تشخیص آمیوتروفیک لاترال اسکلروز( آ ال اس ) بجای دیسترفی عضلانی

مرد 59 ساله کارمند بازنشسته با سابقه ضعف عضلانی پیشرونده و لاغری مفرط شانه ها که از یک سال پیش شروع شده بود با تشحیص آمیوتروفیک لاترال اسکلروز از شش ماه قبل تحت درمان ریلوتک قرار گرفته بود، درمان نه تنها موثر نبوده بلکه به جهت هزینه سرسام آور و اطلاع بیمارو اطرافیان از آینده وخیم وغیرقابل علاج بیماری، آشفتگی شدید نیز موجب گردیده بود. در سه نوبت تست غضله وعصب (EMG) بعمل آمده، بیماری نورون محرکه ( آل ال اس ) را مطرح نموده بودند. ام آر آی گردن دیسک و آرتروز در حد متوسط نشان داده بود.
در معاینه ، بیمار فرد بلند قد ، با لاغری شدید در حد پوست واستخوان هر دو شانه و ناتوانی در بلند کردن بازوها مشاهده شد، بقیه عضلات بطورمنتشر و در حد متوسط لاغر بود. پرش عضلانی خفیف و منتشر در اندامها مشاهده شد. حرکات چشمها و صورت و حلق و زبان علائمی از ضعف و فلج نشان نمیداد. قدرت عضلات گردن و فشردن دست ها بطور خفیف کمتر از طبیعی، نشستن و بلند شدن و راه رفتن روی پنجه و پاشنه پاها در حد طبیعی، رفلکسهای وتری بطور منتشر کمی کاهش یافته بود ولی رفلکس غیر طبیعی در معاینه مشاهده نشد، وضعیت ذهنی و ذکاوت بیمار طبیعی بود. افسردگی و اضطراب واکنشی شدید نسبت به بیماری نشان میداد. کلیه آزمایشهای متنوع خونی بیمار در چند نوبت بعمل آمده طبیعی بود.ولی آزمایش اساسی CPK و LDH که برای تشخیص بیماری دیستروفی عضلانی حیاتی است انجام نگرفته بود. در این بیمار CPK=520 و LDH=370 بعمل آمده عیارهای بالائی دیده شدند.
با توجه به اینکه بیماری محدود به عضلات شانه ها بود وبیمار هیچگونه علائم اختلال عصبی محیطی و مرکزی نداشت، و آنزیم عضله CPK=520 بالا بود بیماری آ ال اس در بیمار رد گردید و دیستروفی تایید شد.
بنظر نگارنده تشخیص آ ال اس که بیماری کشنده و غیرقابل علاج است قبل از توجه به علائم بالینی و سیر بیماری، نباید صرفآ بخاطرپرش عضلات( فاسیکولاسیون ) و علائم تست عضله و عصب (EMG) مطرح شود. از طرف دیگر تشخیص بیماری دیستروفی کمربند شانه ای از لحاظ کنترل بیماری از نظر عوارض تنفسی و قلبی و همچنین توجه به انتقال وراثتی بیماری حائز اهمیت است.

این نوشته در تخصصی, عمومی ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

260 Responses to تشخیص آمیوتروفیک لاترال اسکلروز( آ ال اس ) بجای دیسترفی عضلانی

 1. حسین می‌گوید:

  سلام جناب دکتر -پسرم 18 سال دارد و امسال کنکور داد و دانشجو است از چند ماه قبل از تپش قلب و گرمای ناگهانی بدن و گز گز صورت شکایت دارد خیلی هم لاغر هست وزنش 52 کیلو هست تعداد دفعات این حالت شاید در روز 3بار باشد مخصوصا در حالتهای عصبی و در گیری ذهنی- پس از انجام آزمایش cpk =382,
  ازمایشگاه ما رو ترسوند که خیلی زود پیگیر بشیم بردیم دکترش میگه احتمال ویروسی یا آسیب عضلانی باشه -آمپول تریامسینولون و آمپول b12,b6,eوآمپول ناندرلون داد من خیلی نگرانم لطفا جواب بدید متشکرم lym=42%,net=41%

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   سی پی کا و تستهای دیگر بهتر است مجددا کنترل شود، فعلا استرس را درمان کنید مشکل حاد بنظر نمیرسد.

 2. Ali می‌گوید:

  با سلام خدمات شما
  آیا در بیماری ALS گرفتگی عضلات ساق دست و یا پا وجود دارد ؟
  آیا گرفتگی به معنای سفت شدنه عضلات است ؟
  بسیار ممنون میشوم که جواب هر دو سوالم رو بدهید.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در آ ال اس تحلیل عضلات با علائم آسیب نورونی تحتانی و فوقانی دیده میشود، این علائم در معاینه تخصصی قابل ارزیابی است افراد غیر متخصص نمیتوانند تشخیص دهند.

 3. Arash می‌گوید:

  با سلام .
  من ۳۱ ساله هستم و مدت ۲ ماه است که با وجود ورزش روزانه , در هنگام خواب و مخصوصا بعد از بیدار شدن از خواب دچاره پرش عضلات میشم , ولی در طول روز پرشی ندارم . یک بار هم نواره عضله دادم که نرمال بود وعلائم دیگری هم ندارم . دلیله این پرش چه میتونه باشه .
  ممنون از شما

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   میوکلونی مسئله نسبتا شایع و بی خطر است اغلب با درمانهای ضد تشنج و آرامبخش با مقادیر کم کنترل میشود.

