مردم عادی به شخص در حال حمله صرع چه کمکی میتوانند بکنند؟

سوال کاربر مسعود 93/1/25
سلام
مدتی پیش توی مترو یک خانم جوان از روی صندلی افتاد و شروع کردن به لرزیدن و تشنج کردن، یک مدتی همین طور دست و پا زدو بعد آروم گرفت و مردم تونستن کمکش کنن که بشینه و آب و خوراکی بهش دادن.
سوالم اینه که در چنین مواقعی چکار باید کرد؟
چه کمکی میشه در این مواقع ناگهانی به فرد کرد؟
آیا صرفا اینکه مانع این بشیم که فرد به خودش و دیگران اسیب بزنه میشه کاری کرد که سریعتر به وضعیت پایدار برسه؟
پاسخ دکتر سیفی
سوال خوبی است، دانستن راههای کمک به فرد دچار حمله صرعی و از آن مهمتر اقدامات احیاء قلبی تنفسی که هرکس در محیط خانه و یا در بیرون ممکن است با آن مواجه بشود امرحیاتی برای تک تک افرادجامعه است چون با اقدام ساده و بموقع تا رسیدن اورژانس ،ممکن است جان یک نفر توسط یک رهگذر از مرگ نجات داده شود. آشنائی با موارد اورژانس و آموزش کمک های اولیه کار آسانی است که بایستی در دبیرستانها و دانشگاهها و در رسانه های عمومی یاد داده شود. در این زمینه اقشار عموم مردم علاقه وافر به یاد گیری دارند و مراکز درمانی هلال احمر هم برای داوطلبان این خدمات را یاد میدهند.
در مورد غش و حمله صرع که ممکن است فردی باسابقه بیماری صرع، حمله اش در شرایط نامساعد گرفته باشد و یا دریک شخص دیابتی بعد از تزریق انسولین بعلت افت قند و یا در فردی به علل مختلف از جمله مصرف مواد اعتیاد آور و یا ضایعه مغزی بیهوشی و تشنج پیش بیاید، اولین اقدام کمک به تنفس فرد است که با خواباندن شخص به پهلو برای جاری شدن آب دهان به بیرون و قرار دادن سر در وضعیت مستقیم برای کمک به باز بودن راه هوا بعمل می آید. قراردادن قسمتی از لباس شخص در بین دندانهایش با استفاده از فرصت باز شدن دهان که در فواصل انقباض فک پیش می آید امکان پدیر است ( از هر نوع فشار به فک و دندانها و قرار دادن انگشت و جسم سخت به لای دندانها باید اجتناب نمود). در عین حال باز کردن تکمه یقه و کمر بند برای رفع فشار، قرار دادن لباس یا جسم نرم ریز سر شخص، مراقبت از آسیب رساندن به سر و دست و پا بعلت تکانها و انقباضات عضلات، و در همان حال تلفن کردن به اورژانس 115 برای انتقال به مرکز درمانی انجام میگیرد. با استفاده از تلفن همراه فرد میشود با یکی از شماره هائی که شخص صحبت نموده تماس گرفت و منسوبین را در جریان گذاشت. شخص دچار حمله صرعی برای کسی خطرناک نیست ولی درحین حمله افتادن و شکستگی سر و اندامها ممکن است اتفاق بیفتد لذا در آن وضعیت نباید زیاد جابجا نمود، قبل بهوش آمدن کامل نباید آب و غذا به دهان فرد بیهوش و در حال تشنج ریخته شود چون موجب ورود مواد به ریه و خفگی میشود. بعد از بیدار شدن نیز تا مدتی درحال گیجی و بی تعادلی ادامه مییابد ممکن است در آن راه بیفتد و دچار سقوط و تصادف بشود لذا بهتر است تا رسیدن اورژانس و یا برگشت کامل هوشیاری مراقبت بشود.
در مورد احیاء قلبی تنفسی هر فرد بهتر است روش کار را در روی ماکت انسان تمرین کند و نحوه ماساژ قلبی تنفسی را که در عمل با فشار دو دست به جناغ قفسه سینه برای بکار انداجتن جریان هوای تنفسی و ضربان قلب است آموزش عملی ببیند. این آموزش برای اطرافیان بیماران قلبی و فامیل افراد در معرض شوک بعلل مختلف حیاتی است.

این نوشته در عمومی ارسال و , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

19 Responses to مردم عادی به شخص در حال حمله صرع چه کمکی میتوانند بکنند؟

 1. Reza می‌گوید:

  با سلام.

