بایگانی ماهیانه: ژانویه 2012

سردردهای مبهم ، ترومبوز سینوسهای وریدی سر

سردردها به علل مختلف مغزی و عروقی و بیماریهای سیستمیک به اشکال مختلف با دوره های متنوع، اغلب از روی سابقه بالینی ومعاینه تشخیص داده میشوند. در موارد مشکوک به عارضه مغزی انجام آزمایشهای خون و مایع نخاع وندرتاً اسکن CT و MRI ضرورت می یابد. در مواردی مشکل تشخیصی به علل نادرپیش مییاید. یکی از آن موارد بسته شدن سینوسهای وریدی سر بعلت لخته شدن خون ناشی از بیماریهای انعقادی خون، عفونتهای گوش و سینوسهای بینی، اختلالات هورمونی و مصرف قرصهای ضد حاملگی هورمونی و افزایش غلظت خون بعلت بی آبی و بیماریهای خونی و بدخیمی و….میباشد.
انسداد سینوسهای وریدی ضمن اینکه بعلت بیماری زمینه ای پدید مییاید، دارای علائم بالینی مشخص با افزایش فشار داخل جمجمه، تورم ته چشم، علائم عصبی موضعی و تغییرات مشخص موضعی در اسکنCT یا MRI بصورت تورم یا انفارکتوس در مغز و مخچه میباشد.
مواردی از سردردهای مزمن و بنا به اظهار بیماران” خیلی شدید و مقاوم” مشاهده میشود که پزشک ناچار به تحقیق بیشتر با آنژیوگرافی و ونوگرافی میگردد، در اغلب موارد آنژیوگرافی عارضه ای نشان نمیدهد، لیکن تغییرات متنوع نهادی سینوسهای وریدی مغز در MRI مغز علائم انحرافی نشان میدهد، که نه فقط به تشخیص کمکی نمیکند بلکه دردسرهای بیشتری هم به سردرد اضافه میکند. این قبیل بیماران که اکثراً دچار مشکلات روان تنی مزمن هستند با تشخیص موهوم و درمانهای پر عارضه ضد انعقاد و استروئید به مشکلات و عوارض بیشتر دچار میشوند. تصویر زیر نمونه ای از تغییرات مادرزادی شایع است که در آن سینوس وریدی طرفی چپ باریکتر از طرف راست میباشد که اشتباهاً ترومبوز وریدی تشخیص داده شده بود.
ادامه‌ی خواندن

ارسال شده در تخصصی | برچسب‌شده , , | 2 دیدگاه

روش های ورزش در سن های بالا

نظر به اینکه افراد با سن بالا از طرفی بیش از افراد جوان مساعد تحلیل رفتن و جمود اعضاء بوده و از طرفی مثل افراد جوان توانائی ورزش سنگین و طولانی مدت را ندارند، توصیه میگردد افراد مسن ورزش همه روزه و متنوع از آنچه که شرح داده شد بطور دائم در برنامه زندگیشان داشته باشند. عصرها و به فاصله 4 تا 5 ساعت بعد از غذای ظهر برای ورزش زمان ایده آل است. مدت زمان ورزش در هر جلسه 30 تا50 دقیقه ودر حدی که بدون خستگی و استرس باشد توصیه میگردد.
ادامه‌ی خواندن

ارسال شده در عمومی | برچسب‌شده , | دیدگاه‌تان را بنویسید