 4. کورش می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشيد
  آیا بیماری میاستنی گراویس و سایر بیماری های خودایمنی شبیه آن روی تعداد گلبول سفید و تست CBC خون در ازمایش خون تاثیر میزارن؟

 5. رضا می‌گوید:

  سلام آقای دکتر پسری هستم 21 ساله مدتی هست ضعف عضلانی دارم که داره بيشترم میشه.
  الان 9 ماهه … رو ترک کردم یک دفعه و 6 ماهه ضعف عضلانی دارم که داره زیاد ترم میشه ازمایش خون دادم نرمال بود. ميخواستم بدونم آیا ضعف عضلات من موقع راه رفتن و نوشتن و تایپ کردن و ماهیچه های دور چشمم هم يه حالتی داره و…. ميتونه عاملش ترک اون کار باشه و واکسن هپاتیت که زدم چند ماهه قبل ميتونه باعثش بشه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این مسائل بهم ارتباط ندارند، اگر در معاینه اعصاب سالمید جای نگرانی نیست

   • رضا می‌گوید:

    سلام. ممنون آقای دکتر. فقط من به غیر از ضعف عضلانی که گفتم در پیام قبل براتون الان مدت دوماه هست که درد قفسه سینه دارم يه جورايي دردش 24 ساعته هست. اندوسکوپی کردم سالم بود 6 ماه قبل هم متخصص قلب رفتم اکو و تست ورزش و نوار قلب دادم گفتن مشکل نیست از قلب اما ایندرال 10 دادن گفتن دوماه مصرف کن منم دوماه مصرف کردم دیگه نخوردم.
    اما الان دوماهه قفسه سینه ام درد میگیره کیسه آب گرم میزارم روش سریع حالت خواب آلودگی و سنگینی بهم دست میده.

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     اگر در معاینه داخلی ریه … سالمید با تمرینهای ورزشی و کم کردن استرس ، غلبه بر علائم روان تنی را امتحان کنید.

 6. کورش می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید
  اگه دو یا سه ماه قبل از بروز علایم بیماری ام اس. Mri از سر گفته شه بیماری رو نشون ميده؟ یا حتما باید علایم ظاهر شه و بعد mri داد؟

 7. کورش می‌گوید:

  سلام ممنون بابت پاسخ گویی.
  آقای دکتر این ضعف عضلات من حالت پیشرفته تر شدن گرفته. Mri رو مهر ماه دادم زمانی که فقط احساس کرختی روی پوست پیشونیم میکردم. اما بقیه علایم مثل ضعف عضلات پشت ساق پا و ضعف تو عضلات دست و… از دوماه بعد از mri کم کم به وجود اومد. آبان ماه هم تست Rf و anti Dna و Cpk و ldh رو دادم نرمال بود فقط آنزیم کبدی ام یکی 50 و خورده اي بود یکی هم لب مرز بود.
  ضعف عضلات پشت ساق پام….. داره موقعی که حرکتش میدم. متخصص داخلی هم رفتم بهم قرص فلوکستین و نوروتریپتیلین داد که هیچ تاثیری نداشت روم.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این نوع علائم پراکنده و مزمن نشانه بیماری عضوی خاصی نیست اگر در معاینه هم عارضه عصبی عضلانی دیده نشده درمان جدی وسواس خود بیمار انگاری را در جوار روان درمانی شناختی رفتاری در نظر بگیرید برای درمان طولانی خودتان را آماده کنید این نوع وسواس وافعا آزار دهنده و ازز نظر درمان مشکلتر از مسائل عضوی است.

 8. عیسی می‌گوید:

  با سلام آقای دکتر
  فرزند من در هفته 39 بدنیا اومد و بخاطر شل بودن توی NICU بستری شد، آزمایش نخاع و نوار مغز و سی تی اسکن مغز گرفتن نرمال بود، آزمایش متابولیک گرفتن و گفتن نرماله اما cpk بالا بود و عدد 719 رو نشون میداد که گفتن آزمایش تکرار بشه، به نظر شما مشکل عظلانی وچود داره؟ البته نوزاد من اصلا مک نمیزند.
  با تشکر از شما

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   هر نوع استرس فیزیکی از جمله زایمان cpk را چند روزی بالا میبرد بتدریج کم میشود اگر بالاتر رود احتمال بیماری عضلانی مطرح میشود.

 9. سید علی می‌گوید:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید بنده بعد از دو روز اندوسکوپی تقریبا مشکل بلع دارم و از ابتدای دهان تا ابتدای مری دردنسبتاشدید دارم آیا مشکل خاصی میتونه مطرح باشه
  درضمن من تو جستجویی که کردم متوجه شدم که کسانی که اندوسکوپی شدن احتمال اینکه به بیماری های نظیر ایدز و هپاتیت مبتلا بشن زیاد هست و الان من نگران هستم چون ضدعفونی قابل توجهی نمیکنن بعد از چند مدت آزمایش بدم تا نگرانیم رفع بشه در ضمن اندوسکوپی رو در بیمارستان محلاتی تبریز توسط دکتر پرویز اسدی انجام دادم

 10. احمد می‌گوید:

  سلام و عرض،خسته نباشید خدمت دکتر سیفی و ممنون بابت لطف شما که جواب همه بیماراتون رو با صرف وقت و دلسوزي میدهین.
  پسری 21 ساله هستم در مرداد ماه پارسال حس سفتی پوست گردن کردم جوري گه انگار عسل رو آب کردن ریختن روش. بعد چند روز این موضوع به صورت و پیشونیم انتقال یافت و حس سفتی و کلفت شدن ماهیچه رو داشتم. و نفس تنگی خفیف هم داشتم.
  نزد متخصص مغزو اعصاب رفتم علایمم رو گفتم در شهریور ماه که فشارم رو گرفتن گفتن افت فشار داری و آزمایش خون کامل نوشتن که گفتن غلظت خون داری و فعلا نیاز به پیگیری نيست. در مهرماه ميدیدم پاهام بعد ده دقیقه یک ربع پیاده روی دچار ضعف ميشه نزد متخصص مغزو اعصاب قبليم رفتم و گفتم و گفتن که باید Mri از سرت با تزریق و بدون تزریق بدی این کار رو کردم و نتیجه رو ديدن که گفتن نرماله و باید دید آیا علایمی دیده ميشه بعدا یا نه.
  در آبان ماه این ضعفرعضلات من شدیدتر شد و حس میکردم توی بلع غذا…..

