داروهای تری هگزی فنیدیل و بی پریدین و باکلوفن اثر چندانی نداشته، ولی افزاریش تدریجی یک یا چند تا از درمانهای زیر از شدت حرکات کاسته و بیمار را نسبت ادامه فعالیت و تعامل با امور روزمره و معاشرت راحت میکند: کلونازپام نیم قرص سه بار در روز، کلوزاپین با کنترل عوارض درمان، بتدریج 12/5 میلیگرم تا 50 میلیگرم دوبار در روز، تریمیپرامین 25 تا 150 میلیگرم در روز ، پروپرانولول تا 120 م گ در روز، سرترالین تا 150 م گ در روز. بتدریج تعداد داروها برحسب نیاز و تحمل بیمار اضافه میشود، تا به حد متعادل کنترل علائم با عوارض قابل تحمل ،بیمار بتواند سالیان متمادی درمان درا ادامه دهد.
در مراکز درمانی پیشرفته با جراحی استرئوتاکتیک کنترل نسبی خوب برای دیستونی بعمل می آید.

این نوشته در تخصصی, عمومی ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

35 Responses to دیستونی دهان و صورتMeige syndrome

 1. محمد عسگرنور می‌گوید:

  با سلام وخسته نباشید،چن روز پیش تپش قلب گرفتم دکتر عمومی رفتم تشخیص حملات پانیک دادن آیا به متخصص مغز واعصاب مراجعه کنم یا روانپزشک – آزمایش کامل هم نرمال بود.باتشکر

 2. محمد عسگرنور می‌گوید:

  سلام آقای دکتر ،داروهای تجویز شده برای حملات پانیک من شامل پروپرانولول10،ایمی پرامین25،تری فلوئوپرازین،کلونازپام که توسط روانپزشک تجویز شده،مراجعه ای که قبلن به مطب شما داشتم سرترالین50 و پرو پرانولول 10 تجویز کرده بودین آیا همان داروهایی که تجویز کردین کفایت میکنه یا داروهای روانپزشک هم استفاده کنم .فقط در مواقع ناراحتی و استرس واضطراب و ترس حالات تپش قلب و گزگز سر وکف پا می آید و انگار چیزی داخل مغزم حرکت میکند.اگر راهنمایی بفرمایید ممنون میشوم.باتشکر

 3. حسن عسگری می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید آقای دکتر بنده یکی از بیماران شما هستم که در تاریخ94/6/19با علایم سردرد و گزگز سر و دستها وپاها مراجعه کردم و داروهای پروپرانولول10وسرترالین50 تجویز کرده بودین .نتیجه آزمایش خون 94/9/25بشرح زیر میباشد:
  FBS:86
  Urea:25
  BUN:11,7
  Creatinine:0,8
  Cholesterol Total:165
  Triglycerides:141
  LDL:88
  16,3:(S.G.O.T(AST
  17,5:(S.G.P.T(ALT
  Alkaline Phosphatase:142
  1,02:(TSH(C.L
  CRP:negative
  ESR1 hr:4
  ESR2 hr:9
  باتشکر

 4. حسن عسگری می‌گوید:

  WBC:5,43
  RBC:5,42
  HGB:15,4
  HCT:46,7
  MCV:86,1
  MCH:28,3
  MCHC:32,9
  RDW:14,8
  (HDW:3,43 (h
  PLT:194
  (MPV:6,0(L
  PDW:60,8
  PCT:,12

 5. حسن عسگری می‌گوید:

  خیلی ممنون از پاسخ جواب آزمایش ،دیروز به مطبتان مراجعه کردم متاسفانه تا 12ام دی تعطیل کردین . جواب ام آر آی هم به آدرس ایمیلتان ارسال کردم .خداوند عمر باعزت برایتان عطا فرماید .

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اگر بتوانم باز کنم پاسخ مینویسم.

