بایگانی ماهیانه: جولای 2011

جنبه های اخلاقی صرع

تشکلها و گروههای کاری علوم اعصاب، روانپزشکی و رانشناسی، جامعه شناسی و مددکاری اجتماعی و…در زمینه های اختلالات ذهنی و شناختی، اختلالات رفتاری و تعلیم وتربتی، مشکلات روانشناختی ،مسائل اجتماعی وشغلی، حقوقی و پزشکی قانونی بیماران اپیلپسی مطالعات کسترده داشته، به نکات ابهام وراههای کمک به رفع مشکلات دست یافته اند. به لحاظ اینکه طیف بیماریهای صرع بیش از یک الگوی بیماری بوده وابعاد بیماری های صرع بیش از اینکه یک نوع بیماری باشند، در مواردی نوعی معلولیت بوده، بطوریکه وضعیتی مغایر با شرایط طبیعی زیستی انسان در همه ابعاد فیزیکی، رفتاری، شناختی و توانمندی در فرد اپی لپتیک پدید آورده در این زمینه ارگانهای مختلف جوامع در گیر بوده اند. … ادامه‌ی خواندن

ارسال شده در تخصصی, عمومی | برچسب‌شده , , , | 314 دیدگاه

اختلال شخصیت مرزی (Borderline Personality Disorder

اختلال شخصیت مرزی (Borderline Personality Disorder)

اختلال شخصیت مرزی تغییرات در الگوی شخصیتی است که بطورمزمن و با دوره های تشدید علائم در شرایط استرس مشخص می شود. این اختلال در خانم ها بیشتر است و مشخصه آن حساس بودن، بی ثباتی، تحریک پذیری، ترس از طرد شدن، خجولی، تنش زایی، اقدامات خودآزاری و خودکشی است. این اختلال زمینه ژنتیکی دارد و در بعضی خانواده ها بیشتر دیده می شود. عوامل محیطی از جمله آسیب های روانی و طرد شدگی در طفولیت در بروز آن دخیل است.
تصویربرداری فونکسیونل مغز نشانه های تحریک پذیری هسته های آمیگدالا و نقص مهار قشر جلو فرونتال در افراد مبتلا را نشان داده است.
وجود پنج مورد یا بیشتر از موارد زیر تایید کننده اختلال شخصیت مرزی است.
• حساس بودن در روابط بین شخصی:
1. تلاش بی وقفه برای مقابله با طرد شدگی واقعی ویا خیالی؛
2. رابطه بی ثبات عاطفی با نوسانات تمجید و بی اعتبار نمودن دیگران.
• عدم تعادل عاطفی:
3. بی ثباتی عاطفی بعلت نوسان شدید خلق و دوره های دیسفوری (اختلال حس شادی) حاد و مکرر و تحریک پذیری از چند ساعت تا روز؛
4. عصبانیت مداوم و مشکل کنترل عصبانیت و درگیری فیزیکی و لفظی مکرر؛
5. احساس پوچی؛
6. پرخاشگری با مشخصه های افراط در خرج پول و فعالیت جنسی، مصرف مواد اعتیاد آور، رانندگی خطرناک و پرخوری؛
7. رفتارهای خود آزاری؛
8. اقدامات خودکشی نمایش و یا واقعی؛
مهمترین مشخصه اختلال شخصیت مرزی ترس از طرد شدن و عدم مقبولیت در روابط است. این افراد ارزش زندگی را در بها داده شدن توسط دیگران می دانند. احساس بی توجهی از طرف دیگران، حس بی ارزشی شدید و عصبانیت را در این افراد پدید می آورد تا حدی که به خودآزاری و خودکشی منتهی میشود. این افراد با تفکیک همه خوب یا همه بد افکار دو مقوله ای دارند.
سیر بیماری اغلب از دوران نوجوانی شروع می شود. افراد مساعد به این اختلال روابط محدود و خاصی دارند، نگران و حساس و خجالتی هستند. در 10 درصد موارد اقدام خودکشی در این افراد وجود دارد. در 45 درصد موارد افراد کارایی مفید ندارند.
علائم بیماری آنقدر مشخص است که پرسش ساده از بیمار و اطرافیان در مورد مشخصه های آن به تشخیص منتهی می شود.
درمان:
روان درمانی رفتاری و شناختی بصورت انفرادی و گروهی با آموختن خویشتن داری، خودباوری، تفکر قبل از عمل، تغییر رویکرد در ارز یابی دیگران، افزایش سطح تحمل، افزایش روابط بهتر با دیگران، دوری جستن از شرایط استرس زا و در مواردی مصرف داروهای SSRIS (مهارکننده های اختصاصی گیرنده های سروتونین) و روان گردانهای آتی پیک موثر است. اساس معالجه روان درمانی طولانی مدت با جلسات بحث و گفتگو 2-3 ساعت در هفته به مدت یک سال یا بیشتر و پایش سیر علائم این اختلال می باش
ادامه‌ی خواندن

ارسال شده در تخصصی, عمومی | برچسب‌شده | 313 دیدگاه

موارد بیماری هانتینگتون در یک خانواده

خانم 55 ساله بدنبال فوت پسرش درحادثه دچار تشدید اضطراب قبلی توآم با عصبانیت و پرخاشگری و بدبینی نسبت به اطرافیان شده بود. برای مراجعه به درمان مقاومت می نموده است. در سابقه بالینی وی غیر ازجراحی کیست خوش خیم … ادامه‌ی خواندن

ارسال شده در تخصصی, عمومی | برچسب‌شده , , | 130 دیدگاه

عوام فریبی درمانگران طب سنتی و گیاه درمانها ، گناه نابخشودنی

مشکل ما بیشتر با موارد حیاتی جدی است که با اغفال و وعده وعیدهای دلخوش کننده بیماران را از معالجه های ضروری منصرف مینمایند و بجای درمان های حیاتی دارو نما ها و دستورالعمل های سلیقه ای خودشان را تجویز میکنند. در موارد متعدد که بیماری سیر پیشرونده و چه بسا مهلک را طی میکند بیمار و اطرافیانش نه به کسی به مسابه پزشک ونه به سازمانهائی مثل نظام پزشکی و پزشکی قانونی امکان مراجعه و دادخواهی دارد.
ادامه‌ی خواندن

ارسال شده در عمومی | برچسب‌شده | یک دیدگاه