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بهتر است مطلب خود بیمار انگاری را در این سایت مطالعه کنید و برای درمان وسواس سلامتی اقدام نمائید.

   • احمد می‌گوید:

    سلام ممنون.
    دکتر پس این مشکل بلعم که از چندماه قبل بود و الان بیشتر شده و درد قفسه سینه که دارم و پوست های صورتم حس سفتی ميگيره که فقط موقع جویدن غذا کم ميشه و پاهام موقع راه رفتن ضعف داره و با ادامه دادن مثلا 200 متر سنگین ميشه و پرش عضله دارم و دستام موقع تایپ ضعف داره و حس کرختی بهش دست ميده و با استراحت کم ميشه و…. و عضلات صورتم حس میکنم ضعف داره آیا به نظر شما عصبيه این علایم؟
    متخصص مغزو اعصاب رفتم Mri دادم از سر 8 ماه قبل متخصص ماهیچه رفتم 6 ماه قبل اما اون زمان که رفتم متخصص مغزو اعصاب 5 درصد و اون زمان که متخصص ماهیچه رفتم 10 درصد مشکل داشتم الان توی انجام کارآمدی مثلا پیاده روی مشکل پیاده کردم نميتونم مدل سابق با دوستام برم بیرون قبلا 20 کیلومتر راه رو ميرفتم الان پاهام سنگین ميشه بعد 200 متر راه رفتن. درد سما قلبم و پشت دارم که به دست چپ ميزنه و گاهی در حالت استراحتم هست متخصص قلب گفته قلب نبست.
    امکان داره ستون فقرات و گردن من این سنگین پا و کرختی دست و بیحسی سفتی پوست صورت و مشکل بلع و پرش عضلات زو به وجود آورده باشه؟؟

    • دکتر سیفی می‌گوید:

     اگر تک تک علائم گفته شده با معاینه و یا تستهای مربوطه تایید نشود علائم را در حد تجسمی و تلقینی میتوان تصور نمود و درمان تاموقعی که علت عضوی پیدا نشود بایستی در مسیر کنترل وسواس باشد.

     • احمد می‌گوید:

      ممنون از پاسخگویی.
      این درد قفسه سینه که به سمت گردن هم ميکشه و در حالت استراحت هم هست و به بازو ها ميزنه آیا ميتونه ناشی از غده تیموس باشه؟

     • دکتر سیفی می‌گوید:

      اين ارتباط بعيد است

 11. احمد می‌گوید:

  آقای دکتر غیر این علایم الان یک هفته هست که پرش عضلاتم زیاد شده و اینکه تا میرم ورزش کنم چند دقیقه بعد این پرش ها زیاد ميشه بعد مثلا دراز نشست و شنا رفتن.
  تا یک هفته قبا نبود.
  آیا علایم من که در پیام قبل کفنم ميتونه به آرتروز گردن یا مشکل گردن ربط داشته باشه؟

 12. احمد می‌گوید:

  سلام.
  آیا در ژاپن درمان این بیماری کشف شده؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   نوعی دارو به اسم اداووران Edaravone برای آ ال اس مورد تایید fda در ا ال اس تا حد کم موثر است. استفاده از سلولهای بنیادی و مس با مقادیر کم در مواردی نتیجه بخش بوده ولی هیچکدام تاثیر قطعی ندارد.

 13. احمد می‌گوید:

  سلام آقای دکتر من آفتاب بهم میخوره سرم سنگین ميشه و ضربان قلبم ميره بالا سنگینی توی همون قسمت پیشونی و دو طرف گیج گاه هست و حس از حال رفتن بهم دست ميده غیر علایمی که در بالا گفتم. دلیل چی ميتونه باشه؟

 14. احمد می‌گوید:

  سلام وغرض خسته نباشید
  آیا نوار عصب و عضله برای بدن عوارضی دارد؟
  من ضعف عضله دارم متخصص رفتم گفتم داره شدید ميشه و پاهام سنگین شده فقط يه Mri از سرم گرفت که گفتن طبیعیه. اما نوار عصب و عضله نگرفتن. دستا مو چند بار باز میکنم و میبینم هم سفت ميشه دستم دلیلش چیه؟؟ مشکل بلعم گرفتم

 15. بهاره می‌گوید:

  سلام اقای دکتر دختری 27 ساله هستم که با مشکل انقباض در گلو به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کردم و دکتر با پرسیدن رشته تحصیلیم و قرار دادن چیزی به دو سمت گیجگاهم گفتن 90 درصد به ام اس مبتلا هستی. ازمایش الدولاز و cpk و ldh برام نوشتن که همشون نرمال بودن. ایا لازمه باز ام آر آی بدم؟ خیلی نگران هستم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   چنین ابزاری برای تشخیص ام اس وجود ندارد و آزمایشها هم در رابطه با تشخیص ام اس نیست اگر در معاینه اعصاب سالم هستید درمان اضطراب کافی خواهد بود.

