خانمی با حملات تشویش، همزمان با جاری شدن خون از چشمها ، دهان ، بینی، گوشها و نوک انگشتان

چندی پیش کاربری این موضوع را از من سوال نمود که علت خونریزی از چشمها ، دهان ، بینی، گوشها و نوک انگشتان همسرش موقع عصبانیت و حملات عصبی چه میتواند باشد، من با ناباوری چند مسئله خونریزی دهنده را مطرح نموده بودم. در مراجعه برای معاینه بیمار خانم خانه دار 23 ساله متاهل، از سلامت کامل جسمی برخوردار بود ولی سابقه افسردگی و افکار خودکشی را از اواایل ازدواج مطرح مینمود.
ضمن مروز پرونده قطور بیمار که کلیه بررسی ها در رابطه با بیماریهای داخلی و خونی طبیعی بود، و سوال و جواب در مورد کم و کیف حملات، همسرش فیلم گرفته شده با موبایل را نشان داد که بیمار را در حالت بیحالی با دهان خون آلود و جاری بودن خونابه از چشم ها ، بینی، گوشها و نوک انگشتان نشان میداد. در شرایطی که چیزی از معاینه دستگیرم نشده بود بخاطر افسردگی و افکار خودکشی بیمار را به اطاق روان شناس ارجاع نمودم، در ضمن مصاحبه وقتی موضوع به مسئله دردناک از دست دادن فرد مورد علاقه بیمار رسید اظهار نمود که در سه سال گذشته آرزو داشته تا با خودکشی پیش فرد مزبور برود. در این اثنا بیحالی به بیمار دست میدهد و در همان حال مشاهده میشود که انگشتان یک دستش در دهان و لای دندانها برده و مدتی بیحرکت میماند.
وقتی بیمار را به اطاق معاینه برگرداندند، خون از دهان و بینی و نوک انگشتان یک دستش جاری بود، همسزش اظهار نمود که حمله هنوز شدید نیست در موارد شدید ازانگشتان هر دو دست و بینی و چشمها و گاهی از گوشها هم خون جاری میشود. در معاینه مجدد متوجه شدم خون در پشت لبها جمع شده و خونابه از بینی هردو طرف بمقدار کم جریان داشته و از لای بستر ناخنهای سه انگشت وسطی خون تازه جریان یافته که بلافاصله خشک و منعقد گردیده بود. چیزی که بیش از هر علامت گره گشای این معما بود کبودی نوک سه انگشت گاز گرفته شده و مکیده شده بود. آنچه از نظر روحی جالب توجه بود حالت خلسه و نبود هیچ نوع اضطراب و ترس و تنش وبیقراری در بیمار بود. وقتی موضوع به همسرس توضیح داده شد ابتد با ناباوری ولی بعد با شنیدن توضیح و تفسیر من از مسئله( که بگمانم نمایش خودکشی را با گاز گرفتن انگشتان و مکیدن و سپس فشار آوردن به خون جمع شده در دهان تاحدی که خون از بینی و مجاری اشک و گوشها پس زده وبه بیرون جریان مییابد)، مسئله را درک و قبول نمود.
در طول پنجاه سال دوره آموزش پزشکی و طبابت و نیز از بین همه مطالب خوانده و شنیده شده تابحال به چنین مسئله عجیبی برخورد نداشته ام.
بیمار برای برنامه روان درمانی بیشتر وهمسرش برای مراقبت جدی از خودکشی بیمار راهنمائی شد.

این نوشته در تخصصی, عمومی ارسال و , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

7 Responses to خانمی با حملات تشویش، همزمان با جاری شدن خون از چشمها ، دهان ، بینی، گوشها و نوک انگشتان

 1. مسعود می‌گوید:

  سلام
  واقعا شگفت انگیز و قابل تامل بود.

 2. ریحا می‌گوید:

  سلام آقای دکتر
  صبح بخیر :)
  جناب آقای دکتر سیفی من حدود یک ساله مبتلا به ام اس شدم ولی حدود شش ساله که عفونت ادراری شدید مقاوم به درمان دارم که در کشت هم قابل مشاهده ست.. سوزش تکرر بوی بد ادرار هم از علائمی که برام ایجاد می شه…می خواستم بدونم آیا این عفونت ربطی به ام اس می تونه داشته باشه
  با سپاس

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   عفونتهای مزمن و مقاوم مثانه اغلب بعلت تخلیه ناقص و رکود ادرار پیش می آید. اگر مصزف آب بمقدار زیاد و تخلیه کامل مثانه رعایت شود اغلب بدون نیاز به آنتی بیوتیک عفونت مهار میشود.

 3. احمد م می‌گوید:

  باسلام.دکترمن بعضی موقع کمرم وقتیکه چیزهای سنگین بزمیدارم درد میکنه .ولی پاهام وقتیکه عصبانی میشم یاخیلی عصابم خردمیشه پشت پاهام کمی بالتراز زانوهام احساس دردمیکنم که باعث میشه بامشت يواش یواش بزنم به پاهام یا رگ پشت پام رابگیرم وفشاربدم هی تکرار میکنم تاخوب بشه نظر شما من چکارکنم یاچه داروی مصرف کنم

 4. دیبا می‌گوید:

  سلام
  امکانش هس کسی به یکباره دچار‌حملات تنفسی بشه و همزمان خون از دهان و بینیش جاری بشه و تا حدی خطرناک باشه ک ب‌ مرگ منجر بشه؟ایا بیماری ای هست ک‌ باعث این اتفاق یا شبیهش بشه؟
  بیماری های قلبی حاد میتونن منجر به حملات وحشتناک کشنده از قبیل خونریزی و مشکل تنفسی و مرگ بشن؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هفت − = 5

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>