   • حسن عسگری می‌گوید:

    آقای دکتر سیفی ،بنده یکی از بیماران شما هستم قبلا سرترالین50و پروپرانولول 10تجویز کرده بودین که حدود 3ماهه تموم شده امروز کمی ناراحتی پیش آمد و تپش قلب به مدت چند دقیقه بود بعدن احساس ضربان در شکم داشتم که انگار چیزی داخل گلویم گیر کرده و نتوانستم شام بخورم ،البته قرص سرترالین به تشخیص متخصص قلب و عروق قطع کردم باعث ایجاد بی نظمی در ضربان قلب شده بود فقط همیشه به همراهم قرص پروپرانولول دارم و در مواقع استرس و ناراحتی استفاده میکنم و بقیه روز ها عادی هستم.اگر امکانش هست راهنمایی بفرمایید.

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     علائم گفته شده کلا نشانه اضطراب است بهتر است درمدت تعیین شده درمان را منظم ادامه دهید هر نوع تغییر با کنترل بالینی توصیه میگردد.

     • حسن عسگری می‌گوید:

      آقای دکتر سیفی دیروز به علت سردرد شدید مجبور شدم تبریز دکتر مشکینی مراجعه کنم به همراه پرونده پزشکی بعد از معاینه کپسول نوافن و مولتی ویتامین انرژکس هم تجویز کردن،احساس خستگی و کوفتگی بدن دارم و سردرد یکطرفه بگونه ای که احساس میکنم شن ریزه داخل چشمم هست .البته قرص سرترالین و پروپرانولول هم تجویز کرده بودین ولی سردرد شدید داشتم که اصلا قابل تحمل نبود.

     • دکتر سیفی می‌گوید:

      سوال تان مشخص نیست، اگر سردرد ادامه دارد یا مشکل چشمی دارید بهتر است علت یابی شود.

 6. الهه می‌گوید:

  اقای دکتر خواهش میکنم , میشه سریع تر جواب بدیدن ., خواهرم خییلی خیلی استرس داره چهار روز دگ زمان زاییمانشه

 7. زهرا می‌گوید:

  دکتر دیشب از جیب شوهرم قرص ویاگرا پیدا کردم به چه دردی میخوره؟میخوام باردار بشم ولی قبول نمیکنه .

 8. حسن عسگری می‌گوید:

  اقای دکتر سیفی در شرح حال من یکطرف سرم بیشتر روز گزگز میکند و همینطور کف پاهایم و،اشتهایم درمقایسه با حدود6ماه پیش بطور چشمگیری کاهش یافته ،مثل سابق غذا نمیتونم بخورم و هضم غذا کند شده و بعضی مواقع تپش قلب دارم که برایم پروپرانولول تمویز کرده بودین الان دیگه اون حالت تپش ندارم مگر در مواقع استرس و اضظراب و خبرهای ناخوشایند ،اخیرا هم ریزش موی سرم زیاد شده و ایجاد لکه های سفید کوچک در ناخن های انگشتان دستم ،خستگی زود در فعالیت های عادی روزمره که اکوی ونوارقلب نرمال هست .چون ساکن شهرستان هستیم سعی میکنم در اولین فرصت مراجعه حضوری داشته باشم مطبتان و همچنین تشکر ویژه بخاطر پاسخگویی به سوالات .

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   (این نوع علائم حسی متغیر و ناپایدار اغلب نشانه بیماری عضوی نیست و غالبا حاکی از اختلال اضطرابی و ترس از بیماری است. اغلب درمان موارد روان تنی و وسواس خود بیمار انگاری خیلی مشکل تر از درمان بیماری عضوی است، کنترل این مسئله چالش زمان بر روان پزشکی است.)