  به مطلب بجا و مفیدی اشاره کرده اید.

  سالها قبل صبح زود به اتفاق دو نفر از دوستان عازم دامنه ی کوههای البرز شدیم. غروب آنروز در کنار جویباری در دره چادر زدیم. صبح روز بعد تصمیم گرفتیم بیشتر بطرف طبیعت محض و جاهای دست نخورده در مسیر کوهستان حرکت کنیم. یکی از دوستان از اوایل صبح نق میزد که سیگارش تمام شده و از سردرد شدید شکایت میکرد؛ ما پیشنهاد دادیم که برگردیم به محلی که او بتواند سیگار تهیه کند و چاره ای برای سردرد بیابد٬ ولی او قبول نکرد. در هر صورت٬ به مسیری که تصمیم گرفته بودیم٬ ادامه دادیم. فاصله ی او از ما بیشتر میشد. از پیچ یک دره رد شدیم و توقف کردیم تا او را ببینیم. خبری نشد. برگشتیم و وقتی او را دیدیم که ایستاده و حرکت نمیکند٬ صدا زدیم ولی پاسخی نشنیدیم. به او نزدیک شدیم و بطور ناگهانی از پشت به زمین پرتاب شد. اولین بار بود که چنین صحنه ای میدیدم و ترس عجیبی به سراغم آمده بود. تمام بدنش در حدود ۵-۴ دقیقه شدیداً میلرزید و کف سفید از دهانش خارج میشد. خوشبختانه دوست دیگر به کمک وی شتافت و او را ماساژ میداد. بعد از نیم ساعت چشمهایش را پس از خواب ِ بیهوش مانند٬ باز کرد و پرسید: کجا هستیم؟

  با وجود سالها دوستی٬ این موضوع را از ما مخفی کرده بود. وقتی چند ماه بعد از آن ماجرا از او پرسیدم چرا این موضوع را از ما مخفی میکردی؟ پاسخ داد: نگران بودم که شما با من قطع رابطه کنید. دلم برای او سوخت. فکر میکنم خیلی از افرادی که با این مسئله روبرو هستند٬ بخاطر نگرانی از قطع ارتباط با دوستان یا نزدیکان٬ موضوع را مخفی میکنند.

  سؤالی که از جناب دکتر سیفی دارم اینست که این موردی که برای دوستمان پیش آمد٬ آیا ارتباطی با
  «کوه گرفتگی» هم دارد٬ یا اینکه آن اتفاق٬ مستقل از کوه گرفتگی است؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   اغلب این افراد بیماری صرع دارند، معمولا در شرایط قطع دارو و نیز بیخوابی و خستگی دچار حمله میشوند، اصولا بایستی این افراد همیشه دارو در جیبشان داشته باشند تا مواقع فراموش کردن، دارو را با تاخیر هم شده بخورند . و نیز داشتن کارت تشخیص و راهنمای بیماری که در موارد حمله که چه اقدامی بعمل آید به همراه داشته باشند ولی هنوز افراد دچار صرع بعلل مختلف بیماری شان را از دیگران پنهان نگهمیدارند.

 2. Reza می‌گوید:

  ۱ – آیا مورد غش و یا حمله صرع٬ دو مسئله ی جدا هستند؟

  ۲ – گاهی افرادی را میبینیم که بطور مثال در مراسم خاصی پس از گریه و زاری بیش از حد٬ از حال میروند؛ در اصطلاح عمومی ظاهراً گفته میشود که حال آن شخص به هم خورده است. آیا این از حال رفتن از نظر پزشکی در مجموعه ی غش یا صرع طبقه بندی میشود؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   غش اصطلاح عامیانه برای بیهوشی با یا بدون تشنج است به علت یابی حالت نمی پردازد، صرع اختلال بالینی بامنشاء مغزی بعلت بروز امواج حمله ای زیادی است که برحسب محل شروع علائم حسی یا حرکتی یا روانی در فرد ایجاد میکند که ممکن است با تشنج یا بیهوشی و یا تغییر رفتار و احساس همراه بشود علت آن نتیجه آسیب قسمتی از مغز است.