 16. مصطفی می‌گوید:

  با سلام،من هجده سالمه و از سه ماه پیش عضلات کمرم درد میکنه و خیلی اذیت میکنه،یبار آزمایش خون دادم و cpk من 600 هست،ایا این قابل درمانه؟
  چون من هنوز دکتر نرفتم

 17. بهاره می‌گوید:

  اقای دکتر معاینه اعصاب چه طور باید انجام بشه؟ با توجه به اینکه من ام ار ای هم دادم و در ریپورت همه چیز نرمال بود ولی باز هم حس خیلی بد و انقباض شدید در ناحیه گلو دارم.باید ارامبخش مصرف کنم؟ زمان هایی که خوشحالم و ناراحت نیستم باز حس بدی در گلوم دارم. ممنون میشم راهنماییم کنید. ناگفته نماند که من بسیار ترسو هستم و قرار هست برای تحصیل به خارج از کشور بروم و تنها بدون خانوادم زندگی کنم.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در مصاحبه و معاینه پزشک متخصص متوجه شدت علائم روان تنی و یا عضوی خواهد بود و راه مقابله و درمان را توضیح میدهند.

 18. کورش می‌گوید:

  سلام.
  آیا آزمایش cpk و ldh در تشخیص تمام دیستروفی ها تاثیر گذار هست؟
  از روی دیدن چهره و بدن دکتر میتواند به دیستروفی مشکوک شود؟

 19. علی می‌گوید:

  سلام خدمت دکتر عزیز من پسری ۲۷ ساله هستم تقریبا ۳ ماهی میشه بعد از ترس شدید از بیماری قلبی که خوشبختانه بعد از معاینات گفتند نرماله دچار پرس عضلانی در کل عضلات بدن شدم خصوثا در پاها بیشتر دکتر مغز اعصاب مراجعه کردم و بدون ازمایش گفتند چیزی خاصی نیست فقط قرص زولفت ۵۰ برام تجویز کردن و الان مشکلی که دارم پاهام مور مور میشه بیستر شب ها موقع خواب و همچنین درد خفیف در پشت زانو دارم که بعضی وقت ها خوبه و بعضی وقت ها درد مبگیره ایا مشکل خاصی هست؟ با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   به احتمال زياد شكل ديگري از علائم اضطراب است’ اگر علائم پاي نا آرام مطرح شود درمان جداگانه توصيه ميشود

 20. ساناز می‌گوید:

  باسلام.آقای دکتر من داری cpk540 هستم ولی در راه رفتن خسته نمیشوم به نظرتان دچار بیماری شده ام؟

 21. فریناز می‌گوید:

  سلام
  آقای دکتر دختر ۳۲ ساله هستم. که از اسفند پارسال دچار تورم مفاصل شدم که آزمایشهای روماتیسم رو انجام دادم که مقدار cpk و ldh خیلی بالاتر از حد نرمال بود. با توجه به اینکه من کوهنورد و بدنسازی کار میکنم آزمایشات سه بار تکرار شد و هر سه بار به فاصله یکماه بازهم این متغیرها بالابودند که الان دکتر نوار عصب عصله روبرای تشخیص مشکل تجویز
  کرده اند.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   زیادی آنزیم عضله اگر گذرا بوده و بعلت فعالیت زیاد عضلانی نباشد، نشانه بیماری عضلانی جدی است تست عضله و عصب در مقایسه با معینه بالینی کمتر کمک میکند.

 22. محمد می‌گوید:

  سلام
  ۱۷ سال سن دارم
  ۱ یا ۲ ماهی است که پرش عضلات دارم که در بدنم به صورت کم و در عضلات پشت ساق بسیار شدید پی در پی است تا الان نزد متخصصی نرفتم همچنین ادامه دار است و نمیشه حساب کرد که چه موقع پرش عضلات دارم چه موقع ندارم همچنین ۲ یا ۳ ماه است که اختلال های استرسی و اضترابی به دلیل استرس بالا رو (۴ یا ۵ ماه) دارم .

 23. دکتر سیفی می‌گوید:

  اگر در ماینه اعصاب و عضلات عارضه دیگری دیده نشود پرشهای عضلانی بتنهائی نشانه بیماری جدی نیست.

 24. حسین می‌گوید:

  سلام اقای دکتر اقای دکتر پرش عضلانی در کل نقاط بدنم دارم که کم و زیاد میشه ولی بطور کل تمام نقاط بدنم دارم بدون هیچ عارضه ای دیگه ای بیشتر از 6 ماهه که دارم ایا نیازی هست پیگیری کنم در ضمن ۳۵ ساله هستم و هیچ علایمَ دیگه ای ندارم ممنون از شما دکتر عزبز

 25. منیره می‌گوید:

  سلام اقای دکتر الهی همیشه دلتون شاد باشه
  دو هفته پیش برا مادرم تشخیص ای ال اس دادن حال روز ما وحشتناکه تو این دوهفته با علایم ظاهری و تست عصب و عضله این تشخیص داده شد تازه دیروز جواب ازمایشاتش اومده که متاسفانه پزشک معالج تا هفته اینده ایران نیست اما cpk بدنش ۱۶۰ و lth ب۴۲۰ هستش یعنی ممکنه برا مادرم اشتباه تشخیص داده باشن سن ۵۳ ساله ست؟ خیلی از علایم ای ال اس هم باور کنید نداره کلا همیشه در راه رفتن کند بود حالا اون کندی و گرفتگی صداش باعث شده دکترا فکر کنن حالش خیلی بده در صورتی که از دید ما همون ادم همیشگیه فقط یکم لاغر شده و صداش گرفته

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در اوایل بیماری از این نوع هر گونه اشتباه ممکن است سیر بیماری و معاینه دوره ای علت را مشخص میکند آزمایشهای خون در حد طبیعی کمکی به تشخیص نمیکند. ولی سی CPK , LDH بالا بیماری عضلانی را نشان میدهد.

