بی اثربودن تجویز اینترفرون در M.Sپیشرونده اولیه و M.S پیشرفته

در دستورالعمل تجویز اینترفرون (سینووکس، آونکس، بتافرون و ربیف) تاکید شده است که این گروه از داروها در موارد M.S پیشرونده اولیه و در مرحله پیشرفته (EDSS بالای 6) بی اثر است. لیکن در عمل ما شاهد مصرف این داروها توسط اکثر بیماران M.S  هستیم که در مرحله پیشرونده اولیه بیماری و یا در مرحله پیشرفته قرار دارند. علی رغم اینکه پزشکان متخصص کشور ما و اعضای کمیته های تایید دارو با انواع M.S آشنایی کافی دارند لیکن تجویز بی رویه این داروها با هزینه کلان و زحمت های بسیار برای بیماران در مواردی مشاهده می شود.

چگونگی این اشتباه واضح را میتوان به عوامل زیر مربوط دانست:

  • شاید این تصور در ذهن پزشک معالج باشد که اگر اینترفرون تجویز نکند بیمار و اطرافیان مکرراً از وی توقع تجویز این درمان را خواهند داشت چرا که تنها راه علاج شناخته شده برای عامه بوده است. هم اینکه در هر حال همکار دیگری این دارو را احتمالاً تجویز خواهد نمود.
  • پزشک معالج پیشرفت سیر بیماری را در نظر دارد و میداند که در هر حال بیماری رو به تشدید خواهد بود و چنانکه درمان حداکثر را شروع نکند بعدا دچار مشکل پاسخگویی خواهد گردید.
  • شاید تاثیر تبلیغات شرکت های دارویی و امتیازاتی را که به تجویز این داروها (علی الخصوص داروهای خارجی) میدهند در این روند بی تاثیر نباشد. چه بسا که تعدادی از همکاران بر مصرف انترفرون های خارجی تاکید دارند بدون اینکه مطالعه معتبر و مستند در مورد کم اثر بودن معادل داخلی آنها وجود داشته باشد.
  • تعدادی از بیماران M.S در مرحله پیشرفته بیماری به تزریق انترفرون وابسته شده اند، و پزشک معالج و کمیته تایید دارو نمی خواهند امید بیمار را در مورد ادامه درمان قطع کنند.
  • چنانکه بیماران در مورد بی اثربودن این گروه از داروها در نوع پیشرونده اولیه و یا در مرحله پیشرفته بیماری توجیه بشوند به هزینه و دردسر درمان غیرضروری تمایل نخواهند داشت.
این نوشته در تخصصی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


5 − = چهار

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>