بایگانی ماهیانه: اکتبر 2011

بیماری پارکینسون

با افزایش سن ، بیماری های مزمن پیری مغز بیشتر پدیدار می شوند، بیماری پارکینسون یکی از اینها است. در بیماری پارکینسون حرکت بیشتراز سایر توانائی های مغز مختل میشود ، این نارسائی به علت ضایعه ناحیه کوچکی از مغز پدید می آید. پارکینسون ابتدا بصورت خفیف ظاهرمشود و بتدریج شدیدتر میگردد.در سال های اولیه بیماری شخص مدتها ممکن است بدون نیاز به دارو زندگیش را اداره کند ، با تشدید بیماری کندی حرکات برای بیمار مسئله می شود. بیماری پارکینسون در سنین بالای 50 سال و گاهی در جوانها پدید می آید…. ادامه‌ی خواندن

ارسال شده در تخصصی, عمومی | برچسب‌شده , | 261 دیدگاه

موانع درمان در مالتیپل اسکلروز ( ام اس)

نچه امروزه عملا برای بیماران ام اس در مرحله پیشرونده میتوانیم انجام دهیم به قرار زیر است:
1) افزایش مقادیر اینترفرون از تزریق از یکبار در هفته به سه بار در هفته یا یک روز در میان چنانچه برای بیمار قابل تحمل باشد.
2) تزریق پردنیزولون وریدی یک گرم درماه یا سه گرم هر سه ماه برای چند ماه با در نظر گرفتن عوارض فشارخون، دیابت، استئوپروز.
3) استفاده از داروهای کاهنده ایمنی از انواع قدیمی مثل آزاتیوپرین یا متوترکسیت توام با داروهای فوق.
4) اضافه نمودن Cell Cept (مایکوفنولات) بجای داروهای آزاتیوپرین و متوترکسیت … .
این دارو در بیماران پیوند کلیه سالها مورد استفاده قرار گرفته ، این دارو در مراکز مختلف در درمان ام اس مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج رضایت بخش با عوارض کم گزارش شده است.
بنا به آزمایش نگارنده این متن ، از پنج بیماربا سیر تشدید ثانوی که به مجموعه درمانهای اینترفرون و استروئید وریدی مقاوم بودند و در معرض حملات مکرر و تشدید علائم ناتوانی بودند ، در8 ماه اخیر مایکوفنولات به درمان اینترفرون اضافه گردید ، ضمن اینکه دارو بدون عارضه مهم برای بیماران قابل تحمل بود ، در مدت درمان از سیر تشدید علائم بیماری کاسته شد وبیماران ازنتیجه درمان و بهبودی نسبی علائم بیماری رضایت داشتند. سه بیمار ام اس بعلت عد م تمایل مصرف یا عوارض نسبی در شروع درمان از مصرف دارو منصرف شده بودند.در بیمارانی که تحت درمان هستند تنها عارضه گذرا عوارض روده ای و حساسیت به نور خورشید بوده . ادامه‌ی خواندن

ارسال شده در تخصصی | برچسب‌شده , , | 1,406 دیدگاه

علائم شروعی مالتیپل اسکلروز ( ام اس )

نظر به اینکه با گذشت سالیان بعد از CIS شانس بروز ام اس بیشتر میشود ، کنترل بالینی و در موارد مشکوک به عود بیماری انجام اسکن ام آر آی توصیه میشود.
ادامه‌ی خواندن

ارسال شده در تخصصی | برچسب‌شده , , | 1,870 دیدگاه

تشخیص بیماری مالتیپل اسکلروز از دیگر بیماریهای مشابه

با اینکه مولتیپل اسکلروزیس (ام اس) بعد از میگرن و اپی لپسی شایع ترین بیماری مغز و اعصاب در افرادجوان است به دلایل مختلف تشخیص آن در مواردی مشکل است و علیرغم مراجعه مکرر بیمار و استفاده از امکانات پاراکلینیکی، در بعضی گزارش ها حدود 30 درصد تشخیص اشتباهی منفی یا مثبت برآورد شده است. اشکالات عمده در تشخیص ام اس به قرار زیر است:
• بیماری به اشکال بالینی متنوع مثل اختلال حافظه، بی اختیاری ادرار و ناتوانی جنسی و….. در سنین مختلف ظاهر می شود که با علائم خیلی از بیماریهای اعصاب و سیستمیک اشتباه گرفته میشود
• تنوع علائم بیماری بعلت گرفتاری مراکز مختلف درمغز و چشم و نخاع خیلی زیاد است. گاهی بصورت گرفتاری اعصاب کرانیال و یا علائم ضایعه فضا گیر مغز و نخاع مشاهده می شود.
• علائم بیماری اغلب گذراست . ادامه‌ی خواندن

ارسال شده در تخصصی, عمومی | برچسب‌شده | 5,330 دیدگاه