 9. حسین می‌گوید:

  سلام دکتر
  من سه ماهه که سرترالین 150mg در روز مصرف می کنم برای اضطراب شدید و افسردگی. از دو ماه پیش دکترم بوسپیرون هم اضافه کرده الان بهترم اما لرزش ناجوری دارم، بدنم لرزش خفیفی دلره دستام تابلو میلرزه پرش عضله دارم. دکترم شیرازه من تهران دانشجوام چیگار کنم دکتر؟باید قطع کنم داروهامو؟دکترم گفته اگه قطع کنی افسردگی و اضطرابت مقاوم تر میشه یا چیزی شبیه این. راستی پرانول هم خیلی وقته میخورم روزی سه تا بیست بوسپیرون هم روزی دوتا 10

 10. تبسم می‌گوید:

  سلام اقای دکتر ببخشید من دچار بیماری دیستونی در ناحیه دهان و فک شدم. داروهایی که دکتر تجویز کردن شامل سیتالوپرام هگزال و تتمودیس هستن. میشه لطف کنید بگین ایا این داروها اثر درمانی دارن؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تترابنازین تجویز شده برای دیستونی موثر است سیتالوپرام احتمالا برای استرس و وسواس داده شده اثر مثبت یا منفی بایستی کنترل شود.

  • یونس می‌گوید:

   سلام خواهرم من 22سالمه از سن 16سالگی این بیماری لعنتی دچارم شده ک درمان خاصی نداره فقط پیشگیری میکنن فقط باید دعا کرد

 11. شهلا می‌گوید:

  باسلام وخسته نباشید اقای دکتر شوهر من افسردگی شدید داره پدر ایشون مریضی ژنتیکی میوپاتی دیستونی رو دارن وعمه وعموشون هم درگیره این بیماری هستن وشوهرم حاضر به آزمایش رفتن نیستن حالا میخوام بدونم امکانش خست شوهرم درگیر بشه

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   برحسب نوع میوپاتی در نصف یا یک چهارم فرزندان بیماری پیش می آید. تست زنتیک و تشخیص زودرس کمکی به سرنوشت بیماری احتمالی نمیکند. ردمان افسردگی و زندگی فعال بهتر است در اولولیت باشد.

 12. اصغر می‌گوید:

  باسلام.آقای دکتر پدر من حدود دوساله که فک و زبانش در حرکات غیر عادی و غیر ارادی شدیدیه طوری که حتی موقع خوردن آب و غذا دچار مشکله ویه سختی میتونه آب و غذا بخوره. زبونش تو دهنش نمیچرخه گاهی وقتی میخواد به قصد خوردن آب یا غذا دهانش و باز کنه،فکش قفل میشه و باز نمیشه.از اونجایی که فکش هر لحظه تو فشاره دندون مصنوعی هم نمیتونه تودهانش نگه داره.تو این مدت چند بار دکتر اعصاب و روان بردیمش ولی اکثرا قرص های ضد صرع دادن که هیچ تاثیری نداشته شما میتونین کمکمون کنین؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این عارضه به احتمال زیاد دیستونی دهان و زبان است تعدادی از داروهای ضد دیستونی برای کنترل این بیماری موثرند. تجویز دارو از این طریق منع مقرراتی دارد

 13. م.آذری می‌گوید:

  با سلام
  آقای دکتر همسر من حرکات غیر ارادی در لب و دهان و سر خود دارد بعضی روزها خیلی شدید میشه و غیر اردادی مرتب میگه (ها )
  حرکات دستهاشونم زیاد شده .
  پدر مادرش هم با بیماری ژنیکی فوت شده اند .مادر و خاله اش هم همینطور با بیماری اعصاب و روان فوت شده اند . درحال حاضر دختر خاله و داعی او هم دچار حرکات غیر اردادی شده اند که بسیار شدید و پیش رفته میباشد .
  چطوری میتونم دقیقا متوجه شم همسر من با این علایمی که داره به این بیماری مبتلا میشه یا خیر .متشکرم

 14. م.آذری می‌گوید:

  با سلام
  آیا افرادی که بیماری دیستونی دارند میتوانند صاحب فرزند شوند .

  متشکرم

 15. یونس می‌گوید:

  با عرض سلام
  من پنج سال ک به دیستونی مبتلا شدم ازنوع فک دهان دست
  پیش هر متخصص مغذاعصاب رفتم فایده نداره لطفا راهنمایی کنید خیلی خستم از وضعیت اذیتم میکنه این بیماری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


3 + پنج =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>