 26. وحید می‌گوید:

  سلام خدمت دکتر سیفی.
  دکتر حد نرمال cpk و ldh چقدر هست؟

 27. منیره می‌گوید:

  اقای دکتر اسفند گذشته مادرم یه سرماخوردگی شدید شبیه انفولانزا داشت بعد از خوب شدنش گرفتگی صدا براش موند اوایل به پزشک آلرژیش مراجعه کردیم(یه الرژی ژنتیکی همیشه داشت) یک مقدار دارو داد اما متاسفانه گرفتگی صدا هیچ تغییری نکرد پیش متخصص گوش و حل و بینی رفتیم از حنجره استروبوسکوپی تهیه کرد و گفت حنجره سالمه و مشکل جزیی داره اما این گرفتگی صدا نیست بلکه کندی گفتار هست شما به نورولوژ مراجعه کنید. پیش مغزو اعصاب رفتیم و mri سالم بود اما گفت تست عصب و عضله هم لازمه که در تست مشخص شده دست چپ و پای چپ نشانه هایی از ضعف داره(اگه لازمه براتون عین عبارت تست رو بیارم) که اول گفتن احتمالا میاستینی باشه بعد گفتن نه این باید ای ال اس باشه ، تهران رفتیم گفتن که ما احتمال 50 درصد ای ال اس میدیم اما مطمعن نیستم چون علایم بالینی نشده ولی اقای دکتر این تشخیص حال و روزا مارو خون کرده جواب ازمایش خون تازه اماده شده که تو اون تست ایمونولوژی نرمال اما تست بیوشیمی ldh=404 و cpk=360 مشخص شده تو این مدت من همش تو نت در حال جستجو بودم تا با پیج شما اشنا شدم.خدا حفظتون کنه که امیدوارم کردید شاید فقط یه بیماری عضلانی باشه
  درسته؟ در این صورت دیگه درمان میشه دیگه؟ مثل ای ال اس که وحشتناک نیست درسته؟ اخه مادر من روزه به روز داره بخاطر مشکل گفتارش افسرده و گوشه گیر میشه از این تشخیص ها هیچی بهش نگفتیم اما دو هفته ست که دارو رینوزول رو بخاطر همون تشخیص اولیه داره میخوره پززشک معالج هفته اینده میاد امیدوارم اونم حرف شمارو بزنه و این کابوس تموم بشه

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   سی پی کا کمی بالا بیماری خاصی را تایید را رد نمیکند در معاینه دوره ای پزشک آسنا به سیر بیماری در این مرحله از روی علائم مطمئنا تشخیص دقیق بیماری را میگذارد

 28. منیره می‌گوید:

  سلام اقای دکتر
  یه سوالی داشتم این دارویی که میگن تو ژاپن برای als تهیه شده ؛ شما اطلاع ندارید که روند بیماری رو کند میکنه یا علاج و درمان بیماری هست؟میخوایم هر جوری شده بریم دنبالش

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   ادورووان در ژاپک بهد از تستهای اختصاصی به بعضی از بیماران که موثر است تجویز میشود هر ماه 12 روز تزریق، هم خیلی گران است و هم در تعداد بیشتری از آ ال اس موثر نیست.

 29. سينا راد می‌گوید:

  سلام
  جناب دكتر خسته نباشيد
  بعد از خوردن انتي بوتيك بيسموت و ترس از تومور معده همه عضلات بدنم نبض دار و پرش ريز دار شدند و وقتي مثلا سشوار دستم ميگيرم زود خسته ميشه تست عصب و عضله دادم نوشته بود مينيمال ديسك c6 بقيع نرمال ٣٢ ساله هستم و ترس اي ال اس خواب به چشم نمياد دكتر ها اسنترا و ريسپريدون دادن الان يكماهه ميخورم ولي علايم بدتر شده مخصوصا شب ها اخساس ميكنم داخل جمجمعه ام موتور روشنه و ريپ ميزنه و احساس شديد نبض و پرش عضله فك سمت راست دارم موندم چيكار كنم نظر جناب عالي رو ممنونم ميشم بدونم

 30. شاهین می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید
  شاهین هستم 24 ساله

  مقدار cpk من :1847Hهستش و Ldh:585
  میشه نظرتون رو بگید درباره ی این ارقام؟
  متشکر

 31. محمود می‌گوید:

  با سلام آقای دکتر من ۲۹ سالمه من مشکلم خود بیمار انگاریه یعنی من نمیدونستم اینم یه جور بیماریه همش ذهنم مشغول به بیماری لاعلاج میشه تا ۳ ماه قبل که سمت چپ سینه ام درد برای چند ساعتی درد شدید گرفت و استرس شدیدی بهم وارد شد رفتم پیش متخصص قلب و بعد یه سری آزمایشات گفت که از استرس گفت خوشبختانه مشکل قلبی نداری ولی همش فکر میکردم که من مشکل قلبی دارم همش دکتر عوض میکردم ولی همشون میگفتن مشکلی نداری ولی من باور نمی کردم بعد چند روز متوجه شدم بین انگشت شصت و اشاره پام می پره بعد از اون منتشر شد به سایر عضلات بدنم الان هم دارم کم و زیاد میشه هفته پیش به دکتر مغز اعصاب مراجعه کردم معاینه کردن گفتن که همه چیزا نرمال ولی آقای دکتر من هر کاری میکنم نمیتونم ذهنم رو آروم کنم باید چی کار کنم ؟اگه مقدور باشه میتونم از شما وقت بگیرم تا معاینه ام کنید؟ خیلی از مطالب سایت شما استفاده کردم و میخوام اگه میشه بهم وقت بدین تا مزاحم تون بشم به امید سلامتی همه بیماران ممنون