 3. رضا می‌گوید:

  سلام آقای دکتر صیفی
  من سه سال پیش .بعضی موقع ها سرم گیج میرفت بعد چشام تار میدید سیاهی میدیدم مجبور میشدم بشینم تا خوب شم حدودا بین پنج الی پانزده ثانیه طول میکشید تا خوب شم.سر درد بدجوری بود که وقتی چشام تار میدید حس میکردم ک انگار میخام بمیرم.
  بعضی موقع اینجور میشدم یعنی میشد ک هر هفته یک دفعه اینجور میشدم یا هر هفته سه بار یا هرماه یکبار.
  ولی به یه چیزی خوب توجه کردم که وقتی چند دقیقه یا چن ساعت می نشستم بعد که بلند میشدم و راه میرفتم این سرگیجه اتفاق می افتاد برام.از سه سال پیش تا سال گذشته اینجور میشدم دیگه نشدم تا اینکه شش ماه پیش باز برام اتفاق افتاد و شش ماه پیش
  پیش دکتر مغزواعصاب رفتم ام آر آی انجام دادم گفت تو ام آر آی مشکلی نداری بعد نوار مغز انجام دادم گفت مشکل داری ممکنه هر لحظه تشنج کنی . من تو این شش ماه که دکتر گفت هرلحظه ممکنه تشنج کنم .تا الان نیافتادم که دسو بدنم بلرزه.یا بیهوش شم.دکتر برام قرص تجویز کرده بود که خانواده اجازه ندادن ازش استفاده کنم گفتن بخوری بیشتر ممکنه اثر بزاره بهت.الان نمیدونم مشکلم چیه دز کل من روحیم خرابه یعنی حالت افسردگی دارم.شما چه پیشنهادی ب من میکنید آیا ممکنه مریضی دیگه ای باشه؟ آیا میشه خوب شم بطور دائمی؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   سابقه سیر بیماری تان بیشتر نشانه های میگرن را مشخص میکند بهتر است یک دوره درمان میگرن بعمل آید با کنترل حملات میگرن معمولا نه تشنج و نه عارضه دیگر پیش نمی آید.

 4. مجتبی می‌گوید:

  سلام.حدود چهار سال است که مبتلا تشنج هستم اماازحدودیک سال ونیم است که بدون اختیاربی جهت دچارخنده های غیرقابل کنترل میشوم -طوری برایم عذاب اورشده است مثلا درعزاداری نبایدخندیدامادچارخنده میشود دردانشگاه ویادراداره بدون دلیل منطقی دچاراین حالت میشوم

 5. محمودی اصل می‌گوید:

  شماره تلفن مطب رامی فرمودید

 6. علی پروینی می‌گوید:

  سوالی داشتم آیا تشنج با صرع فرق دارد ؟

 7. صابر می‌گوید:

  با تشكر و آرزوي موفقيت براي جناب آقاي دكتر سيفي و ديگر پزشكان ورزيده ي دلسوز و مهربان

 8. نوبخت می‌گوید:

  ببخشید انسان درچه فرکانس مغزی خواب می بیند(خواب یاهمان رویادیدن درحین خوابیدن)

 9. هادی می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید . من یه سوال داشتم مادم الان دو بار هست که یه حالتی شبیه به صرع در خواب پیدا می کنه و قبلا هم اصلا سابقه تشنج یا مریضی را نداشته حالت تشنجش به این صورت بوده که هر دوبار یکی بوده و تو خواب شده و به این صورت که توی خواب دستاش رو به بالا میگیره و حرکت میده به صورت ناخودآگاه و چشماش بازه و دندوناش رو خیلی محکم به هم چسبونده و فشار میده دو سه دقیقه اینجوری میشه بعد به حالت خودش بر می گرده می خواستم بپرسم که وقتی مادرم رو به این حالت می بینم که دندوناش رو به هم چسبونده و هر چقدر زور داره فشار میده باید چیکار کنم ؟ باید چندوناش رو با انگشتم از هم فاصله بدم یا چیکار کنم ؟

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   در حال تشنج نباید به دندانها فشار آرورد بهتر است به پهلو خوابانده شود، اورژانس کمکهای کنترل صرع را بعمل می آورد، در اولین فرصت متخصص اعصاب از نظر کنترل صرع و علت یابی باید بررسی کند.

 10. hasan می‌گوید:

  با سلام
  همسر من مبتلا به صرع هست لطفا بفرمایید بعد از تشنجهای پی در پی که بفواصل نیم ساعت اینا در حدود دو یا سه بار اتفاق میافتد بنده چکار بکنم؟ ایا خوابیدن خوب است بعد از حمله صرع یا خوردن غذا ضرر ندارد؟ لطفا راهنمایی بفرمایید

  • دکتر سیفی می‌گوید:

   بهتر است بلافاصله اورژانس خبر کنید تا باتزریق دیازپام و… کنترل کنند. خوابیدن بعد از تشنج طبیعی است. بهتر است مدتی معده خالی بماند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نُه − 2 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>