بایگانی ماهیانه: ژانویه 2013

تغییر باور در مورد آنتی اکسیدانها

سالها اعتقاد بر این بود که مصرف آنتی اکسیدانها از قبیل میوه ها و سبزیجات حاوی ویتامینها و رنگدانه های طبیعی در پیشگیری سرطانها موثرند ، تحقیقات اخیر عکس قضیه را نشان داده است. به نظر دکتر واتسون برنده جایزه نوبل کشف هلیکس دوبل ساختمان ژن ها ، آنتی اکسیدانها نه فقط از بروز سرطانها جلوگیری نمیکند بلکه در شیوع بیشتر سرطانها و همچنین در مقاومت سرطانها به درمان با رادیوتراپی و شیمی درمانی موثرند. زیادی آنتی اکسیدانها در نسج سرطانی باعث تبدیل سلولهای اپیتلیال به سلولهای مزانشیمال مقاوم به درمان و قابل انتشار ( متاستازی ) میشود. ادامه‌ی خواندن

ارسال شده در عمومی | برچسب‌شده , | 25 دیدگاه

ا ثر مثبت مصرف مواد غذائی حاوی کولین در حاملگی در پیشگیری از اسکیزوفرنی فرزندان

تحقیقات اخیر نشان داده مادرانی که در دوره بارداری مقادیر کافی مواد غذائی حاوی کولین مثل تخم مرغ و گوشت مصرف میکنند فرزندان شان در سالهای بعد از بلوغ کمتر به اسکیزوفرنی دچار میشوند. روش تجربه از این قرار بوده که جنین انسان که بطور طبیعی به اولین صدا واکنش نشان میدهد به صدای دوم و صداهای بعدی کمتر واکنش نشان میدهد، در کودکان مساعد به اسکیزوفرنی این پاسخ تطابقی کم است. در آزمایش بعمل آمده که در روی مادران حامله اثر تغذیه کولین با دارو نما را مقایسه نموده اند تفاوت معنی دار در تاثیر کولین بر تطابق جنین مشاهده شده است. ادامه‌ی خواندن

ارسال شده در تخصصی, عمومی | برچسب‌شده , , | 15 دیدگاه

دارو (دارونمای) جدید ام اس

محض اطلاع از کم و کیف ماده کمتر شناخته شده گیاهی که به جهت تبلیغ در رسانه ها موج وسیع امید و کنجکاوی در بیماران ایجاد نموده، عین اطلاعیه ارائه دهندگان داروی گیاهی را از سایت شان در زیر آورده ام. بطوریکه نوشته شده ترکیب و نحوه اثر دارو نامشخص است و در معالجه روی تغذیه بیمار با خاصیت گرمی (که از نظر علمی مفهوم آن شناخته نشده) تاکید کرده اند، همچنین تجویز داروی شان را به همراه درمان تزریقی اینترفرون تجربه نموده اند و تا آنجا که من اطلاع دارم تجربه درمانی شان تحت نظر متخصص مغز و اعصاب معتبر بعمل نیامده است.
تولید کننده و مدعی معالجه ام اس در سایت خودشان راجع به داروی جدید مطلب زیر را نوشته اند:
اطلاعیه در باره مکمل گیاهی ام اس نوت .
با توجه اخبار متعدد مندرج در سایتهای خبری در باره مکمل گیاهی ام اس نوت بدینوسیله اعلام می نماید که مکمل مورد مطالعه، درمان قطعی بیماری ام اس نبوده و به عنوان مکمل، مورد بررسی قرار گرفته است و اثرات بهبودی نسبی در بیماران مشاهده گردیده است. در ارتباط با طرح تحقیقاتی به عمل آمده اطلاعات ذیل را به استحضار عزیزان می رساند:

طرح تحقیقاتی مربوطه با عنوان «بررسی تاثیر مکمل روغنی گیاهی خوراکی همراه با توصیه رژیم غذایی با طبیعت گرم بر علائم بالینی و فاکتورهای التهابی در بیماران مولتیپل اسکلروزیس» در مرکز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی تبریز بعد طی مراحل مختلف داوری، بررسی و ثبت در مرکز کارآزماییهای بالینی ایران در سال ۱۳۸۹ تصویب و طی یک و نیم سال به مرحله اجرا درآمد. از ۱۰۰ بیمار ام اس وارد شده با فرم بالینی عود و بهبود یابنده با شدت بیماری (EDSS ) 6 و پایین تر، ۶۵ نفر دوره درمانی ۶ ماهه را به اتمام رساندند و بقیه، اغلب به علت حالت روغنی این مکمل و عدم تحمل آن شرکت در مطالعه را ادامه ندادند. در گروهی که مکمل روغنی دریافت نمودند و رژیم غذایی با طبیعت گرم را رعایت کردند بهبودی قابل توجهی در علائم ملاحظه گردید و بطور متوسط شدت بیماری یک درجه پائین آمد و در گروه دریافت کننده مکمل بدون رعایت رژیم اثر بهبودی کمتر بود. فاکتورهای التهابی نیز بطور متناسب تغییر یافت.

دو باره یادآوری می کند که در این مطالعه، درمان فوق به عنوان مکمل و در کنار سایر داروهای معمول مثل اینترفرونها بکار رفته بود و تغییرات احتمالی در داروهای معمول، زیر نظر متخصصین امکان پذیر بوده است.

با توجه به محدودیت تعداد بیماران مورد مطالعه و مدت محدود دریافت مکمل گیاهی مذکور، بررسی ابعاد بیشتر موضوع نیازمند مطالعات تکمیلی است. دسترسی به درمان گیاهی مکمل فوق بعد از اخذ تاییدهای لازم و صدور مجوزهای مربوطه از طریق مراجع ذیصلاح میسر خواهد بود و دریافت آن با نظر پزشکان متخصص مغز و اعصاب انجام خواهد شد و هرگونه تغییر در رژیم دارویی معمول بیماران (مثل اینترفرونها) با نظر پزشک معالج مربوطه ممکن خواهد بود.
ادامه‌ی خواندن

ارسال شده در تخصصی, عمومی | برچسب‌شده , , | 223 دیدگاه