 32. احمدی می‌گوید:

  سلام آقای دکتر میشه بگین به چه لرزشی فاسیکلاسیون گفته میشه؟ و چه ارتباطی با ای ال اس داره ؟ مرسی

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اغلب لرزشهای عضلانی که عضلانی که درحال استراحت دیده میشود (فاسیکولاسیون) اگر با علائم عصبی دیگر همراه نباشد مزضی نیست.

 33. احمدی می‌گوید:

  سلام آقای دکتر میشه بفرمائید به چه لرزشی فاسیکلاسیون گفته میشه؟ و آیا ارتباطی با ای ال اس داره? مرسی

 34. احمدی می‌گوید:

  مرسی از پاسخگویی تان پرش های من خیلی ریز هستن و فقط در حالت استراحت و یا وقتی دراز میکشم حس میکنم آیا اینها مشکلی نداره ؟ خیلی خیلی ممنونم از شما دکتر عزیز ان شاءالله که همیشه سالم و تندرست باشین

 35. احمدی می‌گوید:

  با سلام آقای دکتر من تو یوتیوب نگاه کردم یه دکتری نورولوژیست بود در باره فاسیکلاسیون صحبت میکرد و میگفت در ای ال اس قبل از اینکه پرش عضلانی شروع بشه خیلی از علائم دیگه خودشو نشون میده مثلا عدم تعادل و ضعف عضلانی و غیره و در آخر پرش عضلانی شروع میشه و پرش عضلانی بدون علائم دیگه به احتمال ۱ در ۱۰ ملیون هیچ ارتباطی با ای ال اس نداره آیا شما هم تایید میکنید ؟ مرسی از شما آقای دکتر که راهنمایی ام کردید و الان استرسم در این باره از بین رفت با تشکر

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در مصاحبه حضوری پزشک معالج توضیح اید موضوع را به همراه درمان تلقین بیماری که مسئله جدی وسواس است یکجا بعمل می آورد.

 36. احمدی می‌گوید:

  با سلام‌مجدد آقای دکتر آقای دکتر اثر آرامبخش ها برای پرش عضلانی میتونه نشانه فاسیکلاسیون خوش خیم باشه ؟ من وقتی استرس دارم پرش ها زیاد مئه یعنی معلول استرس و اظطرابم خود پرش عضلانیه به هر دکتری رفتم فقط آرامبخش تجویز میکنن اثر داره ولی درمان نمیکنه الان چند روزی شده ورزش میکنم کمی تاثیر داشته ولی تا میخوام استراحت کنم این پرش دوباره شروع میشه خیلی فکرم‌درگیرشه آقای دکتر خواهشا اگه توصیه ای دارید ؟منو راهنمایی کنید

 37. سام می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  پسر 30 ساله هستم و الان حدود یک ماهه که پرش عضلات رو به صورت مداوم و همه جای بدن تجربه میکنم. همچنین عضلات پشت ساق هر دو پام الان ده روزه که به شدت و مداوم درد میکنه اما تا حالا مشکل حرکتی نداشتم. خواستم سوال کنم آیا در ای ال اس قبل از از کار افتادگی درد عضلات هم پیش میاد و این که اگر مشکل من ای ال اس نباشه پس چه عاملی همزمانی این دوتا علامت رو میتونه توضیح بده. خیلی ممنون

 38. علی نادری می‌گوید:

  با سلام
  اقای دکتر جواب آزمایشم رو گرفتم مقدار cpk برابر 220 می باشد ، ضمنا من هیچ تزریق عضله هم ندارم و از اضافه وزن نیز رنج میبرم(وزن 125) ضمنا مقدار CRP آزمایشم عدد 4.8 بوده که بنظر بالا می آید ،همچنین ESR برابر 41 می باشد
  آیا اینا به هم ارتباطی دارند ،امکان داره راهنمای کنیدبرای cpk بالام پیش چه متخصصی برم؟

 39. سینا راد می‌گوید:

  سلام جناب دکتر خسته نباشید ممنون از اینکه پاسخ میدین به سوالات

  آیا نوار عصب و عضله گرفتن که نرمال باشه بیماری PLS رو رد میکنه ؟ یا فقط ALS رو رد میکنه . ریز پرش های من زیاد شده در تلاشم نوبت بگیرم از منشی .

  ممنونم

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تست عصب و عضله برای رد هیچکدام کافی نیست این تست ممکن است به تایید تشخیص در مرحله پیشرفته بیماری کمک کند.

