سرگیجه وضعیتی فصلی

سرگیجه احساسی است که شخص در ضمن چرخیدن به دور خود، افت فشار خون و یا به علت بیماریهای گوش داخلی تجربه میکند. سرگیجه در افراد پیر بعلت نارسایی گردش خون مغز و نیز بیماریهای دژنراتیو گوش بیشتر دیده می شود. آنچه خیلی شایع است سرگیجه گذرا و بدون علت مشخص، در افراد سالم است و از آن تحت عنوان “سرگیجه حمله ای وضعیتی خوش خیم” یاد می شود. علت آنرا کنده شدن ذرات (اتولیت ها) از دیواره مجرای نیم دایره گوش داخلی و وارد شدن آنها به مایع آندولنف و تحریک اوتریکول دانسته اند. اما در مورد چگونگی و علت آن، توضیحی داده نشده است.

در اثنای فصل سرمای آذر و دیماه تعداد بیشتری افراد سالم با این ناراحتی مراجعه داشتند که در هر خوابیدن و بلند شدن و تغییر وضعیت، سرگیجه وضعیتی را احساس می نمودند. دوره سرگیجه در این افراد از یک روز تا چند روز دوام داشت. در معاینه این افراد علائمی از بیماری گوش، عفونت تنفسی، یا شواهدی از بیماریهای مغزی … وجود نداشت. شیوع این ناراحتی بموازات شیوع فصلی فلج عصب صورت می گیرد، که هر ساله بطور دوره ای مشاهده می شود. نظر به اینکه علت فلج فاسیال را تورم ناشی از عفونت ویروسی گروه “هرپس” دانسته اند، بنظر می رسد سرگیجه وضعیتی حمله ای نیز مربوط به عفونت ویروسی گوش داخلی (لابیرنتیت ویروسی) می باشد. این اختلال نوع خفیف و خود محدود از لابیرنتیت و نورونیت وستیبولر است که با اختلال شنوایی و دیگر علائم مربوط به گوش داخلی همراه است.

این نوشته در تخصصی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

8 Responses to سرگیجه وضعیتی فصلی

 1. لطفي می‌گوید:

  سلام عليكم/من دردوران دانشجويي دركتب تخصصي مان دربرخي صفحات ازكلمه آناليزمو به كاربرده شده بودمي خواستم به دانم آيادرايران جايي هست كه آناليز مو انجام گيرد دومين پرسش من هم اين است آياميشودبيماران مبتلا به ويلسون كه يك بيماري ژنتيكي است ونقص آنزيمي است آناليزموانجام گيرديانه.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   تا آنجا که میدانم به لحاظ جمع شدن آرسنیک در مو و باقی ماندن آن بدون تغییر حتی سالها بعد از مرگ ، از تجزیه مو و اندازه گیری آرسنیک در پزشکی قانونی استفاده میشود، برای اندازه گیری مس در بیماری ویلسون راه ساده تر تجزیه ادرار است

 2. پیمان می‌گوید:

  با عرض
  جناب دکتر آزمایش مو میتونه در تشخیص مسمومیت فلزی که از طریق خون نشود آنرا تشخیص داد بکار برد
  آیا این آزمایش قابل استناد هست؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   صرفآ آرسنیک در مو سالها باقی میماند. بطوریکه میگویند علت مرگ ناپلئون را سالها بعد از مرگش بعلت مسمومیت آرسنیک تشخیص داده اند.

 3. Sajad می‌گوید:

  سلام،
  علت بیدار شدن با تهوع یا گیجی سر چیست؟منظور از گیجی سر، یعنی حالتی ک مثل سقوط از ارتفاع باشه و نه گشتن اتاق دوره سر.طوری ک نباید سرم روبه عقب باشه تا اینجوری نشم. آزمایش خون هم دادم، همه چی اوکی بوده. گوش و چشم ها هم موردی نداره اما خارش گوش گهگداری دارم. تعادل هنگام راه رفتن و هوشیاری ام هم عالیه.
  ولی اینکه ماهی 1بار یا بعضی وقتا هفته ای 1روز صبح ساعت6 یا 7 با حالت تهوع و گیجی سر بیدار شدن، کمی نگران کننده است برام.و بعضی وقتا هم سنگینی سر یا منگی سر هست. من 31 ساله هستم و اهل دود و الکل نیستم.
  شاید استرس شاید چربی های غذایی علتشه؟؟
  ممنون

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این حالت نوعی سرگیجه وستیبولر ناشی از اختلال گوش داخلی است. محض اطمینان بهتر است ام آر آی بعمل آید. اگر زیاد تکرار شود به وزوزگوس و افت شنوائی منجر میشود. اگر علت مشخص یافته نشود بهتر است درمان سندرم منییر در نظر گرفته شود.

 4. مهرداد می‌گوید:

  با سلام
  پارسال شهریور ماه دچار ضعف در تعادل و سرگیجه شدم که در آزمایشات گوش BPPV خفیف تشخیص داده شد و با انجام مانور سر اندکی بهبود موقتی حاصل شد با توجه به تداوم مشکل به دکتر ENT دیگری مراجعه و ایشان ویروس را عامل این موضوع دانسته و سیناریزین و آسیکلوویر تجویز نمودند. مشکل حل گردید ولی پس از یک ماه دوباره برگشت دوباره همان داروها و بهبود موقتی و برگشت مشکل و دوباره همان داروها.
  به دکتر ENT دیگری مراجعه کردم MRI انجام دادم و ایشان مشکل را ناشی از تورم اعصاب گوش تشخیص دادند و توصیه هایی مربوط به کاهش اضطراب و نخوردن نمک و پرهیز از هوای سرد به پشت گوش و صدای بلند دادند. در بهار و تابستان تقریبا مشکل تعادل رفع گردید ولی در شهریور امسال نیز دوباره بیماری بازگشت و با مراحعه به دکتر ، بهبود بیماری را با گذشت چندین سال مطرح نمودند و عامل همان تحریک و تورم عصب.

  لطفا نظر تشخیصی خود و نحوه درمان را در خصوص بیماری من اعلام بفرمایید.

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   این سیر بیماری اعلب سندروم منییر است با درمان داروئی و مراقبتهای لازم قابل کنترل است. در صورت تکرار زیاد به افت شنوائی منتهی میشود. توصیه درمان از این طریق مجاز نیست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هفت × = 14

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>