   • سينا راد می‌گوید:

    ممنون
    ٣٢ سال دارم مدت ٢ ماه هست ريزپرش پيدا كردم همه جاي بدن هست حتي داخل گوشم استرس رو كنترل كردم اما الان پرش ها زياد شده خيلي ريز هستن و ١ تا ٢ ثانيه ميزنه قطع ميشه ضعف هم دارم كمه مثلا زياد نمي تونم موهامو با برس شونه كنم خسته ميشه دستهام غذا هم ميخورم فكم خسته ميشه خيلي شديد نيست ولي محسوس هست تست عصب و عضله دادم نرمال بود تست ويتامين كمبود D3 بود كه امپول زدم امپول b12 b6 bcomplex هم زدم بخدا موندم چيكار كنم ممنون ميشم راهنماي كنيد
    خداخيرتان دهد

 40. وحید می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید
  جناب دکتر پدر من 5 سال هست که به بیماری als مبتلا هستن و 3 سال هست که بیماری به مرحله 100% رسیده
  و از تراکستومی و .. استفاده میکنن . ما از ابتدای بیماری تا کنون ریلوتک را دو بار در روز برای پدر دایما استفاده کردیم حتی با این که میدونستیم ریلوتک در کل سه ماه بیماری رو به تاخیر میندازه و شاید الان که بیماری دیگه به 100% رسیده شاید تاثیر خاصی نداشته باشه اما پروسه رو ادامه دادیم
  میخواستم بدونم به نظر شما الان تبدیلش به یه قرص در روز کار درستی هست و یا قطع کردنش به صلاحه از نظر شما؟

 41. محمد می‌گوید:

  سلام ببخشید یه سوال داشتم ازتون آیا لرزش پا ربطی به عفونت گوش داره ممنون بابت پاسختون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   ارتباط ندارد.

   • محمد می‌گوید:

    ممنون بابت پاسختون فقط یه سئوال دیگه به محض انداختن قطره لرزش پاهام قطع میشه البته گوشم رفتم دکتر بهم قطره داده اما یکی از گوشام عفونتش خوب نمیشه ولی وقتی قطره میندازم داخل گوشم به شدت حرارت بدنم و بخصوص صورتم داغ میشه و لرزش پاهامم قطع میشه باید چکار کنم آیا لرزش پاهام و داغ شدن بدنم ربطی به بیماری ALS داره البته قبل اینگه پاهام شروع کنه به لرزش شب ها تو خواب نفسم قطع میشد و یهو خود به خود از خواب میپریدم و یه چیز دیگه شاید خنده دار باشه اما بازم موقع خواب بیدار بودم ولی بدون هیچ گونه اراده ای خور خور میکردم یعنی نمیتونستم کنترلش کنم و قفسه سینمم به شدت داغ میشد البته الان نه خور خور میکنم نه نفسم تو خواب قطع میشه میشه بگید جریان چیه خیلی میترسم ALS باشه در ضمن من 23 سال سن دارم بازم بابت پاسختون بینهایت سپاسگزارم

 42. ايمان می‌گوید:

  سلام جناب دكتر ببخشيد من cpkخيلي بالاست ١١٠٠ چند دفه ازمايش دادم هر دفه بيشتر ميشه تو شهرستان
  ما هم دكتر درستي نداره ميشه راهنمايي كنيد لطفا پيش كدوم متخصص برم يا اينكه از چي ميتونه باشه

 43. مهدی می‌گوید:

  سلام اقای دکتر 24سالمه و زندگی پر استرسی داشتم
  گاهی اوغات ران پام یه چند ثانیه مثلا 15 سانیه میتپه احساس میکنم رگ باشه که روی عضله پام هستش یا رگ بازوی دست راستم قبلا چند دفعه میزد ولی خوب شدش.
  کمی که فشارش میدم روی نبضو احساس درد و ضعف داره ..ولی خیلی خیلی کم
  ولی اینا باعث نشدن که ضعف حرکتی داشته باشم و زندگی روزمرمو دارم.
  حالا به نظر شما پیگیر این بشم 2 گاهی اوغات ضربان عضلانی میشم؟

 44. لاله می‌گوید:

  سلام دکتر عزیز خسته نباشید.پرش پوست سر در جایی نزدیک بالای گوش زمانی که گردن به همون سمت متمایله چه مفهومی داره? من پرش های متعدد در طول روز در تمام اندام ها از جمله ران و بازو و شکم و از،همه بیشتر بین دو کتف و شانه دارم.دوماه این مشکلو دارم.چه تستی لازمه انجام بدم.همون دو ماه قبل نوار عصب دست دادم نرمال بود.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در کمبود منیزیوم و کلسیم پرش زیاد دیده میشود گاها بدون علت مشخص و یا در شرایط خستگی و استرس دیده میشود.

 45. محمدی می‌گوید:

  با سلام
  و عرض خسته نباشید

  جناب دکتر من از 5 ماه پیش همه عضلات بدنم تکون میخوره و براحتی نمی تونم دستم رو 60 ثانیه بالا نگه دارم و خسته میشه انگار که اسید لاکتیک در عضله جمع شده
  (یک دکتر گفت فاسیکلاسیون یکی دیگه گفت میوکیما هست) در ماه 1 و 2 و 3 و 4 نوارعصب و عضله دادم که در جواب همه تست ها و عصب ها نرمال نوشته بودن. آزمایش cpk 210 , ldh نرمال بود آزمایش ویروس HIV و B12 , K , NA نرمال بودند. D3 برابر 7 بود که خیلی کمه

  حال در ماه پنج هستم و همچنان پرش ها هستند حتی زبان در بعضی مواقع روز تکان دارد . معاینه تخصصی تست های هایپررفلکسی اعم از بابیسکنی , هافمن , آشیل و … توسط متخصص مغز اعصاب گرفته شد که نرمال بود.
  تست قدرت در هر دو دست و پا نرمال بود .

  سوال اول بنده اینه :
  متخصص گفت برای رد ALS با Emg , تست بالینی نیاز به حداقل 6 ماه زمان هست این مطلب صحت داره ؟
  سوال دوم : ایا برای ماه بعد به EMG مراجعه کنم ؟ چون خسته شدن زود دست هام همراه با این پرش ها منو نگران کرده

  با تشکر از وقتی که قرار دادید و مطالعه کردید.
  وقت مطب هم هر بار زنگ میزنم میگه در زمان کاری زنگ بزنید ! انشالله که بتونم از تهران بیام خدمتتون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این سیر علائم نشانه اضطراب و مشکل وسواس خود بیمار انگاری است اگر در معاینه سالمید دنبال تست ها نباشید چود در بیماریهای عصبی عضلانی علائم عینی ماهها قبل از نشانها های تستها عصبی بیماری را مشخص میکند، راضی به زحمت مراجعه تان نیستم.

 46. لاله می‌گوید:

  سلام دكتر عزيز.من پيش ازين هم مزاحم شما شده بودم.در پي توصيه شما به روماتولوژيست مراجعه كردم.طي معاينه باليني عرض كردن كه مشكلي وجود نداره(خصوصا در خصوص وجود ميوزيت و التهاب و..).اما من پرش عضلاتم شديدا ادامه دارهكاملا نبضدار و طولاني..مخصوصا در حال سكون.در ساق پا و شانه ها و حتي در پوست سر و با عذرخواهي(حتي گاها در اندام تناسلي).همچنين درد عضلات مخصوصا پشت كمر پايين كتف ساق دست و پاها و بازوها.(جنس دردم كاملا مثل درد قلب ميمونه).نتيجه آزمايشي كه دادم هم cpk=67 , ldh=318 بود.حالا دكتر عزيز،من بعد از مراجعات متعدد به متخصص مغز و اعصاب و mri , و نوار عصب و غيره كه عموما نرمال بودن(به جز گزارش لوردوز گردني) ديگه واقعا نميدونم چه كار كنم.فقط احساس ميكنم درد عضلات من داره بيشتر ميشه و به مرور كلافم داره ميكنه.و به طور محسوسي داره كاراييمو مياره پايين مخصوصا سركار.مخصوصا اينكه همه اين علايم طي سه ماه يهو شروع شدن.با اين حال گفتم شايد از اضطرابه و سعي زيادي در كنترلش كردم.اما متاسفانه من هر رزو يه علامت جديد ميبينم.نمونش درد در عضلاتي كه قبلا مشكلي نداشتن.يا افزايش پرشها.گاهي سردرد و سرگيجه و حالت تهوع:( چه كنم دكتر.. چه مشكل ديگري ممكنه وجود داشته باشه.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بایستی تخت نظر متخصص اعصاب راهنمائی های لازم برای تمرینهای فیزیکی و کنترل داروئی بتوانید بر مشکل غلبه کنید.

 47. لاله می‌گوید:

  دکتر این مقادیر ازمایشی ارتباطی به ا ال اس نداره?

 48. مهدی می‌گوید:

  سلام وقت بخیر
  چهار ماهه زبونم ورم داره با زخمهایی کنارش و سوزش دهان
  به مرور سر انگشتای دست و پام شرو به گز گز و سوزن سوزن شدن کرد یه مدته گز گز تموم شده و پرش عضلات پیدا کردم کمر درد و پاشنه پاهام هم درد شدید داره!
  نیازی به پیگیری داره یا عصبیه؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بهتر است از نظر بیماری بهجت یا علل دیگر تحقیق شود. شروع بررسی با اعصاب یا روماتولوژی خواهد بود.

 49. محمد می‌گوید:

  سلام استاد
  برادر من سیو پنج سالشه و حدود دو ماه پیش، بی حسی از نوک انگشتان پاها شروع و کم کم پیشرفت کرد و کل پاها رو گرفت ، وقتی به بالای راه رسید ، دستها هم از نوک انگشت شروع به بی حسی کرد
  الان تقریبا بی حسی تا بالای شکم رسیده و دستها هم تا بالای آرنج
  اِم آر آی مغز و توراسیک انجام دادن و تست عصب و عضله که همه نرمال بوده
  البته منظور از بی حسی ، حالتی مثل خواب رفتگیه و به لمسِ با فشار، واکنش درد دارند
  الان حدود یک هفته هست که بی حسی ها پیشرفتی نکرده
  طوری شده که الان تقریبا نمیتونن خودکار دست بگیرن و چیزی بنویسن
  مشکلی توی حافظه و تکلم و بینایی و شنوایی ندارن
  به نظرتون ارتباطی با آ ال اس داره؟؟

 50. محمد می‌گوید:

  سلام اقای دکتر
  من ۳۲ سال دارم و مدام تپش قلب دارم مخصوصا شبها یا وقتی غدای سنگین میخورم بعد معاینات و اسکن یه رسوب خیلی جزیی تو رگ قلبم گفتن هست ولی هیچ دردی تو قفسه سینه یا بازو احساس نمیکنم چند مدت پیش تپش با علایم مسمومیت مثل سرگیجه و سبکی سر و احساس سرما داشتم
  دکتر عمومی گفت ممکنه مشکوک به حمله قلبی باشی و آزمایش cpk برام نوشت
  مقدار نرمال رو زده بود کمتر از ۲۴ ولی جواب من ۵۰ بود. که دکتر قلب هم ویزیت کردند گفتن چیزی نیست یه قرص پروپرانول تجویز کرد گفت مرخصی
  حالا میخوام بدونم محدوده cpk خیلی بالاتر از حد طبیعی بوده؟؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   cpk کلی بالا در خیلی از موارد دیگر از جمله استرس عضلانی دیده میشود. برای موارد بدون علائم بالینی بررسی های احتیاطی غیرضروری و اغلب مشکل ساز است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نُه + 6 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>